Ještě nedávno stály SSD s PCIe 5.0 dvojnásobek starších modelů s PCIe 4.0. To se ale s příchodem testovaného SSD zásadně mění.
Propustnost
Rychlý napříč testy
Funkce aplikace
8,7
Pokud si na velkých e-shopech vylistujete výhradně SSD s rozhraním PCIe 5.0, najdete doslova jednotky produktů. Ačkoli první SSD s tímto rozhraním přišly už před dvěma lety, výrobci je stále ne a ne adaptovat.
Má to několik důvodů a tím hlavním je omezený výběr řadičů. Navíc ty zcela první byly spíše vylepšenými verzemi řadičů pro PCIe 4.0, které sice uměly „zabrat“ a nabídnout vysoké rychlosti sekvenčního čtení a zápisu, nepřinášely však zásadní zlepšení napříč vícero testy. A co hůř, hrubá síla byla vykoupena vysokou spotřebou, tím i zahříváním a velmi často nutností instalace aktivního chladiče. Nejinak je tomu i u testovaného SSD od Adata.
S aktivním chladičem
Takřka všechny SSD s rozhraním PCIe 5.0 spoléhají na mohutný pasiv doplněný o aktivní větrák. U předchůdce bez „Pro“ v názvu byl větrák napájen ze SATA portu. Novinka je kompaktnější a bere šťávu přímo z rozhraní M.2. Bohužel zůstává i hlavní nedostatek: hlučnost. Malý větrák točí vysoké otáčky a je připojen napřímo dvojí žilou, takže jej nelze snadno zregulovat. To znamená poměrně nepříjemný a konstantní hluk. Kabel je připojen konektorem, takže pokud se odvážíte, můžete jej odpojit, pak ale očekávejte propad výkonu při konstantním čtení či zápisu – a právě kvůli tomuto si přece SSD s PCIe 5.0 kupujete. Větrák přitom odvádí stoprocentní práci, i při vysoké zátěži nepřesahují teploty daleko za hranici 60 °C.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně