Je možné a vhodné Linux standardizovat?

Reakce na článek Jiřího Hlavenky o vzniku linuxové standardizační organizace.
Četl jsem Váš článek o Linuxu a vzniku jakési "standardizační" organizace. Myslím, že je to v principu nevýznamná akce někoho, kdo by se rád přiživil. Z toho i jiných věcí pramení také nezájem velkých firem okolo Linuxu se této aktivitě věnovat.

Základní otázkou je, co je to Linux, resp. co je to ten "nekompatibilní Linux". Linux v principu není vůbec operační systém, ale pouze jádro operačního systému. Richard Stallman tvrdí, že správné jméno je spíše GNU/Linux a jako hlavní argument uvádí, že kolem jádra, které se nazývá opravdu "Linux" je systém, který se jmenuje GNU system a ten nebyl a nikdy nebude vytvářen primárně pro Linux - využívají ho i jiné OS (FreeBSD, OpenBSD, Hurd..). Nicméně ani tento zakladatel GNU projektu nemá tak úplně pravdu. V distribucích Linuxu není jen jádro a GNU programy, ale jakási směs mnoha licencí počínaje GNU GPL přes BSD licence atd. atd. Pokud se zamyslím nad možnými problémy nekompatibility, je tu tedy pohled na Linux jako jádro a na "linux" jako operační systém.

Pokud jde o jádro, je situace jasná - jedinou hlavou a autoritou je Linus Torvalds. Jádro je tedy vždy jedno a žádné nekompatibility jiného rázu, než by zamýšlel sám Torvalds, nevznikají. Nicméně v případě, že by někdo chtěl nějak direktivně řídit další vývoj jádra, je mu to umožněno, ale pravděpodobně pak dojde k rozštěpení na dvě jádra. Ve svém důsledku to ovšem pro uživatele nemá moc velký význam. Taková jádra není problém udržet navzájem kompatibilní; třeba freeBSD s Linux programy nemá problémy a jádro je to úplně jiné.

Pokud jde o distribuci, je tu situace o něco komplikovanější. Především existují specializované distribuce (například se vejdou na jednu disketu, běží i nabootované z FAT či FAT32 atd.). Takže jedna jediná nebude nikdy. U velkých distribucí typu RedHat, Debian, Slackware apod. je jakási vzájemná nekompatibilita v některých věcech. Výrobci software to řeší jednoduše - píší vše prakticky téměř pro RedHat Linux, přesněji řečeno to na RedHat Linux odladí. Z toho plyne také nezájem RedHatu nějak něco takového řešit. Caldera používá jako základ také RedHat Linux a tak je zde situace stejná.

Otázka je, zda vůbec je třeba co řešit. Myslím, že to není až tak hrozné. V principu je situace o něco lepší než v případě programu pod Windows NT se service packem x a service packem y.

Každopádně si myslím, že to má celkem malý vliv na to, zda bude Linux taky "business" nebo ne. Rozdíl oproti komerčnímu software je ten, že free software není postaveno na firmě, která se musí ohánět a pokud se neohání - bankrot, šmytec, není co řešit. Proto není taky třeba "cválat" dopředu za každou cenu - raději nikdy než špatně. Přesně opačná situace je třeba se zmiňovanými Windows NT. Co nejdříve, třebas i špatně. časem to odladíme. Bohužel podobné zvyky zavádí i některé komerční firmy (např. RedHat) do Linuxu, ale "konkurenční" distribuce je drží při zemi.

Rozhodně Linux jako celek má celkem slušnou kompatibilitu. Rozdíl je třeba také v tom, že v některých distribucích jsou jiné verze software, některé jsou napřed a jiné trošku pozadu. To je jediný důvod oněch nekompatibilit Linuxu, ale ten nevyřeší žádná organizace.

Váš názor Další článek: Nepamatujte si - pamatujeme si za vás!

Témata článku: Software, Linux, Malý vliv, Jediný rozdíl, Lin, Bankrot, Jádro


Určitě si přečtěte

Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5