Je bezpečný firewall ve Windows XP SP2?

Názory na nový firewall obsažený ve Windows XP SP2 se různí.  Je nesporné, že ze strany Microsoftu jde o zásadní krok ke zvýšení zabezpečení. Odborníci ale upozorňují, že firewall má ještě některé nedostatky, které by měly být postupem času odstraněny.

Jedním z největších problémů je fakt, že Windows Firewall neumí blokovat odchozí provoz - ten se pouze monitoruje a archivuje do LOG souborů. Druhým problémem je až přílišná otevřenost jeho API rozhraní, které umožňuje programovou deaktivaci firewallu.  Ta je připravena pro firewally třetích stran, které při instalaci Windows Firewall vypnou a při odinstalaci naopak zase zapnou.

Podle Microsoftu dodávaný firewall rozhodně nehodlá suplovat jeho komerční kolegy s širokým spektrem funkcí. Windows Firewall není primárně určen pro ochranu již napadených počítačů, ale má zabránit zejména příchozí infiltraci domácích uživatelů.

Filtrování odchozího provozu pro domácí uživatele je „psychologicky“ vcelku složitá věc. Jednou možností může být zakázání veškeré komunikace programů směrem ven z počítače. Tím by se ale několik stovek nefunkčních aplikací pro Windows XP SP2 rozšířilo na tisíce, protože v dnešní době již prakticky téměř každá aplikace umožňuje komunikaci s Internetem.
Druhou cestou je pak postupné povolování komunikujících aplikací formou vyskakujících dialogů, u kterých ale běžní uživatelé tápou a ve výsledku většinou povolí vše včetně potenciálně nebezpečných aplikací. Jistým řešením je i předpřipravený seznam „povolených“ aplikací.

Uvidíme, jak se Windows Firewall osvědčí v masovém celosvětovém nasazení.

Diskuze (24) Další článek: Chtěli byste omezená Windows?

Témata článku: Windows, Windows XP, Firewall, Zásadní problém, Win +, Window, Složitá věc, Jistý směr, Windows +, Dodávaná aplikace


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 168

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10