Java se chytá v digitální televizi

Skoro všichni producenti televizí se hlásí k Javě - stejně tak ale podporují i standardy jiné.
Velcí výrobci v oblasti spotřební elektroniky oznámili spolu s firmou Sun, že budou podporovat Javu coby podstatný standard pro vývoj digitální televize a jejího ovládání. Společného oznámení se zúčastnila plejáda skutečných gigantů v této oblasti – mj. LG Electronics, Matsushita, Motorola, Philips, Sony a Toshiba. Spolu se Sunem se budou tyto firmy účastnit na vývoji programovacího rozhraní (API) pro tzv. Java TV; vznikne pracovní skupina, která by měla již na konci prvního čtvrtletí roku 1999 přinést na svět první draft tohoto řešení. Velcí televizní výrobci se k Javě přihlašují jako ke standardu; především však uvádějí víru v digitální televizi coby řešení budoucnosti. Java TV API umožní programování set-top boxů nejrůznějších typů od nejrůznějších výrobců; jedná se o funkce jako Video on Demand, přehledy televizních programů v interaktivní podobě a dokonce možnost diváka ovlivňovat to, co mu obrazovka přináší v přímém přenosu – například volbu kamery při sportovním utkání. Java TV API by měla být, jako ostatně veškeré produkty Javy, nezávislá na konkrétní hardwarové platformě a měly by být provozuschopná ve velice široké škále různých zařízení tohoto typu, i značně specializovaných nebo netradičních.

Živě komentuje: ani toto, ani jiná prohlášení zatím naprosto nedávají klíč k otázce, které softwarové řešení v této oblasti zvítězí – a zda vůbec nějaké, zda nevznikne souboj standardů. Výrobci spotřební elektroniky to nevědí taky a řeší to šalamounsky – podporují všechny kandidátské standardy a ještě obvykle pracují na svých vlastních. Producenti softwarových standardů (Sun, Microsoft) po nich ostatně nežádají financování tohoto vývoje, snad jen spolupodílení se na jejich koncipování a testování. Java je samozřejmě jedním z velkých kandidátů, ale stoprocentně vyhráno nemá – její vývoj směrem vpřed byl zatím spíše pomalý a proklamované heslo „naprogramovat jednou, spouštět všude“ se také stoprocentně neosvědčilo, byť k univerzálnosti má samozřejmě Java ze všech svých konkurentů nejblíž.

Váš názor Další článek: Vzniká bezdrátový gigant v obchodu za 56 miliard!

Témata článku: Programování, Java, Tel, Sportovní kamera, Draft, Televize živě, Nezávislá televize, Televize Philips, TV Box, Televizní obrazovka, Přímá volba, Hardwarová oblast, Televize LG, Velká obrazovka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost