Je pevný disk lepší než přepisovatelné cédéčko?

Pondělní diskuse k článku Celý váš život v počítači mne vyprovokovala k napsání docela kacířské úvahy: je lepší mít místo vypalovačky a skříně plné cédéček pár pevných disků s dostatečnou kapacitou? Zdá se, že ano.

A přitom ten příspěvek byl docela nevinný: „Vypalovacku CD sice mam, ale moc nepalim. Dnesni ceny HDD jsou uz tak nizko, ze staci jednou za cas koupit 80GB se suplikem a jede se dal.“ A o kousek dále: „Neni to tak strasny, 80 GB WD s 8 MB cache stoji 3700 + 200 za suplik. 100 lepsich CD stoji tak 1800 Kc. Jenze CD uz nepresmahnes, teda pokud nepouzivas CD-RW, ale ty se cenove uz HDD vyrovnaji. Jde hlavne o to pohodli a kapacitu.“

Tip: Přečtěte si celý článek a hlavně diskusi k němu.

Sám si nahrávám filmy z televize pomocí karty ATI All-in-Wonder Radeon a už mám slušnou zásobu cédéček - počítají se řádově na stovky a pomalu už nevím, kam s nimi. Kromě toho každý film je nutné spočítat tak, aby se vešel na 700MB cédéčko, takže filmy různých délek mají různou kvalitu. Řešením by mohl být velký disk, zmíněný 80GB kousek stojí čtyři tisíce s daní, je malý, skladný a hlavně pro najití správného filmu (nebo jakýchkoliv dat) bych nemusel s kompasem prohledávat početné stojany s cédéčky.

Zkuste počítat se mnou: Počáteční investice do vypalovačky činí asi dva tisíce korun, tedy docela málo (i když jak pro koho). 80 GB dat zaznamenáte zhruba na 114 přepisovatelných cédéček, přičemž cena jednoho CD-RW média je nějakých 25 korun, dáte za ně tedy 2800 korun. Prvních 80 GB dat máte tedy za ceny 4800 korun, což je více než 80GB disk; s dalšími koupenými cédéčky se postupně rozdíl smývá, až budou všechna koupená cédéčka levnější. To jich ale budete mít ve stojanu už dvě stovky. Když k tomu připíšete nepohodlí při vyhledávání dat a tedy velmí nízkou „přístupovou dobu“, není mnoho důvodů, proč nepreferovat disk před cédéčky. Kromě toho ne každé cédéčko je plné až po okraj, takže je zde vždy nevyužitá rezerva.

Podobná situace nastává i u dévédéček. Mechanika pro zápis DVD (konkrétně formátu DVD+RW) stojí okolo 12 tisíc, tedy stejně jako tři 80GB disky s celkovou kapacitou 240 GB. Médium DVD+RW pořídíte za zhruba 180 korun, kapacitu 80 GB tedy za nějaké tři tisíce. Dévédéčka tedy budou celkově levnější než disky až po zaplnění nějakého terabajtu dat, což je v současné době docela těžké. Toto řešení je tedy dražší než koupě několika pevných disků, stejně jako koupě metráků cédéček. Nicméně oproti cédéčkům nepotřebujete tolik médií - 80 GB zapíšete jen na 17 dévédéček, ale na 114 cédéček. Asi největší překážkou tohoto řešení je dosud vysoká cena přepalovaček na dévédéčka. Na pevný disk navíc můžete grabovat filmové DVD v kompletní nekompromisní podobě, tedy včetně navigace a bonusů. Například PowerDVD umí přehrát takto zkopírované DVD z pevného disku. V takovém případě se vám na 80GB disk vejde nejméně 8 kompletních DVD.

Časem budou za stejnou cenu disky s větší kapacitou, takže se výhoda ukládání dat na disk ještě zvětší. Ale i zde jsou nevýhody:

  • při výměně disku musíte vypnout počítač (výměnu za běhu bych neriskoval),
  • když vám spadne disk, může se nenávratně zničit, cédéčko to většinou přežije bez úhony,
  • cédéčko přehrajete prakticky všude, s diskem jsou problémy větší; ne každý má šuplík,
  • životnost magnetického média je nižší než optického (proto se disk příliš nehodí na archivaci dat),
  • a jistě se najdou i další.

Na každý pád je ukládání dat na disk efektivnější, protože máte při ruce obrovské množství dat s velmi rychlou dobou přístupu k nim. Pokud využíváte cédéčka na ukládání filmů, nemusí být každý film omezen hranicí 700 MB, ale může mít libovolnou velikost a tedy zachovávat standardní kvalitu - kapacita cédéčka vás nebude omezovat; pokud ovšem používáte dévédéčka, tento problém řešit nemusíte.

Tento článek neberte jako ukázku exaktních výpočtů, ale spíše jako námět na další diskusi – jako takový byl od začátku psán.

Diskuze (130) Další článek: Vzdušná síť nad Prahou startuje

Témata článku: Pevné disky, Těžká překážka, Tisíc korun, Přepis


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 55

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86