Na mobilech se ve hrách protočí tolik peněz co na PC a konzolích dohromady Zdroj: NewZoo

Na mobilech se ve hrách protočí tolik peněz co na PC a konzolích dohromady | Zdroj: NewZoo

Hrát můžete i na levném Aceru Aspire 5 za 9000 Kč, ale jde o to, jak staré či nenáročné hry vám stačí Zdroj: Acer

Hrát můžete i na levném Aceru Aspire 5 za 9000 Kč, ale jde o to, jak staré či nenáročné hry vám stačí | Zdroj: Acer

Nejvýkonnější Acer Predator 9000 se dvěma RTX 2080 Ti stojí hodně přes 150 000 Kč, pro 4K či VR je to spolehlivý „základ“ Zdroj: Acer

Nejvýkonnější Acer Predator 9000 se dvěma RTX 2080 Ti stojí hodně přes 150 000 Kč, pro 4K či VR je to spolehlivý „základ“ | Zdroj: Acer

Steam je hlavním centrem hraní na PC, má ale spoustu konkurentů/alternativ Zdroj: Valve

Steam je hlavním centrem hraní na PC, má ale spoustu konkurentů/alternativ | Zdroj: Valve

GOG se specializuje na hry bez ochrany DRM a v katalogu má řadu velmi starých her, které dokonce běží v emulátor DOSBox Zdroj: CD Projekt

GOG se specializuje na hry bez ochrany DRM a v katalogu má řadu velmi starých her, které dokonce běží v emulátor DOSBox | Zdroj: CD Projekt

Xbox One X se již přestal vyrábět. Kdo jej má, tomu ještě pár let poslouží. Microsoft bude pro tuto generaci i nadále vyvíjet hry Zdroj: Microsoft

Xbox One X se již přestal vyrábět. Kdo jej má, tomu ještě pár let poslouží. Microsoft bude pro tuto generaci i nadále vyvíjet hry | Zdroj: Microsoft

Přehled předplatných Game Pass pro Xbox a PC Zdroj: Microsoft

Přehled předplatných Game Pass pro Xbox a PC | Zdroj: Microsoft

Sony PS4 je na cestě stát se třetí nejprodávanější konzolí historie Zdroj: Sony

Sony PS4 je na cestě stát se třetí nejprodávanější konzolí historie | Zdroj: Sony

Předplatné PlayStation Plus budete potřebovat pro hraní online multiplayeru. Jako bonus ale získáte různé slevy a každý měsíc dvě hry zdarma Zdroj: Sony

Předplatné PlayStation Plus budete potřebovat pro hraní online multiplayeru. Jako bonus ale získáte různé slevy a každý měsíc dvě hry zdarma | Zdroj: Sony

PlayStation Now je katalog několika stovek her pro PS2, PS3 a PS4. V Česku toto předplatné zatím není Zdroj: Sony

PlayStation Now je katalog několika stovek her pro PS2, PS3 a PS4. V Česku toto předplatné zatím není | Zdroj: Sony

Velký Switch je výborná rodinná konzole, má hodně party her a rovnou obsahuje dva ovladače Zdroj: Nintendo

Velký Switch je výborná rodinná konzole, má hodně party her a rovnou obsahuje dva ovladače | Zdroj: Nintendo

Google Play Pass

Google Play Pass

Stadia je nová herní platforma Googlu, která umožní hrát nejnovější prémiové hry v plné kvalitě na jakémkoli zařízení s internetovým prohlížečem. 

Stadia je nová herní platforma Googlu, která umožní hrát nejnovější prémiové hry v plné kvalitě na jakémkoli zařízení s internetovým prohlížečem. 

V USA 5 dolarů, v Evropě 5,5 eura a u nás 139 Kč měsíčně

V USA 5 dolarů, v Evropě 5,5 eura a u nás 139 Kč měsíčně

Nemusíte znova kupovat PC hry, které už máte

Nemusíte znova kupovat PC hry, které už máte

Hrát můžete i na levném Aceru Aspire 5 za 9000 Kč, ale jde o to, jak staré či nenáročné hry vám stačí Zdroj: Acer
Nejvýkonnější Acer Predator 9000 se dvěma RTX 2080 Ti stojí hodně přes 150 000 Kč, pro 4K či VR je to spolehlivý „základ“ Zdroj: Acer
Steam je hlavním centrem hraní na PC, má ale spoustu konkurentů/alternativ Zdroj: Valve
GOG se specializuje na hry bez ochrany DRM a v katalogu má řadu velmi starých her, které dokonce běží v emulátor DOSBox Zdroj: CD Projekt
18
Fotogalerie

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

  • Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači?
  • Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch?
  • Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Na prahu nové generace

Sony i Microsoft letos uvedou novou generaci konzolí. Streamované hraní je na vzestupu. Intel uvede svou první externí grafickou kartu. A v souvislosti s koronavirem jsme se dočkali snad rekordního množství odložených vydání tříáčkových her. Ze stejného důvodu je ale historicky nejvíce lidí zavřených doma a hraje. Rok 2020 zkrátka bude v herní historii zaznamenán tučným písmem.

Proto je vhodná příležitost zopakovat si, na čem lze dnes hrát a jaké jsou výhody či nevýhody jednotlivých platforem. Každá má totiž své fanatické zastánce, kteří ony nevýhody nevidí či nechtějí vidět. Článek ale neprozradí, která platforma je nejlepší. Na to si musí odpovědět každý sám.

V jednotlivých kapitolách se podíváme na možnosti hraní na PC, všech tří hlavních konzolí, ale také Androidu, mobilu, Macu, Linuxu či streamovacích platformách.

V další kapitole se dozvíte o výhodách herních PC…

Pokračování 2 / 10

Výhody PC

Co si budeme nalhávat, počítač (s Windows) je nejuniverzálnější platformou. Máte svobodu v tom, kolik za něj dáte, co všechno k němu připojíte, co si zahrajete i jak si hry upravíte. Podle typu her vám bude stačit i levný notebook, který máte pro kancelářskou práci. Nejnáročnější uživatelé ale klidně zaplatí přes sto tisíc.

Na PC je k dispozici nejvíce her, desítky či stovky tisíc titulů všech možných žánrů. I takových, které na jiných platformách prakticky nejsou – jako třeba realtime strategie či různé simulátory. Co pro PC nevzniklo nativně, to možná rozjedete díky emulátorům. Ty vám spustí pecky pro staré herní konzole či DOS, kdybyste náhodou měli nostalgickou náladu.

S počítači logicky souvisí hlavně klávesnice a myši, ale připojit můžete také gamepady, joysticky, volanty a další periferie všeho druhu. Hrát můžete na jednom i více monitorech současně. Případně jednom ultraširokoúhlém. Nestačí 60 fps? Kupte si monitor s 200+ Hz. To vám konzole neumožní.

Mody jsou módě

Obrovskou výhodou jsou možnosti modifikací. Jakmile dohrajete základní hru, můžete se obrátit na komunitu. Ta mohla hru vylepšit či opravit, když se na to vykašlali původní autoři. Případně hru doplnit o nový obsah či z ní udělat úplně něco jiného. Takový Minecraft si užijete na tisíc způsobů. Na konzolích jsou mody dostupné jen výjimečně, pokud na to mysleli tvůrci (Skyrim, Fallout 4, Cities: Skylines apod.). Jistou formou modifikace jsou i fanouškovské češtiny, na nichž dobrovolníci stále pracují.

Na PC také existuje spousta obchodů, které si konkurují cenou, díky čemuž jsou hry obvykle levnější než jinde. Nehledě na to, že pravidelně můžete řadu titulů získat zcela zdarma. A pokud vám nevyhovují nákupy, můžete si hry předplácet. Xbox Game Pass, Origin Access či Ubisoft Uplay+ vám zpřístupní spoustu her včetně největších novinek za směšný měsíční poplatek.

V další kapitole se dozvíte o nevýhodách herních PC…

Pokračování 3 / 10

Nevýhody PC

Hraní na PC má ale také svá úskalí. Spousta obchodů může být i na škodu, protože se vám tím tříští nejen knihovna (pak nevíte, kde hru hledat), ale také multiplayerová komunita. S hráči využívajících Steam se nemusíte potkat na Epicu apod.

Hry na PC dnes téměř nemáte šanci prodat do bazaru. Digitální verze jsou nepřenosné a krabicové verze jsou již často jen iluzí. V balení většinou najdete jen klíč k aktivaci na Steamu, Originu, Uplay atd.

Kvůli pirátství pak vydavatelé obalují hry nepříjemnými ochranami DRM, které akorát obtěžují platící hráče. Některé jsou tak agresivní, že zpomalují počítač. Nebo je Microsoft zakáže ve Windows, takže si hry časem nespustíte (viz kauzy SafeDisc a SecuROM).

Instalace je vůbec někdy legrace sama o sobě. Kromě hry se vám do počítače natahá i další software včetně různých podpůrných služeb, bez nichž hra nefunguje. V minulosti byla spousta her závislá na službě Games for Windows Live. Když ji Microsoft ukončil, některé hry přestaly fungovat a tvůrci museli zpětně vydat záplatu, která GFWL odstranila. A ne vždy tak učinili. Zpětná kompatibilita PC je sice velkou výhodou, ale má i výjimky.

A nakonec je tady ono konzolisty proklínané nastavování. Hry nelze optimalizovat pro jednu konkrétní konfiguraci, protože poběží na tisících různých kombinacích softwaru a hardwaru. Hry tak nemusí plně využít výkon hardwaru a na uživatelích je, aby hru sami nastavili tak, aby jim běžela co nejlépe. Případně aby vůbec běžela.

V další kapitole se dozvíte o hraní na konzolích…

Pokračování 4 / 10

Konzole obecně

Hraní na konzolích je vždy velmi podobné, ať už vsadíte na kteroukoliv platformu. Tvůrci počítají s gamepadem a plochou obrazovkou o poměru stran 16:9. Hardware bude vždy stejný, díky tomu lze hry lépe optimalizovat a z hardwaru vymáčknout co nejvíce. Opět je to vidět na dosluhující generaci Xboxu a PlayStationu, kde hry vypadají lépe než v době uvedení.

Hry můžete dojet do konce a prodat. Koupili jste si krabicovou verzi, licence je svázaná s médiem, nikoliv vašim online účtem. Hry jsou tak sice obvykle dražší než na PC, ale pokud je nesbíráte, můžete se jich za dobrou cenu zbavit. Či rovnou sami nakupovat v bazaru od podobně smýšlejících lidí. V minulosti už se sice mluvilo o plánech sekundární prodeje zatrhnout, ale nakonec se naštěstí nerealizovaly.

Společným znakem je také to, že za online multiplayer se na konzolích musí platit. Existuje jen málo výjimek, kdy můžete bezplatně hrát se vzdálenými přáteli. Ve většině případů si budete muset platit PlayStation Plus, Xbox Live Gold nebo Nintendo Online.

Hry pro konzole už navíc dávnou nejsou „plug & play“. Na PlayStationu nebo Xboxu se musí instalovat na disk jako u počítačů. Nintendo Switch je výjimkou. Jen rozsáhlé hry, kterým nestačí 32GB cartridge, si ještě stáhnou nějaká data z internetu. Obvykle si ale stejně musíte stáhnout ještě různé záplaty či dodatečný obsah vydaný později.

Jak se hraje na Xboxu One, najdete v další kapitole…

Pokračování 5 / 10

Xbox One

Konzoli Microsoftu dnes koupíte ve dvou třech verzích. Výkonný Xbox One X slibuje nejvyšší rozlišení i snímkovou frekvenci ze všech aktuálních konzolí. Xbox One S je zase levný a One S All-Digital ještě levnější, avšak spoléhá se již pouze na digitální prodej her.

Když série Xbox One startovala, hlavními exkluzivními značkami byly Halo, Forza a Gears of War. Na tom se nic nezměnilo ani po sedmi letech. Až v závěru životního cyklu Microsoftu došlo, že vlastních her bude potřebovat víc. V tuto chvíli již proto sdružuje 15 vývojářských studií, z nichž část založil a část koupil.

Menší počet exkluzivních her ve srovnání s PlayStationem se Xbox One snaží vynahradit zpětnou kompatibilitou. Není sice absolutní, ale i tak na konzoli spustíte asi 500 nejoblíbenějších her z původního Xboxu a Xboxu 360. Přes 50 z nich je navíc ve vylepšené verzi pro Xbox One X, takže se pyšní lepší grafikou.

Redmondská společnost dokonce mluví i o jakési dopředné kompatibilitě. Šéf herní divize slíbil, že první rok či dva veškeré interně produkované hry pro novou generaci vyjdou také pro Xbox One. Uživatelům dokonce stačí koupit jen jednu kopii. Až si koupí novou konzoli, vylepšená hra tam na ně bude čekat zdarma.

Filosofií Microsoftu momentálně není prodávat konzole, ale hry nebo služby. Kdo má herní počítač, bez Xboxu se nejspíš obejde. Tamní konzolové hry totiž v drtivé většině případů vyšly i pro PC. Sám Microsoft teď navíc razí politiku, že vlastní hry vydává pro Xbox One i Windows 10. Dokonce má i speciální program Play Anywhere. Hry do něj zapojené koupíte jen jednou a můžete je hrát na obou místech.

Předplatné na všechno

Výhodou Microsoftu je služba Xbox Game Pass. Za 249 Kč měsíčně získáte přístup ke katalogu více než 100 her, které se průběžně mění. Jsou a budou tam všechny hry jeho studií a to včetně novinek. Kromě toho se katalog plní i dalšími hity. Aktuálně tam najdete třeba Red Dead Redemption 2, DayZ, Kingdom Come: Deliverance atd. Zhruba za cenu jednoho a půl AAA titulu dostanete zábavu na celý rok. Na Xboxu lze předplácet také EA Access. Za 99 Kč měsíčně či 599 Kč ročně můžete neomezeně hrát několik desítek starších her od EA.

Předplatné Xbox Live Gold za 149 Kč měsíčně vám kromě online multiplayeru nabídne každých 30 dní dvě hry, které vám zůstanou do té doby, dokud si Live Gold budete platit. Nutno přiznat, že Microsoftu již ale dochází dech a darované hry v posledních měsících rozhodně nepatří mezi ty nejzářivější.

A aby těch předplatných nebylo málo, existuje ještě Xbox Game Pass Ultimate, který za 339 Kč obsahuje Game Pass pro PC i Xbox a navíc také Xbox Live Gold. Od září bude jeho součástí i streamování přes xCloud, avšak ten v Česku dosud nefunguje.

Zklamáním Xboxu je, že ani po letech se Microsoft neodhodlal uživatelské rozhraní konzole přeložit do češtiny. Dle vývoje programu Xbox Insider se na tom ale konečně pracuje. Také počeštěných her je poměrně málo.

V další kapitole se podíváme na PlayStation 4…

Pokračování 6 / 10

PlayStation 4

Aktuální konzole od Sony se již prodalo okolo 110 milionů kusů a jen krůček jí chybí od bronzového stupně v historickém žebříčku. Stejně jako Xbox One je též PS4 dostupný ve více verzích – výkonnější Pro a levnější Slim. Jestliže jsme ale u Xboxu psali, že majitelé herních PC o něm moc nemusí uvažovat, PlayStation 4 je pro písíčkáře naopak vítaným doplňkem. Najdou na něm špičkové hry, které si na své hlavní platformě nezahrají.

Gran Turismo, Spider-Man, God of War, The Last of Us, Bloodborne, Uncharted, Shadow of the Colossus, Horizon Zero Dawn* nebo naposledy Ghost of Tsushima jsou špičkové AAA hry či celé série, jenž v recenzích sbírají často absolutní hodnocení. Tyto tituly s rozpočtem jako největší hollywoodské bijáky zároveň patří i mezi nejprodávanější hry, takže Sony se strategie vyplácí. Hráče navíc potěší, že jsou často k dispozici i s českými titulky. Počeštěno je také prostředí konzole.

Pro online multiplayer budete potřebovat předplatné PlayStation Plus, jenž standardně stojí 235 Kč na měsíc či 1560 Kč na rok (často je ale k sehnání levněji). Kdo si jej platí, získá také pravidelné slevy na nákup her a k tomu každý měsíc minimálně dvě hry zdarma.

Podobná akce jako u Xboxu, ale tamní nabídka bezplatný her spíš upadá, zatímco u Sony kvalita roste. Jen letos se hráči dočkali kolekce Uncharted a Bioshocku, k tomu získali DiRT Rally 2.0, Battlefront II, NBA 2K20, Rise of the Tomb Raider, The Sims 4 nebo Cities: Skylines. Velmi dobře vyvážená směsice.

Klíčová služba v Česku není

PS4 není zpětně kompatibilní se staršími soňáckými konzolemi a chybí mu i alternativa pro Game Pass. Alespoň tedy v Česku a na Slovensku. V zahraničí již Sony provozuje službu PlayStation Now za 10 eur měsíčně či 60 eur ročně, která tyto nevýhody částečně neguje.

Now je původně pouze streamovací služba pro vzdálené hraní více než 800 titulů pro PS4, PS3 a PS2. Již dva roky ale má také offline mód. Hry pro PS4 se stáhnou a hrají lokálně, totéž platí pro tituly z PS2, které běží přes integrovaný emulátor. Jen tituly z PS3 se musí pořád streamovat, protože na emulaci není dost výkonu. Třeba se to změní s PS5. Na PS4 ale v Česku funguje předplatné EA Access.

Specialitou PlayStationu 4 je virtuální realita. Kompletní sadu brýlí a kamery koupíte pod 8000 Kč, což je na poměry VR headsetů velmi nízká cena. Na druhou stranu je ale znát slabší výkon konzole a nižší rozlišení brýlí, takže vizuální dojem není takový jako u VR na PC.

*PS4 exkluzivita Horizon Zero Dawn letos v létě vyjde i na PC, což je ale spíš výjimka než pravidlo do budoucna.

V další kapitole se dozvíte o hraní na Nintendu Switch…

Pokračování 7 / 10

Nintendo Switch

Po komerčním průšvihu jménem Wii U se Japoncům podařilo vytvořit další hit. Během tří let prodali 56 milionů hybridní konzole Switch. Na stejné číslo se Xbox One drápal sedm let. Switch ale není konkurencí pro Xbox ani PlayStation. Je to přenosná konzole, kterou můžete zapojit k televizoru. Či naopak stolní konzole, kterou si můžete vzít s sebou.

Její výkon už dnes zaostává za moderními mobily i tablety, takže se logicky nemůže měřit ani s velkými konzolemi. Jenže oproti mobilům má tu výhodu, že má vždy k dispozici ovládací tlačítka a páčky a že je to jeden hardware, pro který vznikají a optimalizují se hry.

Ty nejpopulárnější jsou tradičně přímo od Nintenda či Game Freaku, který je s Nintendem úzce spjatý. Na Switchi je již devět her, kterých se prodalo přes 10 milionů kusů. Úspěšnější bylo v historii jen Nintendo DS. Mario, Zelda, Pokémoni a Animal Crossing jsou důvody, proč lidé Nintendo kupují. Tyhle hry jinde nenajdou.

Díky úspěchu konzole ale na Switch zamířily i oblíbené hry z jiných platforem. Nechybí Skyrim, Zaklínač 3, Doom, Dark Souls, Diablo 3 a dorazí třeba též Crysis. Portované hry (ale i nativní) neoslní grafikou. Hlavní výhodou je ona přenositelnost. Ať už jde o Zeldu nebo Skyrim, na které jiné platformě si podobné hry můžete zahrát i v tramvaji? (Pomineme-li nepraktický herní notebook nebo cloudové streamování.)

Nintendo momentálně prodává dvě verze Switche. Klasický velký s odpojitelnými Joy-Cony a televizním dockem a nový Switch Lite, který je menší, ovladače jsou pevnou částí těla a zcela chybí připojení k televizoru.

Hraní na Switchi se prodraží

Ceny jsou na úrovni základních a vylepšených konzolí od Sony a Microsoftu. Přesto bych se nebál Nintendo označit za drahé. Náhradní Joy-Cony stojí skoro dva tisíce. Na hry od Nintenda prakticky nebývají slevy a vyšší ceny si drží po celou životní etapu konzole. Průměrná cena The Legend of Zelda: Breath of the Wild je i tři a půl roku od vydání 1600 Kč.

Po vzoru konkurenčních platforem již Switch také zpoplatnil online multiplayer. Služba Switch Online stojí 99 Kč na měsíc či 499 Kč na rok a hráčům přinese také cloudovou zálohu uložených pozic, slevy na nákup her a emulátor asi 60 her z NESu a SNESu.

Na Switchi můžete zapomenout na češtinu. Prostředí lokalizované není, počeštěných her je naprosté minimum. Zklamává také multimediální výbava. Přestože je Switch podobný tabletu, doinstalovat můžete leda tak YouTube.

Switch je hodně silný v rodinném/lokálním hraní. A to nejen díky tomu, že větší varianta konzole fakticky obsahuje dva oddělené ovladače, ale i skladbou her. Především hry s Mariem lze u jedné obrazovky hrát pohodlně ve více lidech. U jiných platforem již lokální multiplayer tak populární není a s výjimkou bojovek nemají moc her, které zabaví celou party.

Nintendo zaujalo také experimentální sadou Labo, která z papírových dílů a samotné konzole vytvoří různé funkční hračky, jež budou bavit děti i dospělé.

Jak vypadá hraní na mobilech, píšeme v další kapitole…

Pokračování 8 / 10

Hraní na mobilech

Zapřisáhlí konzolisté nebo PC hráči se tomu pousmějí, ale nejvíce se dnes hraje na mobilech. Má je každý, hry tam jsou levné či zdarma (free to play) a hlavně jsou pořád při ruce. Ostatně proto se mobily postaraly o vyhubení klasických handheldů od Sony nebo Nintenda.

Výrobci jako Asus nebo Razer dokonce vyrábějí herní mobily, ke kterým mají i speciální ovladače podobné Joy-Conům ze Switche. K mobilům však přes Bluetooth připojíte i klasické gamepady. Problém je, že na rozdíl od Switche tyto ovládací prvky nemají všichni. A i ti, kdo si je koupili, je nenosí pořád. Vývojáři přitom tvoří hry podle nejmenšího společného jmenovatele – a tím je dotykový displej.

Kvůli odkázání na pouhý displej se na mobilech nejvíce rozšířily jednodušší hry jako puzzle, kartičky, spoj tři, endless runnery nebo tower defense strategie. I mezi nimi jsou ale chválené klenoty jako Monument Valley, Mini Metro, Reigns a vlastně i ti Angry Birds. V posledních letech ale zažívají boom také velké multiplayerové střílečky jako PUBG, Fortnite nebo Call of Duty. Zahrajete si také porty starších her z PC a konzolí, kupříkladu GTA: San Andreas, Max Payne nebo KOTOR.

Tím, jak je velká část mobilních her ke stažení zdarma, se jako mor rozšířily alternativní platební metody. Hry jsou tak zaplaveny reklamou nebo upraveny tak, že hráč bude chtít platit, aby si hraní nějakým způsobem ulehčil či zkrátil čekání. A aby toho nebylo málo, v obchodech je tolik her, jejich vyhledávače a síta kvality tak slabá, že leckdy narazíte na falešný titul s podobným jménem, nikoliv vámi požadovanou hru.

Google i Apple se tohle snaží řešit a nabízí předplatné, v němž uživatelé najdou aplikace a hry pečlivě vybrané jejich kurátory. Veškerý nabízený obsah je pak bez reklam a také in-app plateb.

Android

Na Androidu se předplatitelský program jmenuje Play Pass. Stojí 5 dolarů měsíčně (30 dolarů ročně) a obsahuje přes 500 aplikací a her. V Česku bohužel není.

Specialitou Androidu je však možnost doinstalovat si emulátory starých konzolí a zahrát si slavné hry ze 70. až 90. let. Samozřejmě ale musíte původní hry vlastnit, jinak se dopustíte pirátství. A i tak se pohybujete v šedé zóně. To je rovněž důvod, proč na iOS s emulátory moc nepochodíte.

iOS

V Cupertinu mají herní ambice také. Loni uvedli službu Apple Arcade, jenž vám za 149 Kč měsíčně (1490 Kč ročně) otevře katalog více než stovky her. Část z nich je dokonce exkluzivních, takže si je jinde nezahrajete.

Arcade funguje na iPhonu, iPadu, Macu a také Apple TV. Hry počítají s ovládáním pomocí displeje, klávesnice i gamepadu. Nečekejte ale AAA tituly jako na konzolích.

Co hraní na Macu a Linuxu, čtěte dále…

Pokračování 9 / 10

Mac a Linux

Kromě Mac App Storu a předplatného Apple Arcade jsou na Macu dostupné i některé PC hry. Ostatně Steam, Epic Games Store nebo EA Origin mají klientské aplikace pro jablečné počítače. Podporovaných her ale není tolik jako pro Windows. A i když fungovat budou, často možná narazíte na to, že Macy zkrátka nejsou herní počítače. Nemají herní grafické karty. A po přechodu na Arm bude podpora „PC her“ ještě omezenější.

Zato hraní na Linuxu na tom nebylo nikdy lépe než dnes. Vznikají nové multiplatformní tituly a díky snaze Valve se linuxáci snadno dostanou i ke hrám, které pro tento systém nebyly určené. Steam s integrovaným Protonem (odnož překladové vrstvy Wine) a projekty vkd3d a dxvk dovedou zázraky.

V poslední kapitole se podíváme na streamování…

Pokračování 10 / 10

Streaming

Google nebo Nvidia razí cestu, že hráči ani nebudou potřebovat herní počítač, konzoli či nadupaný mobil. Postačí jim jakákoliv obrazovka připojená k internetu. Velmi kvalitnímu internetu. Služby Stadia a GeForce Now vám v podstatě zapůjčí vzdálené výkonné počítače, které na vaše obrazovky budou streamovat obraz i zvuk a z druhé strany naopak přijímat ovládací povely.

Výhody? Pro tvůrce her to bude konec pirátství i bazarového prodeje, z nichž nebudou mít ani korunu. Z pohledu hráče to bude okamžitá dostupnost her, žádné instalace ani aktualizace.

Nevýhody jsou také jasné. Musíte být stále online a potřebujete opravdu spolehlivou linku, která nabídne co nejvyšší rychlost, nejkratší latence a nejlepší stabilitu. Přijímáte totiž video s vysokým datovým tokem, které nejde „bufferovat“ jako záznam na YouTubu nebo Netflixu. Každý drobný výpadek znamená zaseknutí obrazu a zvuku. Zkušenosti se Stadií a GeForce Now ale ukazují, že tento princip funguje a že nenáročným hráčům může stačit.

GeForce Now lze s pár omezeními používat zdarma, případně v plné kvalitě za 139 Kč měsíčně. Funguje skutečně jako vzdálený počítač, do kterého si nainstalujete Steam, Uplay, Battle.net apod. a rozjedete na něm své dříve nakoupené PC hry. Nvidia se bohužel dostala do křížku s vydavateli, a ne všechny hry jsou v GeForce Now dostupné, přestože tomu technicky nic nebrání.

Stadia u nás zatím nefunguje, což je škoda. Google totiž na bázi streamingu tvoří opravdovou novou herní platformu, která má soupeřit s PC nebo klasickými konzolemi. Chystá pro ni exkluzivní hry ať už od partnerů, nebo i své vlastní. Zakládá totiž také interní herní studia.

Výhodou Stadia má být okamžitá přístupnost. Až dospěje, bude opravdu na všech mobilech, tabletech, počítačích apod. A hráči spustí hru například tak, že se podívají na trailer na YouTubu či zastihnou online svého oblíbeného streamera a jedním kliknutím se dostanou do hry za doslova pár sekund. Protože ale jde o zvláštní platformu, budou si pro ni muset všechny hry opět koupit. Až Google jednou Stadii ukončí (hřbitov jeho služeb už je dost narvaný), těžko si představit, jak bude nákupy kompenzovat.

Streamování i bez konzole či herního počítače samozřejmě nabízí také Sony (PS Now) a Microsoft (xCloud), tyto služby jsou ale těsně spjaty s PlayStationem a Xboxem, takže je zmiňujeme v dřívějších kapitolách.

Určitě si přečtěte

Články odjinud