Marek Demčák
16. 1. 2015 • 3:29

Já myslím, že je to s Googlem spíš taková nafouknutá bublina. Google je vynikající vyhledávač, který se dobře uživí z reklamy Adwords. Ale jinak si myslím, že moc úspěšný není - jo, android je hodně rozšířený, ale kolik Googlu vydělá? Google Glass - blbost. Google auta - podle mě vyhozené peníze do vývoje něčeho, co skoro nikdo reálně nechce. Nákup Motoroly se nepodařilo zúročit, nákup Nestu se taky těžko kdy vrátí. Google+ je pořád síť pro ajťáky, bez šance na masovější rozšíření. Atd.Podle mě je potřeba vyřešit jednu základní věc - všechny tyhle velké IT společnosti (Google, Apple, Microsoft, z "českých" např. Seznam.cz nebo Alza.cz...) zdanit. A tím nemyslím žádné extrémní mimořádné korporátní daně, ale prostě jen to, aby začaly platit normální daně jako všichni ostatní.

Vladislav Duba (ladinusamad)
Vladislav Duba (ladinusamad)
14. 1. 2015 • 20:26

Co jde nahoru, musí jit i dolů. A v podnikání to platí více než kde jinde. A google se tomu nevyhne, úplně bych se toho nebál. Je otázkou času, kdy mu i to hledání vezme facebook nebo něco podobného, kam se lidé přesouvají, a pak bude google rád, že má ostatní aktivity.Článek překvapivě super, se závěrem bych si dovolil nesouhlasit!

Pavelka IT amater
14. 1. 2015 • 19:59

Proč tu není dávno konkurence v podobě dalších 2 nebo 3 vyhledávačů se stejnou nebo vyšší kvalitou, se stejným nebo větším záběrem a velikostí databáze ? Kdy už někdo postaví minimálně stejně kvalitní alternativu ke Google službám ? V čem je kurňa problém ?

Názor byl 2× upraven, naposled 14. 1. 2015 20:17

LittleBlackStar
LittleBlackStar
14. 1. 2015 • 19:07

To je poďla mňa moc! To už je len šikovnosť Google, že sú úspešní..

.Hardy
14. 1. 2015 • 15:50

Mohl by mi někdo vysvětlit, jaký význam by mělo rozdělil Google na několik částí? Stejně by se zisk furt odváděl do mateřské firmy a to samé by platilo i pro investice a vnitřní propojení (viz. např. VW AG), nebo snad ne?

rom co
rom co
14. 1. 2015 • 15:01

Regulacia nema zmysel v pripade Googlu a nemala ani v pripade Microsoftu. ICT trh je iny a najde si svoj liek sam. Sice MS mal monopol a dodnes je takpovediac zabetonovany na PC, tym ze vznikli nove zariadenia ako smartfony a tablety, ktore patria do rovnakeho trhu, a kde MS nezachytil vyvoj, skoncil tym aj jeho monopol. Google caka v buducich rokoch to iste.

hnusak
14. 1. 2015 • 14:04

"V podnikání je vždy jeden závislý na druhém ". Proboha, to jsem četl včera v Atlasově vzpouře od Ayn Rand. Ale tam to prohlásila záporná postava. A prohlásila to přesně v tomto smyslu. Že jsou podnikatelé společnosti něčím povinováni, protože jsou druzí na nich závislí. Fuj.

Nechic
14. 1. 2015 • 13:47

Autor by chtěl nakazovat firmě co má dělat, aby nebyla moc velká? Opravdu má Google na poli mimo vyhledávače monopol? A i to vyhledávání má konkurenty, třeba u nás prostě pro řadu lidí Seznam = internet a nezmění na tom nic ani kdyby v čele Googlu byl Belzebub

Pacikx
14. 1. 2015 • 12:15

Mně osobně u Googlu dost vadí to neustálé vnucovaní všech jeho služeb. Potrebuji něco vyhledat - je tam reklama na Chrome, chci se registrovat na YouTube - a dostanu k tomu mail a G+, stahnu si Chrome - a Google mi řekne ať si ten paskvil nainstaluji i na telefon...

Pavel Šimek
14. 1. 2015 • 10:23

"O tom, co je pro vás dobré, rozhoduji já" - to je zvláštní, že tenhle pocit jsem měl vždycky víc u Applu než u Googlu. Apple každou chvíli zakáže nějakou aplikaci v app storu, když se mu nehodí do krámu, tu Flash Player, tu bitcoinové peněženky (zrovna když se chystá představit Apple Pay). Nic takového jsem u Googlu nepozoroval. Takže pokud bych už jako politik chtěl nastavovat nějaká pravidla, tak maximálně na velmi obecné úrovni, v tomto případě řekněme "aplikační neutralitu" (aby bylo podobně jako u síťové neutrality zajištěno prostředí pro inovace), bez drastických dopadů na strukturu existujících společností jen proto, že se mi zdají "prostě už moc velké".

