Je firma Intel monopolem nebo je to jen pomluva?

Firma Intel bývá často označována za monopolní jako celek, jindy za monopolní v oblasti procesorů, jindy na poli notebooků. Jak to tedy je? Má skutečně firma Intel v některé oblasti monopol?
Firma Intel bývá často označována za monopolní jako celek, jindy za monopolní v oblasti procesorů, jindy na poli notebooků. Jak to tedy je? Má skutečně firma Intel v některé oblasti monopol?

Abychom mohli lépe posoudit nastíněný problém, musíme nejdříve lépe poznat firmu Intel, a to po nejznámějších produktech.

Procesory jsou nejznámějším výrobkem Intelu. Vyrábí procesory několika rodin, z nichž nejznámější jsou procesory x86 pro stolní počítače. Sem patří Celeron, Pentium III i Pentium 4. Zde existuje velmi silná konkurence, takže o monopolu nelze v žádném případě mluvit.

Druhou skupinou jsou procesory x86 pro víceprocesorové servery. Sem patřil procesor Pentium Pro a celá rodina Xeon. Toto je snad jediná oblast, kde se dá hovořit o monopolu, protože ostatní výrobci procesorů x86 zkrátka nenabídli doposud žádný konkurenční procesor. To se má do konce roku změnit, protože firma AMD má přijít s Athlony schopnými dvouprocesorového chodu. Zde se dá hovořit nejen o samotných procesorech, ale o víceprocesorových serverech Intelu jako celku.

Intelovy procesory x86 pro notebooky mají přívlastek Mobile a dnes sem patří Intel Mobile Celeron nebo Intel Mobile Pentium III. Zde monopol není absolutní, ale pokrývají drtivou většinu trhu. Zbývající procenta získaly procesory Transmeta Crusoe, AMD Mobile Duron (to je spíš formalita) a stále se zmenšující podíl procesorů AMD K6-2+ a K6-III+.

Mobilní ne-x86 procesory firmy Intel si uživatelé spojují spíš s původním jménem výrobce, kterého Intel pohltil. Procesory StrongARM se používají v PDA a handheldech, kde konkuruje procesorům Hitachi nebo MIPS a kompatibilním. Ani zde nelze hovořit o monopolu.

64bitové procesory Intel vyráběl (Intel i860), ale prakticky je opustil. Mnoho let společně s Hewlett Packard vyvíjí platformu IA-64, kde Intelem bude reprezentovaná procesorem s názvem Itanium. Zde se o monopolu nedá hovořit již z toho důvodu, že se stále nevytvořil trh.

Průmyslové procesory typu i750, i960, ale i i80186 (a v dnešní době i i80286) veřejnost díky jisté uzavřenosti tohoto trhu prakticky nezná (samozřejmě kromě procesorů z řady x86). Konkurencí pro Intel zde jsou procesory Acer (jádro procesoru 386sx na jednom čipu s North Bridge jádrem z čipové sady), AMD (použité například v Nokia 9110), National Semiconductor (Geode), Transmeta a další. Ani zde nemá Intel monopol.

Jednočipové počítače jsou obdobným pojmem ve své oblasti jako pro desktopy procesory x86. Jedná se o legendární i8048, i8051 za osmibitové či například i8096 za 16bitové. Zde existuje mnoho klonů jednočipu 8051 (Atmel). Tvrdá konkurence je ze strany Microchipu (slavné PICy), Motoroly, Zilogu (Z8) a dalších firem. Zde není po monopolu ani památky.

Čipové sady procesorů x86 mají na rozdíl od nich až na výjimky (i820) dobrou pověst a jsou oblíbené (i440BX, i815). Konkurenčními čipsety jsou výrobky firem Acer Laboratories, SiS, VIA Technologies a dalších. Ani zde nelze hovořit o nějakém monopolu.

Síťové obvody a síťové karty s nimi jsou pojmem, přitom laická veřejnost o této aktivitě Intelu většinou neví. Obvody jsou oblíbené především mezi odborníky. O monopolu ani zde nemůže být ani zmínky, Intel je "jen" jednou z několika výrobců čipů (vedle 3Com, Digital a dalších).

Paměťové obvody EPROM a FLASH ROM firma Intel vyrábí rovněž. Ačkoli to málokdo ví, tak právě na poli xROM pamětí spolu opět soutěží AMD a Intel (tedy pokud nepočítám další výrobce). Ani zde není Intel monopolním výrobcem.

Firma Intel vyrábí plno dalších produktů od základních desek přes modemové čipy až po síťové komponenty a e-business akcelerátory. V žádné z těchto oblastí Intel monopol rozhodně nemá.

Takže jak je to tedy s monopolem Intelu? Z hrubého výčtu produktů firmy Intel vyplývá, že Intel není monopolním výrobcem skoro v žádné oblasti. Jedině procesory x86 pro víceprocesorové servery mají ve své kategorii monopol a notebookové procesory téměř také. Oba monopoly má navíc zrušit firma AMD, která připravuje skutečné konkurenční produkty v obou oblastech.

Diskuze (3) Další článek: Cookies jsou odmítnuty v méně než jednom procentu případů

Témata článku: , , , , , , , , ,