Je portálový obr Excite před krachem?

Firma sama upozorňuje, že její současná zásoba hotovosti se dostane na nulu koncem letošního roku.
Jsou portály dobrý byznys? Pokud si odmyslíme Yahoo – což podle našeho názoru už není žádný „portál“, ale silná e-businessová firma, které se jako jediné na světě podařilo přetvořit běžný „jalový“ portál na portfolio komerčních, výnosných služeb – dojdeme k názoru, že zřejmě ne. Finanční zprávy samostatně hospodařících portálů, takových, které nejsou pod silným strategickým partnerem, obvykle nějakou telekomunikační firmou, hovoří jasně – jsou téměř bez výjimky ztrátové, jsou-li veřejně obchodovatelné, pak jejich akcie leží velmi nízko, a co je možná ještě důležitější, jejich investoři už nemají mnoho ochoty provádět další kola investování, i kdyby to znamenalo další navyšování jejich vlastnických podílů. Protože je-li firma zralá na krach, je celkem jedno, zda v ní má investor 30 % nebo 97 %. O finančních výsledcích portálů, které jsou „pod telekomy“, se mnoho neví, ale panuje názor, že jako samostatně podnikající jednotky jsou na tom ještě hůře; možná to ale strategický význam pro jejich majitele vyváží.

Novou zprávou je, že se povážlivě kymácí jeden z největších světových portálů – firma ExciteAtHome, provozující v USA portál Excite, před nedávnem také šest stejnojmenných (až na top level doménu) portálů v Evropě. Excite obyvateli Česka nic neříká, ale jedná se o jeden ze tří největších portálů na světě (trojice Yahoo-Lycos-Excite) podle návštěvnosti. Portál Lycos byl nedávno koupen španělským telecomem Terra Online, takže už rovněž nepatří mezi nezávislé a nezávislost – i slušné ekonomické výsledky – si uchovává jen Yahoo.

Excite coby veřejně obchodovatelná firma musí své akcionáře informovat o všech pozitivech i negativech svého podnikání, zejména týkají-li se budoucnosti; jinak by se jeho manažeři vystavili nebezpečí soudního stíhání (takových případů jsou stejně v Americe ročně stovky). A firma ohlásila, že pokud nedostane hotovostní „infúzi“, vystačí jí peníze, které má od investorů, zřejmě jen do konce roku. Firma o tom, v souladu se zákonem, již informovala příslušný americký úřad, který se zabývá bankroty (Securities and Exchange Commision, tzv. SEC), s tím, že hrozí, že k 31. prosinci 2001 vyhlásí bankrot.

Propustila již cca 700 svých zaměstnanců (a vyhodila své auditory) a zřejmě uvažuje o tom, že zkusí prodat své zbývající evropské větve. Excite měla v Evropě celkem šest portálů, ale čtyři z nich prostě zavřela – zbývá Excite UK (Velká Británie) a Excite Italy. Podle názoru analytiků by měla firma Excite zkusit dát do veřejné aukce tyto dva portály tak rychle, jak jenom to bude možné – dokud o ně vůbec bude zájem, neboť i jejich udržování při chodu stojí víc peněz, než jsou schopny vydělat. Mezi nejnadějnější zájemce by měly patřit firmy T-Online (úspěšná „internetová“ větev Deutsche Telecomu) a Tiscali, italský telecom, který má také dost peněz na akvizic (nedávno koupil Worldonline). Forrester Research k tomu dodává zajímavý názor: v Evropě má šanci přežít jen pět pan-evropských portálových firem, na lokálních úrovních mohou dominovat lokální, nikoli americké portály. To je mimochodem úplně něco jiného, co analytici tvrdili před dvěma lety: tehdy se říkalo, že rychle rostoucí Američané skoupí celou Evropu během krátké doby. Jenomže to „rychle rostoucí“ znamenalo, že americkým firmám rychle roste pouze cena akcií, za něž se dá dobře a levně nakupovat; od té doby se ale kurs akcií změnil ve střemhlavý pád a hotovost není, takže nakupovat není za co.

Americké či evropské příklady samozřejmě svádějí k úvahám nad osudem českých portálů, tedy tří hlavních, nezávislých. Navenek se zdá, že je vše v pořádku – portály existují a dále rozšiřují své služby. O své finanční situaci nikoho neinformují, protože nemusí – avšak, pokud by byly v zisku nebo dosahovaly obratů, před kterými je nutné smeknout klobouk, neopominuly by se jimi pochlubit (občasné vlastní zprávy o tom, že ten či onen portál „skončí v zisku“, se dají pominout mávnutím ruky: zásluhou různé interpretace učiněných investic, například tím, že investice do vývoje se nepočítají do nákladů v daném roce, ale odpisují se do budoucnosti, skutečně portál může účetně skončit v zisku. Rozhodující ale je, zda firma hotovost vytváří nebo naopak polyká). Zprávy o finanční situaci českých portálů, které máme k dispozici, jsou bohužel nedoložené, a nelze je proto prezentovat; nedomnívám se však, že by některý z nich přímo zavřel krám; pravděpodobnější je, že se je podaří – více či méně výhodně – do roka až dvou prodat, a to buď telekomunikační nebo mediální firmě.

Diskuze (2) Další článek: LCD monitor Lite-On pod dvacet

Témata článku: Byznys, Největší pád, Krach, Největší nebezpečí, Běžný obyvatel, Silná doména, Auditor, Hotovost, Strategická investice, Vlastnický podíl, Terra, Portál, Lokální zákon, Obr, Kra, Bankrot


Určitě si přečtěte

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

** Po necelém půl roce je tu další aktualizace Windows ** Přináší časovou osu nebo sdílení souborů jako na mobilu ** A také Application Guard, který umí virtualizovat Edge

Jakub Čížek | 143

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?