Je libo čtyři Xeony?

Servery normálně netestujeme, když k nám do redakce dorazil čtyřprocesorový bumbrlíček využívající serverovou platformu Intelu SRSH4, podívali jsme se proto na něj trochu jinými očima. Nebojte se ale, Quake jsme na něm netestovali.
Drtivá většina z nás se za svého počítačového života s velkými servery nějak důvěrně nepotká. Může tak nabýt dojmu, že server je obyčejný stolní počítač, o kterém prostě prohlásíte, že to bude server. Ve skutečnosti jsou dnešní servery dost vymakané mašinky a některé myšlenky jejich konstrukce by vás jistě mohly zajímat.

Nebudu rozhodně tvrdit, že testovaná platforma SRSH4 je nějak mimořádně unikátní, spíše na ní najdeme celou řadu vychytaných řešení a můžeme ji tak brát jako velmi dobrého představitele solidních serverů. Po stránce konstrukčního provedení ukazuje nápady, které se jen velmi pomalu prosazují i do běžných stolních počítačů.

Klepněte pro větší obrázek

To je on, Intel Server Platform SRSH4.

Server SRSH4 je určen do racku, tedy do skříně pro stohování různých serverů, diskových polí, síťových přepínačů a podobně. Má také svého sourozence v podobě SPSH4, který je naopak tradičním samostatně stojícím počítačem. SRSH4 a SPSH4 jsou jakési serverové základy, barebone sestavy, do kterých si pak výrobce počítačů může naskládat různé komponenty, přihodí procesory, disky a zaplní paměť.

Testovaný server SRSH4 byl vybaven čtyřmi 2GHz Xeony s Hyperthreadingem, 2 GB DDR pamětí PC2100 a třemi disky připojenými na SCSI Ultra320. Ještě než se dostaneme k nějakým testům, je třeba říci, že tyto disky plní v serveru snad jen podpůrnou roli. Nejedná se o žádné diskové pole, snad ani ne zahrádku. Kapacity disků v řádu gigabajtů (ani ne desítek natož stovek) nemohou stačit požadavkům, kvůli kterým potřebujete zapřáhnout hned čtyři Xeony. U tohoto serveru se tak spíše očekává připojení na nějaké větší diskové pole.

Vše měníme za chodu

Pojďme se ale podívat, na fyzické řešení serveru. Je třeba říci, že je to pořádný kus železa. Měli jsme problémy server vůbec přivézt, protože DPD odmítlo převézt zásilku nad 50 kg. Server je kategorie 4U, výšku má 18 cm a hloubku 71 cm. Server lze rozdělit na tři zóny, vepředu jsou napájecí zdroje a disky, uprostřed šest ventilátorů a vzadu základní deska s procesory, deska pro paměti a prostor pro přídavné karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na stole se opravdu server neztratí, položené CD a klávesnice může posloužit pro přirovnání velikosti. V serveru mohou být až tři zdroje a až pět disků v hotswap provedení (snímky Intelu).

Klepněte pro větší obrázek

Čelní panel obsahuje mimo jiné tlačítko ID (zvýrazněné), které rozsvítí diodku na přední a zadní straně serveru. Měla by se tak usnadnit identifikace serveru mezi více počítači v racku.

Server je nachystán na to, abyste mohli vyměňovat téměř vše za chodu bez vypínání serveru. K otevření počítače nepotřebujete rozhodně šroubovák a i PCI karty nešroubujete, jen přicvaknete. Bez otevírání počítače můžete vytahovat pevné disky nebo zdroje. Server má standardně dva napájecí zdroje které se navzájem zálohují a místo pro volitelný třetí zdroj. Třetí zdroj může plně zálohovat dva zbývající a tak při výpadku jednoho zdroje nehrozí žádné problémy. Zdroje přitom také můžete vytahovat za chodu. Vepředu je i disketová a CD-ROM mechanika a prostor pro další 5,25palcovou mechaniku připojovanou přes IDE.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pohled se shora na odkrytovaný server, vidět je modrý kryt procesorů. Větráky nedrží kabely, jsou tam jen zasunuté do konektorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Větrák stačí uchopit dvěma prsty a vytáhnout, červená dioda se rozsvítí u větráku, který chybí nebo nefunguje.

Po odklopení horního víka se odkryje zbytek zaživa vyměnitelných součástí. Šest snadno vytažitelných větráků je umístěno ve dvou řadách vedle sebe, přičemž mají redundanci 5+1. Při havárii větráku jej dokáží zbývající zvýšením otáček zastoupit, než se rozhodnete jej vyměnit. U chybného větráku se přitom rozsvítí červená kontrolka, takže hned víte, kde je problém. Odkryté je rovněž čtyři 64bitové 66MHz hotplug PCI-X sloty do kterých můžete zaživa vkládat a vyjímat karty. Pozice pro PCI karty mají plastové záklopky, kterými se karta ve slotu zajistí i bez šroubování. Je to jednoduché a efektní, líbilo by se mi to i na normálních počítačích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čtyři Xeony, pasivní jen chlazením. větráky míří přímo skrze žebra chladičů, modrý kryt na procesorech pak vzduch jen usměrní. Použité paměti Samsung PC2100R ECC viz štítek.

Pod odstranění dalšího krytu se pak ukáží zbývající dva 100MHz PCI-X a dva 33MHz PCI sloty. Vedle slotů je zásuvná deska s konektory pro DIMM paměti schopná unést až 24 GB paměti ve 2GB modulech. Po vysunutí této desky můžete odstranit i modrý plastový kryt nad procesorovým prostorem. Zde mohou být až čtyři Xeony, které mají na sobě jen pasivní chladiče. Uragán z ventilátorů je uchladí velmi přesvědčivě.

Klepněte pro větší obrázek

Tento snímek Intelu ukazuje rozdělení zadní strany. zelené krytky slotů označují ty vyměnitelné za chodu. Všimněte si také zdvojeného vstupu napájení.

Klepněte pro větší obrázek

Zadní strana nabízí standardní konektory. Jsou tu dvě síťovky.

Na zadní straně počítače je ve zcela konvekčním uspořádání standardní baterie konektorů, zaujmou snad dva napájecí konektory a dvě síťové zásuvky. Jedna pro běžný 100/10 Ethernet, druhá pro gigabitový Ethernet. USB konektor není jen vzadu, druhý je také na čelní straně vedle konektoru pro připojení sériového administračního rozhraní. Drobností, která potěší, je také tlačítko ID na čelní straně. To totiž rozsvítí diodu na čelní i zadní straně serveru. Můžete tedy snadněji identifikovat konkrétní server i ze zadní strany mezi více podobnými krabicemi.

Jinak server je samozřejmě dodáván se programovým vybavením pro vzdálenou správu a monitorování jeho stavu hardware. Není nutné sedět vedle serveru a vzhledem k jeho velké hlučnosti bych to ani dlouhodobě nedoporučoval.

Jak to šlape

Server jsme bohužel měli zapůjčen jen na krátkou dobu, takže jsme se nedostali k nějakým košatějším aplikačním testům. Nedělám si také iluze, že by se zájemci o tento server s cenou v řádu statisíců, rozhodovali jen podle jednoho testu na Živě. Každý server je pochopitelně dělán čistě na zakázku a procesory, paměti či disky bude mít jistě každý jiný.

Jednotlivé subsystémy jsem otestoval Sandrou 3MAX, která dokáže proklepnout i náročnější servery. Procesory Intel Xeon 2GHz, každý s 2 MB L3 cache a 515 L2 cache, ukázaly, že dokáží skutečně máknout, byť dle Sandry je Opteron od AMD je dokáže i ve 32bitovém režimu řádně prohnat. Každý ze čtyř procesorů má podporu Hyperthreadingu, takže například ve Správci úloh vidíte osm chlívečků pro zátěž procesorů. To si už opravdu musíte roztáhnout do šířky. Procesory využívají 400MHz FSB a 200MHz paměťovou sběrnici. Použitý čipset je ServerWorks Grand Champion HE.

Klepněte pro větší obrázek
Ve srovnání se čtyřprocesorovým Opteronem dávají čtyři Xeony vyšší výkon v FPU, slabší v normálních výpočtech. Na druhou stranu věřte tabulce, když pomalejší Xeony s méně cache jsou dle tabulky rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek
Když přijde na test cache, projeví se naplno síla 2,5 MB vyrovnávací paměti na každém procesoru.

Klepněte pro větší obrázek
Diskový výkon byl velmi slušný na stolní počítač, od serveru ale očekáváme něco víc. Další dva samostatné disky na tom byly s výkonem obdobně.

Klepněte pro větší obrázek
Opterony s integrovaným řadičem paměti v tomto testu skutečně jen tak někdo nepřekoná.

Paměťový subsystém i kvůli použitému typu pamětí neexceloval, navíc 2 GB paměti je na osm virtuálních procesorů poměrně málo. Na tomto serveru můžete spustit třeba sedm virtuálních počítačů ve VMWare a na každý budete mít 256 MB paměti.

Samostatnou kapitolou jsou disky, ty ač připojené přes rychlý SCSI Ultra320 nepodaly nějak oslnivý nadpozemský výkon. Nicméně zejména jejich kapacita dvakrát 8,5 GB a jednou 4,2 GB ukazuje, že by měly sloužit jen jako prostor pro instalované aplikace a skutečný diskový prostor s daty by měl ležet jinde.

Integrovaná grafická karta ATI Rage XL se 4MB paměti pro server tohoto typu plně postačuje. Skutečně nemá smysl ji nějak testovat, o tom to vůbec není.

Do tohoto serveru této procesorové konfigurace bych přihodil více paměti a buď jej doplnil o solidní diskové pole či aspoň plně využil pět nabízených pozic pro hotplug disky. Čtyři rychlé Xeony toho zvládnou skutečně hodně a server těchto parametrů vyžaduje doplnění o další podpůrné systémy, které plně využijí jeho potenciál.

Platforma SRSH4 ukazuje poměrně věrně, jak může vypadat solidní promyšlené provedení serveru pro náročné nasazení. Intel jejím prostřednictvím zjednodušuje sestavování serverů na přání zákazníka a dává tak dodavateli prostor k soustředění se na pro zákazníka podstatnější věci než je sladění jednotlivých komponent různých značek.

Vřele také mohu doporučit skvěle zpracované stránky o této platformě na serveru Intelu, kde najdete kvalitního animovaného průvodce fyzickým provedením počítače stejně jako spoustu technických informací o výbavě a možnostech rozšiřování.

Testovaný počítač zapůjčila společnost AT Computers

Diskuze (50) Další článek: Windows Media 9 jako otevřený formát!

Témata článku: Sestavy, Napájecí zdroj, Síťovka, Champion, Použitý čipset, Zelená dioda, Zadní strana, Testovaný počítač, Sandro, Virtuální procesor, Výpadky paměti, DPD, Kus železa, Server, Solidní kus, Vyměnitelná baterie, Xeon, Červené tlačítko


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

** E-mail většina z nás za svůj život příliš nemění. ** Služby se ale vyvíjí a některé mají zajímavé funkce. ** Velkým lákadlem může být integrace do ekosystému dalších služeb.

Vladislav Kluska | 64

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 65

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

** Pornografie údajně představuje třetinu internetové obsahu a je technologický tahounem ** Do erotického obsahu postupně zasahuje i virtuální realita ** Kromě vizuálního vjemu se pracuje také na virtuálním uspokojení toho hmatového

Jan Dudek | 32Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů