Je libo hosting CGI skriptů zadarmo?

Jak zadarmo přidat lákavou dynamiku na vaše stránky, když je máte umístěné na serveru, který to neumožňuje.
Před několika dny se na Živě psalo o webhostingové službě Samuel (v článku byly zmíněny i ostatní služby, které český Internet nabízí). Dobře. Máte svou stránku, máte ji kam umístit. Ale možná by to chtělo trochu interaktivity nebo dynamičnosti. Nějak stránky oživit a zatraktivnit. Ale jak? Nabízí se několik možností. Třeba použít PHP skript (některé hostingové služby to umožňují). Jenže to musíte umět programovat. Nebo lze použít alternativní programovací jazyk pro WinNT - ASP (active server pages). Jenže to opět musíte umět programovat a navíc umístění ASP skriptů neumožňuje snad žádná česká hostingová služba, která je nabízena zadarmo.

Existuje ještě jedno řešení. Použít CGI skripty. No, možná si řeknete, že jsem se zbláznil, CGI skript vám přece nedovolí použít žádná free webhostingová firma ani ve snu. Máte pravdu. Ale existuje jedno velmi efektivní řešení. Je jím služba CGI FOR ME. Tato služba nabízí hosting CGI skriptů zcela zdarma. Ale rozumí se hosting pouze jimi nabízených skriptů. Možná trochu omezující, ale na druhou stranu momentálně nabízejí (nebo v nejbližší době budou nabízet) snad všechny nejpoužívanější CGIčka (nyní je k dispozici kolem 24 skriptů)!

Jak si vložit skript na svou stránku? Celkem jednoduše; na stránce CGI FOR ME se zaregistrujete (Sign Up), vyplníte všechny požadované údaje, zaškrtnete CGI skripty, které chcete používat (klidně můžete zaškrtnout všechny), a je hotovo. Poté už jen stačí kliknout na požadovaný skript, zkopírovat si HTML kód (eventuelně nastavit u některých skriptů parametry) a vložit do vlastní stránky. Velmi jednoduché, zvládne to i začátečník, který nemá o CGI a o programování ani tucha.

Snad nebude na škodu zmínit se okrajově o pravidlech provozu, jsou docela zajímavá. Takže: každá osoba si smí vytvořit maximálně pět kont na CGI FOR ME, službu nesmíte používat na stránkách s pornografickým obsahem, s mp3, warezem a rasistickým obsahem! Službu nesmí používat osoba (a ani se zaregistrovat), která provozuje, vlastní, spolupodílí či programuje pro službu podobně či stejně zaměřenou (tedy poskytování CGI hostingu)!

Podívejme se, které skripty CGI FOR ME nabízí a bude v blízké době nabízet. Momentálně jsou k dispozici tyto skripty:

CFMBoard (dříve WWWBoard) - CFMBoard je jakýsi diskusní panel, kde mohou lidé diskutovat na různá témata. Může to být také zpravodajský panel (trochu to připomíná webové rozhraní e-mail konference systému Pandora.cz). Můžete si vytvořit i privátní panel uzamčený heslem. Lze také blokovat eventuelně zakázat opruzující a otravné uživatele.

Guestbook (návštěvní kniha) - Klasická služba, kterou dnes nabízí kde kdo. Není třeba komentáře.

FFALP (volný překlad: Zadarmo pro všechny odkazované stránky) - Není to nic jiného, než stránka, kde mohou lidé přidávat své odkazy do kategorií, které vytvoříte. Odkazy jsou automaticky přidávány na stránku. Skript umožňuje vkládat popis ke každému odkazu a zamezuje přidávání již existujícího odkazu.

Counter (počítadlo) - Opět služba velmi běžná. Snad je podotknu, že se jedná o jednoduché grafické počítadlo, u kterého můžete zadat počáteční hodnotu.

Date (datum) - Jednoduchý skript zobrazující na vašem webu datum (řešeno obrázkem).

Clock (hodiny) - Jednoduchý skript zobrazující na vašem webu čas (řešeno obrázkem).

Countdown (odpočítávání) - tento skript odpočítává zbylý čas do začátku roku 2000. Asi se autoři skriptu nechali inspirovat jednou českou komerční televizní stanicí ;)

Random Banner (náhodný reklamní proužek) - Skript slouží k provozování jednoduchého reklamního systému na vašem webu. Je třeba vložit potřebná data (odkaz a cesta k reklamnímu proužku). Vhodné ke střídání komerčních reklamních proužků, tím pádem vydělávaní peněz.

Random Link (náhodný odkaz) - Tento jednoduchý CGI skript otevře soubor se všemi odkazy, které jste zadali, vybere náhodný odkaz a přesměruje tam (na ten náhodně vybraný odkaz) uživatele v několika sekundách.

Search Engine (vyhledávač) - Vytvoříte si soubor "search.txt" s položkami, které chcete, aby mohli lidé vyhledávat.

Jumporama (volný překlad: odkazovoskákač) - Chcete, aby se mohli lidé jednoduše přesunout na jinou stránku na vašem webu? Použijte Jumporamu k vytvoření javascript boxu. Jednoduchý způsob navigace.

Password Protection (zabezpečení za pomoci hesla) - Umožněte lidem přihlásit se na váš sajt a třeba přesměrovat různé lidi na různé stránky.

Voting Booth (doslovný překlad: volební budka; jinak je to anketa!) - Volební budka resp. anketa je "místo", kde můžete potencionálním návštěvníkům své stránky položit jakoukoliv anketní otázku a to včetně několika možností odpovědi. Každý návštěvník může vybrat jednu předem připravenou odpověď. Výsledky jsou zobrazeny v procentech, grafech a také prostě v číslech. Podobnou službu lze nalézt i na českém Internetu a to na adrese: http://www.web-ankety.cz

To byl výčet plus stručný popis skriptů, které jsou momentálně k dispozici. Nyní se podívejme na skripty, které budou k dispozici v brzké době.

Mailing list (e-mail konference moderovaná vlastníkem resp autorem) - Není co dodat, snad jen to, že se mohou návštěvníci přihlásit a odhlásit pomocí webového formuláře

Postcard (pohlednice) - Opět známý a vcelku oblíbený skript. Můžete někomu zaslat elektronickou pohlednici, stačí jen vybrat obrázek, hlavičku, napsat zprávu, podepsat, vybrat hudbu a poslat. Je to zadarmo, je to jednoduché a zábavné !

Download Tracker (statistika downloadu souborů z vaší stránky) - Chcete vědět, jaký je nejvíce stahovaný soubor z vaší stránky ? Tento skript to spočítá a zanalyzuje.

Statscounter (statistiky přístupů) - Služba ne nepodobná českému Navrcholu.cz. Zkrátka informuje odkud na vaši stránku přišli lidé, kolikrát denně, hodinové přístupy a mnoho dalších statistik

Calendar Script (kalendář) – Zřiďte si na svém webu kalendář, který připomíná události (třeba narozeniny tchýně ;))

Interactive Stories (interaktivní povídky) - napište povídky či příběh, jehož děj mohou doplňovat a ovlivňovat sami návštěvníci vaší stránky. Ideální skript pro stránky, které se chtějí něčím lišit.

Tests and Quizzes (testy a kvízi) - vytvořte a spravujte test či kviz.

What's New Board (informace o nových událostech) - tento skript umožňuje najít co je nového na vaší stránce

ICQ List script (ICQ seznam) - lidé mohou díky tomuto skriptu vidět, zda-li jste on-line. Prý je tento skript lepší než originál od tvůrce programu ICQ - firmy Mirabilis.

Diskuze (1) Další článek: Nastavení rychlosti PS/2 portu

Témata článku: Ankety, CGI, Diskusní panel, Counter, Vybraný odkaz, Samuel, Stahovaný soubor, Blízký parametr, Skript, Klasická služba, Budka, Web Hosting, Hostingová služba, Reklamní odkaz, Clock, Search for, Random


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 74Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky