Java na pevných základech

Recenze visuálního vývojového nástroje pro platformu Java 2 – JBuilder 3 Enterprise.
Tomáš Beyer: Každým rokem nová verze produktu, v každé nové verzi nové technologie, tak to je dnes již klasický vývoj téměř všech aplikací. Zvláště markantní je tento vývoj právě u RAD (Rapid Application Development) nástrojů, kde je výrobce tlačen k tomu, chce-li dostát podtitulu RAD, aby jeho vývojové nástroje reflektovaly technologický vývoj trhu. Na to, jak se tento problém podařilo zachytit společnosti Inprise, se nyní podíváme.

Jde s dobou

Podpora moderních technologií, kterou se v současné době na poli Javy také rozumí možnost vytváření distribuovaných aplikací, je opravdu v JBuilderu 3 Enterprise tím, za co se zcela určitě nemusí autoři stydět. Podpora škálovatelných distribuovaných aplikací je opravdu vysoká a mezi novinky v této verzi patří:

 • VisiBroker 3.4, pojmenovávání, služby pro zpracování distribuovaných aplikací Java 2.
 • Lépe integrovaná podpora vývoje aplikací založených na technologii CORBA/ORB s podporou jak VisiBrokeru pro Javu, tak pro OrbixWeb pro Javu.
 • Data Modeler pro visuální tvorbu rozhraní IDL pro CORBA.
 • Visuální nástroje pro tvorbu klientských aplikací k serverům CORBA.
 • Aplikační generátor pro tvorbu serverů CORBA.
 • Možnost generování Monitorů serverů pro jednodušší testovaní serverů CORBA.
 • Automatizované generování vícevrstvových databázových aplikací za pomoci technologie CORBA.
 • Aplikační generátor, který umožní visuálně navrhnout uživatelské rozhraní v HTML pro servery CORBA za pomoci servletů.
 • Průzkumník objektů ORB s grafickým rozhraním schopným zobrazit služby včetně rozhraní (interface), repository a jmenných služeb.
 • Rozšířená podpora s možností použít visuálních nástrojů pro tvorbu Popisovačů umístění, vlastností nastavení a kontrolních popisovačů.
 • IDL-navigace a zvýraznění.
Stejně jako minulé verze tohoto produktu podporuje JBuilder 3 přepínání mezi jednotlivými verzemi JDK (JDK Switching). Mezi podporované verze JDK patří Java 2 (JDK 1.2) a JDK 1.1.x. Mezi další podporované technologie patří JavaBeans, Enterprise JavaBeans, JDBC, RMI, serializace a další.

Ladění ve všech podmínkách
V práci s debuggerem se na první pohled moc změn nestalo, nicméně „pod kapotou“ je toho více než dost:
 • Ladění aplikací napsaných ve standardu Java 2 používajících aplikační rozhraní JVMDI.
 • Možnost ladění aplikací od JDK 1.1.5.
 • Víceprocesové ladění pro ladění několika procesů distribuovaných aplikací.
 • Vzdálené ladění aplikací v Javě na vzdálených počítačích.
 • Víceplatformové ladění pro ladění aplikací na vzdálených počítačích a rozdílných platformách Windows a Solaris.

Otevřeno pro všechny
Pro využití produktů třetích stran je JBuilder vybaven Open Tools API, které umožňuje snadnou integraci nástrojů a průvodců jiných tvůrců do IDE (Integrated Development Environment) JBuilderu. K dispozici jsou také nástroje pro testování například vámi vytvořených modulů (add-ins), stejně tak jako dokumentace a příklady, jak lze takové moduly vytvořit.

Je tam kde má být
JBuilder 3 Enterprise je přesně tím, čím se tváří být, robustní vývojový nástroj umožňující nám vytvořit aplikaci, která pracuje s nejnovějšími technologiemi ve velmi krátkém čase. Bude možná ještě chvíli trvat, než se tyto technologie začnou běžně používat v praxi, znamená to ale, že tento produkt je a bude spjatý s vývojem těchto technologií a tudíž už dnes se může zbavit nectností, které by jej mohly tížit, což bude do budoucna neocenitelný náskok.
Borland JBuilder 3
Výrobce: Inprise, USA
Zapůjčil: Inprise, ČR
Cena: 4 510 Kč (Standard), 21 210 Kč (Professional), 99 990 Kč (Enterprise)
Tel.: 02-21612818
e-mail: jkarpisek@inprise.cz
podpora nových technologií, mnoho příkladů a zdrojových kódů, náročnost na systém (128 MB je doporučená konfigurace), rychlost prostředí
Zdroj: Connect! 12/99
Váš názor Další článek: Linux na Mercedu: nebývalá spolupráce

Témata článku: Software, Programování, Java, Development, Nejnovější API, Základ, Klasický vývoj, Pevný základ, Zak, Software na Heureka.czTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy