Java se chytá v digitální televizi

Skoro všichni producenti televizí se hlásí k Javě - stejně tak ale podporují i standardy jiné.
Velcí výrobci v oblasti spotřební elektroniky oznámili spolu s firmou Sun, že budou podporovat Javu coby podstatný standard pro vývoj digitální televize a jejího ovládání. Společného oznámení se zúčastnila plejáda skutečných gigantů v této oblasti – mj. LG Electronics, Matsushita, Motorola, Philips, Sony a Toshiba. Spolu se Sunem se budou tyto firmy účastnit na vývoji programovacího rozhraní (API) pro tzv. Java TV; vznikne pracovní skupina, která by měla již na konci prvního čtvrtletí roku 1999 přinést na svět první draft tohoto řešení. Velcí televizní výrobci se k Javě přihlašují jako ke standardu; především však uvádějí víru v digitální televizi coby řešení budoucnosti. Java TV API umožní programování set-top boxů nejrůznějších typů od nejrůznějších výrobců; jedná se o funkce jako Video on Demand, přehledy televizních programů v interaktivní podobě a dokonce možnost diváka ovlivňovat to, co mu obrazovka přináší v přímém přenosu – například volbu kamery při sportovním utkání. Java TV API by měla být, jako ostatně veškeré produkty Javy, nezávislá na konkrétní hardwarové platformě a měly by být provozuschopná ve velice široké škále různých zařízení tohoto typu, i značně specializovaných nebo netradičních.

Živě komentuje: ani toto, ani jiná prohlášení zatím naprosto nedávají klíč k otázce, které softwarové řešení v této oblasti zvítězí – a zda vůbec nějaké, zda nevznikne souboj standardů. Výrobci spotřební elektroniky to nevědí taky a řeší to šalamounsky – podporují všechny kandidátské standardy a ještě obvykle pracují na svých vlastních. Producenti softwarových standardů (Sun, Microsoft) po nich ostatně nežádají financování tohoto vývoje, snad jen spolupodílení se na jejich koncipování a testování. Java je samozřejmě jedním z velkých kandidátů, ale stoprocentně vyhráno nemá – její vývoj směrem vpřed byl zatím spíše pomalý a proklamované heslo „naprogramovat jednou, spouštět všude“ se také stoprocentně neosvědčilo, byť k univerzálnosti má samozřejmě Java ze všech svých konkurentů nejblíž.

Váš názor Další článek: Vzniká bezdrátový gigant v obchodu za 56 miliard!

Témata článku: Programování, Java, TV Box, Nezávislá televize, Hardwarová oblast, Televize Philips, Sportovní kamera, Draft, Přímá volba, Televize živě, Tel, Velká obrazovka, Televize LG, Televizní obrazovka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší