Umělá inteligence | OpenAI

Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

  • OpenAI vypustilo do světa další umělou inteligenci
  • Tentokrát je to upovídaný robot ChatGPT
  • Podle některých je to ukázka budoucnosti vyhledávačů

Už je to skoro týden, co se laboratoř OpenAI pochlubila další hračkou pro fanoušky umělé inteligence, kterou si může vyzkoušet každý zájemce. Po generátoru textů, zdrojového kódu a obrázků nabídla komunitě ChatGPT.

Jak už název napovídá, opět je to jazykový generátor optimalizovaný pro dialog na bázi architektury GPT, která se prolíná vlastně úplně všemi technologiemi od OpenAI.

Generátor obrázků DALL-E ji používá k pochopení toho, co po něm vlastně chceme, Codex její logiku používá ke generování zdrojového kódu třeba v chytrém napovídači GitHub Copilot, no a ChatGPT z ní chce udělat jakéhosi kámoše na pokec a možná i základ pro asistenční služby a vyhledávače nové generace.

Není to znalostní AI, ale jazyková

Pojďme si vyzkoušet schopnosti ChatGPT na několika ukázkách. Než se do toho ale pustíme, musíme si ujasnit pár věcí:

  • Není to znalostní AI, ale jazyková AI
  • Učilo se to na textech publikovaných nejpozději v roce 2021
  • Není to hotový produkt, ale jen Research Preview s hromadou chyb
Klepněte pro větší obrázek
Testovací konzole ChatGPT na vývojářském webu OpenAI

Co to znamená v praxi? Byť ChatGPT dokáže zodpovídat znalostní dotazy v přirozené angličtině podobně jako současné vyhledávače a chytří asistenti, umí to jen proto, že se stejná informace vyskytla v některém z textů, na kterém si neuronka cvičila svůj jazykový model.

Nikoliv proto, že je napojená na nějaký skutečný znalostní graf souvislostí a informací (třeba Knowledge Graph od Googlu), na API Wikipedie jako náš asistent Živák v odkazu níže a tak podobně.

V tomto směru ChatGPT funguje (alespoň principiálně) podobně jako třeba jazykový překladač od Googlu. I ten je ve své podstatě vlastně znakovým modelem, který se analýzou ohromného množství bilingválních a multilingválních textů naučil, že jednomu shluku po sobě jdoucích znaků v angličtině s vysokou pravděpodobností odpovídá právě nějaký další shluk znaků v jiném jazyku.

AI nám psala o Velkém londýnském smogu

Generátor textu OpenAI s modelem text-davinci-003, ze kterého vychází i ChatGPT, jsme využili při přípravě včerejšího článku o Velkém londýnském smogu. Na obrázku se můžete podívat, co nám AI navrhla.

Klepněte pro větší obrázek
Konzole OpenAI pro testování nejrůznějších AI modelů určených pro textové operace

Pro všeobecná nebo lifestylová média by tento text úplně stačil. Nám to nedalo a vzali jsme ho po přeložení Deeplem jen jako základ, který jsme upravovali, přidávali do něj další informace. Ale i tak nám AI pomohla. Měli jsme k dispozici strukturu a hotové odstavce, práce se podobala víc editaci článku než psaní nového úplně od začátku.

Stručně řečeno, samotná faktografická znalost ChatGPT je vedlejším a velmi příjemným efektem toho, že se stroj učil rozumět zadání v přirozené angličtině na hromadě faktograficky zajímavého textu.

Kdyby se chatbot takto přeučoval stále dokola na nějakém hypotetickém superpočítači s neomezenou pamětí a přístupem k internetu každý den, dokázal by zodpovědět praktixcky cokoliv.

A teď už jdeme na ty otázky. Pro přehlednost jsme je oddělili na samostatné listy

Diskuze (17) Další článek: Rok 2022 ve vyhledávání Google. Češi hledali informace o Ukrajině, volbách, Putinovi a Sberbank

Témata článku: Microsoft, Google, Umělá inteligence, Internet, OpenAI, Twitter, Evropa, Strojové učení, Wikipedia, Neuronová síť, Reddit, Brno, API, Ostrava, Islámský stát, Afghánistán, Dotaz, Vyhledávač, Knowledge Graph, GitHub Copilot, Pythagorova věta, API Wikipedia, Codex, GPT, PythagorasStavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

** Loni v létě jsme zkusili větrat ložnici chladičem z počítače ** Fungovalo to, ale trvalo to celou noc ** Proto do boje povoláváme 12V turboventilátor

Jakub Čížek
Chytrá domácnostPojďme programovat elektroniku
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Záškodníci už objevili ChatGPT. Snaží se generovat natvrdlé viry, což je ale možná ještě horší

Záškodníci už objevili ChatGPT. Snaží se generovat natvrdlé viry, což je ale možná ještě horší

** Jen co se na scéně objevil ChatGPT, začala si s ním hrát i šedá zóna ** Automat sice generuje funkční, ale také naivní „útoky“ ** Když ale budou masivní a automatizované, škodí úplně stejně

Jakub Čížek
MalwareUmělá inteligenceBezpečnost
Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

** Cokoliv od skládací lopaty na sníh po komiksové figurky ** Printables má věrnostní program, kde lze získat filament (a další) zdarma ** Modely pro FFF/FDM i SLA tiskárny

David Caba
3D tisk
Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

** Prodlužovací kabel Tapo P300 od TP-Linku má tři zásuvky ** Vedle 230V nabízí i USB QC 3.0 a 18W PD na USB-C ** Zapojíme také P110/P115 s wattmetrem a ovládneme je v Pythonu

Jakub Čížek
TP-LinkChytrá domácnost
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows