„Java“ pro .NET

Je to Java a přesto to Java není. Microsoft na chvíli zveřejnil betaverzi nového jazyka J#, který poskytuje programátorům v Javě rovné šance vyvíjet ve Visual Studiu .NET aplikace a webové služby pro .NET.
Již ke včerejší krátké bleskovce se začalo docela diskutovat, je vidět, že propojení Javy a .NET je dostatečně zajímavé. Microsoft plnou Javu implementovat nemůže, nemůže ani vyrobit něco, co by se jmenovalo řekněme MS Java. Když před časem hodil do koše vlastní jazyk J++ a se Sunem se dohodl na úplném opuštění Javy, vypadalo to na definitivní rozlučku. Java se nyní vrací v rámci jazyka J#, ale není to Java doslova, je to prostě jazyk se stejnou syntaxí jako má Java a je tak částečně kompatibilní na úrovni zdrojového kódu.

J# zatím není veřejně k dispozici, na krátko sice byl dostupný, ale Microsoft jej stáhl. Vzhledem k tomu, že datum stránky bylo 11. října, lze usuzovat, že opětovné zveřejnění můžeme čekat ve čtvrtek. Přesto se na několika místech Internetu již objevila hodnocení. Jedno z nejkomplexnějších najdete na Code Project.

J# je prakticky novou verzí J++. Projekty z J++ 6.0 lze jednoduše převést do J# a jedinými rozdíly v syntaxi je nový typ ubyte pro bytovou hodnotu bez znaménka a @attribute, která slouží k přiřazování vlastních atributů v k vytvořeným metadatům.

J# není Javou, nelze v J# vytvářet .class byte code soubory, vytvářet applety pro prohlížeče Internetu ani vytvářet programy, které poběží v rámci Java Virtual Machine. Prostě to není Java a certifikaci na Javu to od Sunu nevyžaduje. Jazykově je ale totožná s Javou a je integrovaná do Visual Studia .NET, lze ji tak využít pro tvorbu .NET aplikací. Na druhou stranu ale nedosahuje možností C#, neumožňuje definovat vlastnosti, události, typy a další prvky.

Pro koho tedy J# vlastně je? Je to pro ty programátory kteří jsou zarostlí v Javě a jsou ochotni přejít na něco, co už nebude mít všechny vlastnosti Javy, tedy na .NET. Nebudou se muset učit něco jiného, na druhou stranu jim bude zase něco chybět.

Diskuze (19) Další článek: Intel chystá nové balení procesorů

Témata článku: Software, Programování, Web, Java, Syntax, Druhý typ, Metadata, Druhá strana


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5