Jde to i vzduchem aneb používáme infračervené rozhraní

Základní otázka zní: mám notebook, mobilní telefon či elektronický diář s portem IrDA – mohu jej nějak účelně využívat? Odpovědí na ni je celý další díl seriálu o hardwaru … avšak pěkně popořadě, než se dostaneme ke konkrétním zařízením – co to vlastně IrDA je a jak funguje?
Základní otázka zní: mám notebook, mobilní telefon či elektronický diář s portem IrDA – mohu jej nějak účelně využívat? Odpovědí na ni je celý další díl seriálu o hardwaru … avšak pěkně popořadě, než se dostaneme ke konkrétním zařízením – co to vlastně IrDA je a jak funguje?IrDA vnímáme jako zkratku pro datovou komunikaci mezi zařízeními prostřednictvím infračerveného záření, tedy vzduchem, bez kabelů, pouze mezi dvěma matnými čidly na vzdálenost desítky, maximálně stovky centimetrů. Abychom však byli přesní, IrDA je zkratka odvozená z Infrared Data Association, názvu neziskové mezinárodní organizace založené v roce 1993, která vytváří a spravuje standardy pro infračervenou komunikaci. Jen pro zajímavost, dnes má více jak 160 členů – předních světových výrobců hardwaru, softwaru, mobilních a komunikačních zařízení.

Se znalostmi dále dojdeš
Infračervenou komunikaci lze využívat i bez znalosti teorie, nicméně s ní to jde mnohem snáze. Hned od začátku musíme důsledně odlišovat dva různé standardy skryté pod hlavičkou IrDA:

l IrDA Data je předurčen pro většinou jednorázový, rozhodně však rychlý přenos dat mezi dvěma zařízeními. Těmi mohou být notebooky, tiskárny, příruční počítače (H/PC), mobilní telefony, pagery či digitální fotoaparáty. Právě tímto standardem a zkušenostmi z provozu se převážně budeme zabývat v dnešním článku.

l IrDA Control vznikl teprve letos v únoru a je podobný nám důvěrně nejznámější infračervené komunikaci, totiž dálkovému ovládání televizoru. Maximální přenosová rychlost činí pouze 75 kb/s, zato dosah je garantován minimálně pět metrů a na rozdíl od dálkového ovládání může být komunikace obousměrná. Využijeme jej u bezdrátových klávesnicí, myší, joysticků a jiných polohovacích zařízení pro ovládání nejen počítačů, ale i herních konzol či televizních boxů pro připojení k Internetu.

Oba dva standardy jsou zahrnuty v doporučení PC99, s důrazem na zabudovávání do mobilních zařízení; jejich přesný popis je všem k dispozici na oficiální webové stránce http://www.irda.org. Co se týče podpory operačních systémů, najdeme ji především u Microsoftu (Windows CE, Windows 95/98 a Windows NT), ale i iMac má port IrDA a v současnosti probíhají testy linuxového jádra s podporou IrDA.

Co IrDA umí
Na té nejnižší, fyzické vrstvě, standard IrDA Data definuje obousměrnou komunikaci chráněnou kontrolním součtem CRC, a to od přenosové rychlosti 9 600 b/s až do maximálních 4 Mb/s. Minimální vzdálenost mezi dvěma čidly, kdy si budou obě zařízení bez problémů rozumět, je odvozena od výkonů daných zařízení. Zatímco notebooky a tiskárny se dorozumí do vzdálenosti jednoho až dvou metrů, mobilní telefony a elektronické diáře musíme přiblížit alespoň na 20 centimetrů, aby nemusely mít příliš velký odběr elektrické energie.

Tyto dosahy počítají s nikterak extrémním počasím a volnou dráhou mezi čidly; na přímém slunečním svitu, v hustém dešti či s jinými překážkami se mohou výrazně zkrátit (viz schéma). Kromě vzdálenosti si musíme pohlídat ještě správnou vzájemnou polohu čidel – infračervené záření je totiž od vysílače šířeno přímo, s maximální odchylkou 15 stupňů.