pazep
14. 1. 2015 • 10:16

Tvl a kdo koho nuti zit v prostredi google? Znamy ho nesnasi a jede plne na sluzbach MS, moje babicka si zase vystaci se vsim od Seznamu. " ke zpomalení i zjevně dobrých inovací." super :) takze stejne jako u HW se presuneme do takoveho stavu kdy nam vyrobci rok co rok strkaji pod nos evoluci a ne zadnou revoluci. (ikdyby meli neco super, budou to davkovat postupne aby se vytriskalo co nejvice penez) 3-[Co treba takove memrisotry? O nich jsem tu cetli uz hooodne davno, a jejich nasazeni? in 2018 "DRAM and NAND scaling will hit a wall, limiting the maximum capacity of the technologies" , takze prvne se vytriskaji prachy z klasickych technologii a pak muzem nasadit memristory B-]

Michal Horák (MichiHory)
14. 1. 2015 • 9:35

To že nějaká společnost rozšiřuje pole svého působení je naprosto normální zvlášť, když se jí daří a neoznačoval bych to jako monopolní jednání. Monopolní jednání by bylo kdyby třeba za svoje produkty nasadili ceny u kterých prodělávají jen aby tím zničili konkurenci, která si to nemůže dovolit.Stejně jako donekonečna dotovat ztrátové podniky místo toho aby se nechali "zdravě" umřít. Je i omezování podniků, které vyvíjejí nové technologie a tlačí výzkum a vývoj dopředu prostě blbost.

dvorisek
14. 1. 2015 • 9:32

Keci a propaganda jak v ruské státní televizi! Nejsem zastáncem Googlu a jsem velkým odpůrcem Mrkvosoftu. Ale kdo nechce používat služby Googlu, tak je používat nemusí. Je to dobrovolné. Jiná otázka je, proč jsou Googlové služby tak populární? Nejsou konkurenti, ale jsou, jak lokální, tak globální, Bing, Yahoo, Seznam, Facebook, Sputnik, Instagram, apod. Jiná otázka je kvality! A že Google podniká v mnoha odvětvích. Ano a naopak to považuji za prospěšné. Například v americe si nejen Google stěžoval, že operátoři neivestují do infrastruktury a rychlost připojení stagnuje, popřípadě klesá. Operátoři se jen smáli a mysleli si svoje. A když Google postavil vlastní optickou síť v prvním městě a nabídl rychlý internet lidem, se operátoři zalekli a začali budovat totožné, jen aby ten Google v tom nepokračoval. Spousta odvětví, kam Google a nebo jiné veliké technologické firmy vstoupily, se začalo hýbat. Google jako investor má díky vsé logice jedno veliké plus. A tím, je že nečeká okamžitý zisk. Pokud startupy budou kupovat a financovat jen finančníci, bude to problém, jelikož každý investor chce zisk a nejlépe okamžitě. Technologické firmy na to koukají jinak, vidí budoucnost v možnosti technologie přičlenit ke stávajícímu porfoliu, popřípadě jako další segment podnikání a zisk nečekají okamžitě. A proto firmy jako Google rostou, jelikož investicemi no dalších firem bobtnají. Spousta teď populárně nazívaných "STARTUPů" vznikají jen z důvodu, aby je následně někdo veliký koupil. To co je psáno v článku je krásné, ale myslím si, že by se to dalo použít na všechny velké technologické firmy. Soudruhovi co psal tento článek přeji vše dobré a doufám, že mu Microsoft poslal za odměnu aspon klíčenku. 😃

Tudva
14. 1. 2015 • 9:17

Parada takze rozdelit a tim zariznout pokrok v jinych oblastech nez s cim firma zacinala. Projekt jako google car by zanikl v pocatku, kdyby si musel hledat vlastni investory (autoauta existovala i driv a google je predbehl prave diky masivnim financim bez okamzite navratnosti, kterou by musel mit pri hledani penez jinde) a misto pouzitelnosti v radu leet by byla v radu desitek let.
Ani takovy android by neexistoval, pokud chcete firmam pusobit v oblastech mimo jejich hlavni oblast. Na zaplnenem poli OS se jen tezko prosazuje bez penez na vyvoj z jinych oblasti a android jako startup by zanikl jako hromada jinych pokusu. Takze si to rozdelovani strcte nekam a budte radi ze nekdo ochotne dava hromady penez na vyzkum v jinych oblastech nez puvodne pusobil.

Jozef Kostelansky
Jozef Kostelansky
14. 1. 2015 • 8:51

Som konzervatívny pravičiar telom i dušou (robím vlastný biznis), ale napriek tomu (alebo práve vďaka tomu) si myslím, že Achillovou pätou kapitalizmus neexistencia limitov pre veľkosť firiem.
Liberalizmus je síce pekná vec - aj v podnikaní - ale bez problémov by fungoval, keby počet ľudí bol nekonečný. A to samozrejme nie. Skôr či neskôr niektoré firmy narastú tak, že svoje postavenie na trhu začnú zneužívať či využívať. Rozdiel medzi využívaním a zneužívaním je len v uhle pohľadu. Máloktorý manažér či majiteľ firmy totiž odolá pokušeniu občas "zatopit" slabšej konkurencii.
S veľkým postavením ide ruka v ruke korumpovanie politikov a "šitie" zákonov na mieru konkrétnych firiem. Nielen u nás - funguje to všade vo svete. Potom sa stáva, že určité firmy sa stávajú nedotknuteľnými - too big to fall.
Riešenie by pritom bolo relatívne jednoduché: stanoviť maximálnu veľkosť či maximálny podiel jednej firmy na trhu. V rôznych odvetviach a štátoch by to bolo samozrejme rôzne. Bolo by to síce administratívne obmedzenie, ktoré by dotklo niekoľkých desiatok jednotlivcov (vlastníkov najväčších firiem), ale ďalšie milióny iných podnikateľov by z toho profitovalo...

Názor byl 1× upraven, naposled 14. 1. 2015 08:51

Lukáš  Biel (-=zipp=-)
Lukáš  Biel (-=zipp=-)
14. 1. 2015 • 8:40

Článek je zajímavě napsaný, ale v podstatě s ním nesouhlasím. Já, jakožto koncový uživatel všechny služby google a jejich propojení jen vítám.
Když si vyhledám restauraci, tak jedině ocením, že mi google rovnou nabídne výřez mapy, aniž bych cokoliv někde nastavoval, chytnu do ruky telefon a v mapách mám okamžitě moje poslední vyhledávaný místo, otevřu chrome a mám tam ty záložky, co jsem nechal otevřený na pc....
Až budu mít takto v budoucnu propojeno i auto, budu za to jedině rád.Chápu že pro firmy jako seznam je to nepříjemné, ale pro koncového uživatele je propojení veškerých služeb jedině přínosem...

lemming
14. 1. 2015 • 8:39

Řeknu to asi takhle: Až dojde k rozdělení Microsoftu na firmu produkující OS, firmu produkující Office, firmu produkující mobilní telefony, firmu produkující herní konzole, firmu produkující databázi, firmu provozující vyhledávač, firmu ... a opravdovému oddělení IE od Windows, můžeme uvažovat o rozdělení Google.

Roman Nepšinský (Mem)
Roman Nepšinský (Mem)
14. 1. 2015 • 8:28

Vždy mne silně zamrazí, když socialisté začnou své představy o tom, na co by podle sebe měli mít nárok (dostupné služby, nízké ceny, minimální zisk podnikatelů), předkládat jako nějaké samozřejmé dogma. A na jeho základě pak ospravedlňují těžkopádné regulace a dotace jdoucí na ruku aktuálním konkurentům dominantních firem. Nebo omezí rovnou všechny občany, pokud např. chtějí mít ve své vesničce nekuřáckou hospodu (typický argument) a z ekonomického hlediska se tam majiteli nevyplatí, tak zákaz kouření přikážou na úrovni celého státu a myslí si, že je hotovo (myslí si to tedy aspoň do doby, než hospoda definitivně zavře). Opravdu něčemu vadí, když službu pro koncového zákazníka poskytuje konkrétní společnost a jiná se kvůli tomu musí přeorientovat na jiný trh nebo úplně skončit, pokud nedokáže konkurovat? Budeme raději rozbíjet stroje (firmy) jako u průmyslové revoluce, jen aby někteří lidé nepřišli krátkodobě o práci a tím brzdit přirozený pokrok?Socialisté se svou touhou regulovat a dotovat samozřejmě musí nezbytně trpět představou, že jejich zásahy dokážou situaci zlepšit. Že prolobování výhody pro konkurenci celkově pomůže. Není přípustné uvažovat nad tím, že by se to třeba vyřešilo samo. Pokud by totiž dominantní firma skutečně „zvlčila“ a začala danou službu poskytovat nekvalitně nebo předraženě, otevře tím automaticky prostor (niku) pro konkurenci. Což se také dnes a denně děje i bez regulací a dotací.

satai
satai
14. 1. 2015 • 8:24

Nechat vyhnít.
Při další změně paradigmatu půjde i Google dolů, jako šlo IBM nebo Microsoft.

cabman
14. 1. 2015 • 7:49

Co mě na tom nejde do hlavy je , proč zatim nikdo moc neutočí na android. Třeba prohlížeč kdy u microsoftu se mohli všichni pos--t a na androidu nikomu chrom nevadí.

maysider
14. 1. 2015 • 6:55

placená marketingová akce Microsoftu a jiných neschopných firem koukám zamíříla i na žive.cz:"According to the report, the MPAA has formed a supergroup of Google-hating companies, including Microsoft, to use their money and influence to attack the world's largest search engine. The paper alleges that members of the group have been bankrolling Nebraska's attorney general, Jon Bruning, and even held a fundraiser for him at Microsoft's Washington office.""Supposedly Penn has been going around Washington trying to recruit consultants, telling them that Microsoft has armed him with a $50 million budget to go after Google."Kdo nechce služby Googlu, ať je nepoužívá, jednoduché.
Kdo nechce služby Microsoftu, musí je z důvodu korupce všude používat.

Určitě si přečtěte

Články odjinud