Reakce na článek Jiřího Hlavenky o vzniku linuxové standardizační organizace.
Četl jsem Váš článek o Linuxu a vzniku jakési "standardizační" organizace. Myslím, že je to v principu nevýznamná akce někoho, kdo by se rád přiživil. Z toho i jiných věcí pramení také nezájem velkých firem okolo Linuxu se této aktivitě věnovat.
Základní otázkou je, co je to Linux, resp. co je to ten "nekompatibilní Linux". Linux v principu není vůbec operační systém, ale pouze jádro operačního systému. Richard Stallman tvrdí, že správné jméno je spíše GNU/Linux a jako hlavní argument uvádí, že kolem jádra, které se nazývá opravdu "Linux" je systém, který se jmenuje GNU system a ten nebyl a nikdy nebude vytvářen primárně pro Linux - využívají ho i jiné OS (FreeBSD, OpenBSD, Hurd..). Nicméně ani tento zakladatel GNU projektu nemá tak úplně pravdu. V distribucích Linuxu není jen jádro a GNU programy, ale jakási směs mnoha licencí počínaje GNU GPL přes BSD licence atd. atd. Pokud se zamyslím nad možnými problémy nekompatibility, je tu tedy pohled na Linux jako jádro a na "linux" jako operační systém.
Pokud jde o jádro, je situace jasná - jedinou hlavou a autoritou je Linus Torvalds. Jádro je tedy vždy jedno a žádné nekompatibility jiného rázu, než by zamýšlel sám Torvalds, nevznikají. Nicméně v případě, že by někdo chtěl nějak direktivně řídit další vývoj jádra, je mu to umožněno, ale pravděpodobně pak dojde k rozštěpení na dvě jádra. Ve svém důsledku to ovšem pro uživatele nemá moc velký význam. Taková jádra není problém udržet navzájem kompatibilní; třeba freeBSD s Linux programy nemá problémy a jádro je to úplně jiné.
Pokud jde o distribuci, je tu situace o něco komplikovanější. Především existují specializované distribuce (například se vejdou na jednu disketu, běží i nabootované z FAT či FAT32 atd.). Takže jedna jediná nebude nikdy. U velkých distribucí typu RedHat, Debian, Slackware apod. je jakási vzájemná nekompatibilita v některých věcech. Výrobci software to řeší jednoduše - píší vše prakticky téměř pro RedHat Linux, přesněji řečeno to na RedHat Linux odladí. Z toho plyne také nezájem RedHatu nějak něco takového řešit. Caldera používá jako základ také RedHat Linux a tak je zde situace stejná.
Otázka je, zda vůbec je třeba co řešit. Myslím, že to není až tak hrozné. V principu je situace o něco lepší než v případě programu pod Windows NT se service packem x a service packem y.
Každopádně si myslím, že to má celkem malý vliv na to, zda bude Linux taky "business" nebo ne. Rozdíl oproti komerčnímu software je ten, že free software není postaveno na firmě, která se musí ohánět a pokud se neohání - bankrot, šmytec, není co řešit. Proto není taky třeba "cválat" dopředu za každou cenu - raději nikdy než špatně. Přesně opačná situace je třeba se zmiňovanými Windows NT. Co nejdříve, třebas i špatně. časem to odladíme. Bohužel podobné zvyky zavádí i některé komerční firmy (např. RedHat) do Linuxu, ale "konkurenční" distribuce je drží při zemi.
Rozhodně Linux jako celek má celkem slušnou kompatibilitu. Rozdíl je třeba také v tom, že v některých distribucích jsou jiné verze software, některé jsou napřed a jiné trošku pozadu. To je jediný důvod oněch nekompatibilit Linuxu, ale ten nevyřeší žádná organizace.