Pro úplnost: nad fyzickou vrstvou jsou definovány protokoly pro vlastní navázání spojení (IrLAP), tvorbu virtuálních komunikačních kanálů (IrLMP) a konečně sada vlastních komunikačních protokolů pro různé typy zařízení; jejich výpis naleznete v tabulce.

Konečně praxe
Nyní se již můžeme vrátit k prvotní otázce – mám zařízení s portem IrDA, co dál? Především je jasné, že v jediném zařízení je nám k ničemu, k využití potřebujeme přístroje alespoň dva – takové, mezi kterými má smysl posílat si data. Druhým krokem ke komunikaci jsou nejnovější ovladače (eventuelně firmware) infračerveného portu u obou zařízení – přestože standard je na světě již nějaký ten pátek, stále se jedná o novou technologii, která se teprve musí pořádně prověřit.

Nezřídka se první modely zařízení s IrDA dorozuměly pouze mezi sebou samými (mobil s mobilem apod.); upgradem je možné naučit je i jiným komunikačním protokolům IrDA (viz tabulka), díky čemuž se domluví i odlišná zařízení, například elektronický diář s notebookem. Nakonec přicházejí ke slovu vlastní softwarové aplikace, které znají formát dat druhého zařízení a umí jej správně akceptovat i odesílat – většinou se jedná o synchronizační software na počítači.

Navázání komunikace skrze IrDA je nutné aktivovat u obou zařízení, bez testovacího vysílání nejsou schopna se o sobě dozvědět. Počítač nebo tiskárna umožňují hledání ostatních zařízení v pravidelných intervalech automaticky, u menších zařízení, kde si vážíme každé minuty provozu na baterie, by se jednalo o plýtvání elektrickou energií, a proto vysílání infračervených vln musíme vyvolat ručně.

Zařízení se mezi sebou navzájem identifikují, a pakliže si mají co říci, budou udržovat spojení co nejdéle; obvykle jsou schopna překlenout i krátkodobé výpadky, například oddálení a opětovné vrácení jednoho ze zařízení. Takovéto dynamicky vytvořené spojení pak mohou využívat ostatní aplikace, jako například výše zmíněný synchronizační software či internetový prohlížeč.

Zkušenosti uživatelů–průkopníků ve využívání infračerveného portu se vzácně shodují na pravidlu: buď se komunikaci podaří rozchodit až neuvěřitelně snadno, nebo se ji s danými prostředky vůbec nepodaří zprovoznit. Právě v druhém případě je vhodné se porozhlédnout, zda nejsou k mání jiné či novější ovladače.

IrDA ve Windows
Uosobních počítačů je port IrDA prozatím výsadou notebooků; ke stolním počítačům (desktopům) je možné dokoupit port zvlášť (například u pražské firmy KOBE); většina základních desek mladšího data pro něj má připraveny vývody.

Ovladače portu IrDA jsou již standardní součástí Windows 98, do Windows 95 je možné je nainstalovat dodatečně. V ovládacích panelech mají samostatného zástupce Infračervený přenos. Zde je možné monitorovat ostatní zařízení v dosahu, pojmenovat virtuální port či nastavit interval, kdy se mají hledat nová zařízení (viz obrázky). Dokonce lze zapnout podporu Plug and Play – v případě, že systém pozná zařízení v dosahu infračervených paprsků, nainstaluje pro něj ovladače (kupříkladu Windows 98 pozná mobilní telefon Nokia 8810 a nainstaluje jej jakožto mobilní modem).

Kromě samotných aplikací, které umožňují komunikovat přes takto nadefinovaný virtuální port, je možné v kontextové nabídce systému (kliknutí pravého tlačítka myši) v položce Odeslat vybrat i Příjemce infračerveného přenosu. Odtud můžeme posílat (i přijímat) soubory zařízením v dosahu.

Tiskárny s IrDA portem vyrábí Hewlett-Packard (což je vůbec jeden z mála výrobců čidel IrDA), jedná se převážně o modely vyšší třídy – lepší odrůdy laserovek LaserJet 5 a LaserJet 6, ale i přenosný DeskJet 340. Jsou připraveny přijmout infračervený přenos kdykoliv (neustále hledají jiná aktivní zařízení s IrDA v dosahu) a tedy i tisknout zaslané informace – fungují nejen s notebookem, ale i s mobilním telefonem – odzkoušeno.

S IrDA na baterky
Obecně bez problémů si umí elektronické diáře posílat data mezi sebou – na straně adresáta spustíme funkci pro příjem infračervené komunikace, poté odesílatel funkcí opačnou data odvysílá – postup je velmi intuitivní. K počítači se tyto diáře obvykle připojují kvůli synchronizaci dat, a to skrze vlastní kolébky připojené k sériovému portu PC.

Protokol IrCOM umožňuje emulovat (a nahradit) sériový port, vyžaduje to ale znalost protokolu na straně diáře (konkrétně systém Palm III je nutné upgradovat na verzi 3.0.2) a změnu v nastavení komunikačního kanálu. Ve Windows CE tak učiníme v Communications Properities, v Palm III například pomocí prográmku IrLink, který lze stáhnout z webu (viz tabulka webových adres).

Mobilní telefony s portem IrDA na našem trhu zatím spočítáme na prstech jedné ruky – Nokia 6110, Nokia 8810, Ericsson SH 888 a Siemens SL 10. Kromě vyměňování telefonních čísel je možné využívat je jako mobilní modemy – nejlepší zkušenosti v tomhle ohledu jsou s Ericssonem SH 888, který nevyžaduje žádné speciální ovladače. Nokia 8810 má jisté problémy s původními ovladači obsaženými ve Windows 98, z webu Nokie však lze stáhnout ovladače vlastní, s nimiž vše funguje bez problémů.

Telefon Nokia 6110 v sobě nemá na rozdíl od předcházejících telefonů zabudován hardwarový modem – je nutné použít softwarový. Žel, spojení skrze IrDA ukončí Nokia 6110 ihned po identifikaci druhého zařízení; patrně usoudí, že si s ním nemá co říci. Pomohla by nová verze firmwaru, stále však není k dispozici. Siemens SL 10 je novinka, takže na zkušenosti s ním si teprve budeme muset počkat.

Děkuji Jakubu Dosoudilovi z českého zastoupení Symantecu za poskytnuté cenné zkušenosti.

Ovladače na webu
http://www.irda.org – domácí stránka Infrared Data Association, popis standardů.

http://www.forum.nokia.com – podpora bezdrátové komunikace pro mobilní telefony Nokia.

http://www.iscomplete.com – ovladače a programy pro rodinu produktů Pilot a Palm III.

http://www.palm.com – ovladače a programy pro Palm přímo od výrobce 3com.

http://www.mobil.cz – zkušenosti s provozováním IrDA u konkrétních produktů, odkazy.

http://www.microsoft.com/hwdev/infrared – IrDA a Windows – informace, ovladače.

Zdroj: Computer

Diskuze (1) Další článek: Druhá firma zavádí v USA internetový paušál

Témata článku: Windows, Připojení tiskárny k pc, Extrémní počasí, Tiskárny k počítači, Mobilní telefony nokia 225, Mobilní modem, Záření, Maximální vzdálenost, Mobilní Windows, Mobilní telefony, Dálkové ovladače, Bezdrátová klávesnice k pc, Vzduch, Popis klávesnice u notebooku, Zařízení, Testovací dráha, Kobe, Dálkový ovladač, Diáře, Mobilní telefony s windows 10, Port, Možný problém, Mobilní data, Dosah, Porta


Určitě si přečtěte

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 97

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji