Java, Internet a mobilita

Vývojové nástroje a databázové technologie spolu souvisí již nějaké to desetiletí. Za tu dobu obě oblasti prošly řadou změn a dnes tvoří základ pro většinu existujících informačních systémů.
Vývojové nástroje a databázové technologie spolu souvisí již nějaké to desetiletí. Za tu dobu obě oblasti prošly řadou změn a dnes tvoří základ pro většinu existujících informačních systémů. Dříve byla hranice mezi jednotlivými programovými produkty poměrně jasná, nyní je však situace složitější.

Například nástroje typu CASE – svými možnostmi byly a jsou velkým přínosem při řešení zejména rozsáhlejších projektů. Zařazení CASE mezi vývojové nástroje někteří odmítají. Není důvod – z těchto nástrojů je možno vygenerovat i celé funkční aplikace. Provázanost nástrojů bývá mnohdy větší, než si myslíme – a to i v případě produktů konkurenčních společností.

Trendy současnosti: Java
Současné trendy lze schovat za několik málo slovíček – Java, Internet či mobilní systémy a nesmíme zapomínat ani na Linux. Ty jsou společné pro obě kategorie. Databázové firmy se snaží dále zabudovat do svých systémů podporu jiných technologií, než je relační – od objektových vlastností až po možnost zpracování nestrukturovaných dat (texty, zvuk, video). Stále více se v praxi uplatňují také deduktivní databáze a systémy pro dolování dat. Nejedná se o nic, co by nešlo předpovídat již loni.

Vývojových nástrojů pro Javu (Microsoft Visual J++ 6.0, PowerJ Enterprise 2.5 od Sybase/Powersoft, JBuilder 2 od Inprise či IBM VisualAge for Java 2.0) již není jako šafránu a zdá se, že vyrůstají z dětských nemocí. Ani databázový svět si nechce nechat ujít zisky z Javy – můžeme psát uložené procedury v Javě (pro kritické aplikace, zejména co do výkonu, se ale i nadále doporučuje používat 4GL – například Oracle PL/SQL či Informix 4GL) nebo si pořídit databázový systém pro Javu přímo stvořený – například OracleLite 3.5.

Na Internetu se prodělat nedá
Okolo Internetu se povídá ledacos, faktem zůstává, že pro pár nejbližších let se jedná o směr, na kterém půjde prodělat jen velmi obtížně. Horkou novinkou ze stáje společnosti Progress Software je vývojová součást balíku Progress V9Progress ProVision Plus (vznikl sloučením ProVision a WebSpeed). V únoru byl uveden Borland C++ Builder 4, jehož součástí jsou takřka tři desítky komponent určených pro Internet. Databázový svět se těší na Oracle8i (v době, kdy čtete tyto řádky, by již měla být tato „databáze pro Internet“ k dispozici, byť zatím bez technologie iFS – internet File System). Nesmíme zapomenout ani na úspěšné aplikační servery – jako příklad můžeme uvést Sybase PowerDynamo 2.0 spolupracující s Adaptive Server Enterprise téže firmy.

Velcí pro malé
Podpora mobilních uživatelů od databázových firem zahrnuje již zmiňovaný OracleLite či Adaptive Server Enterprise od Sybase (novinkou je verze UltraLight). Tato společnost také pracuje na vývoji verze pro operační systém Symbian EPOC (Symbian je společný podnik Psionu, Nokie, Ericssonu a Motoroly), zisková tedy mohou být pro Sybase i zařízení typu smart-phones.

Linux více než brán v potaz
Operační systém Linux již není zanedbatelnou platformou. Oblast vývoje je pokryta poměrně slušně různými variacemi céčka, během nejbližších měsíců by měly být pro tuto platformu uvolněny vývojové nástroje společnosti Oracle. Na adrese http://www.sybase.com/products/anywhere/

/linuxbeta je již dnes k dispozici betaverze sady Sybase SQL Anywhere Studio (recenzi tohoto produktu pro platformy MS Windows 9x/NT si můžete přečíst na jiném místě dnešní přílohy). Linux se stává použitelným také z důvodu rostoucí podpory ze strany databázových společností – k dispozici je například ADABAS D (Software AG), Oracle8, Informix-SE 7.2, InterBase 5 či Sybase Adaptive Server Enterprise 11 (ne všechny jsou úplně zdarma). Pokud se vám zdá, že se jedná o příliš silné kafe, které vás položí, můžete sáhnout po MySQL nebo PostgreSQL.

Standardy život ulehčí?
Standardy (ať již jakékoli úrovně) na světě nesmí být pro to, aby nám ztrpčovaly život, ale právě naopak. Zatímco se v případě vývojových nástrojů daří standardy a doporučení poměrně dobře dodržovat (no dobře, vím o problémech s Javou, ale proč je démonizovat), databázový svět na tom není tak dobře. A nemusíme chodit daleko, stačí si uvést „jazyk jazyků“, jak je někdy SQL s nadsázkou nazýván.

SQL se v průběhu čtvrt století dočkal několika standardizací – od ANSI 86 až po SQL92. Přestože se většina systémů chlubí označením SQL xxx compliant, zpravidla normě odpovídá s celou řadou výjimek (někdy méně, někdy více vážných).

Matoucím tvrzením je také kompatibilita se standardem SQL92 – k tomuto tvrzení se totiž musí doplnit, jakou úroveň má výrobce na mysli (Entry SQL, Intermediate SQL). Současná situace je taková, že nedostatky jsou nahrazovány vlastnostmi „navíc“ – například z připravovaného standardu SQL3. Odborníci pak normám SQL vytýkají především jednu věc – nutnost zachovávat zpětnou kompatibilitu.

Letem světem
Perličky ze světa databázových technologií a vývojových nástrojů jen dokreslují současnou situaci na trhu. Šéf společnosti Oracle Larry Ellison nabízí milión dolarů tomu, kdo dokáže provést na novém MS SQL Serveru standardizovaný dotaz z TPC-D testu tak, aby nepřekročil stonásobek času, který na stejný dotaz potřeboval Oracle8i. Možná se dočkáme i překvapení a Bill Gates bude o milión bohatší.

Oracle chce uvést databázovou platformu, která by nepotřebovala operační systém. Zdá se to nemožné? Uvidíme – na projektu s kódovým označením Raw Iron spolupracuje také Dell nebo Hewlett-Packard. Microsoft velmi spoléhá na plánované zisky z prodeje SQL Serveru 7 (ztráta na Oracle v případě platformy MS Windows NT činí dle IDC asi pět procent) i z chystaného MS Access 2000 (uvidíme, kdy nový Office bude) – betaverze vypadá velmi dobře. Na Linuxu se možná letos také setkáme se systémem od IBMDB2.

Společnost Sybase se loni dokonce zapsala do Guinnessovy knihy rekordů, a to hned čtyřikrát v souvislosti s fotbalovým mistrovstvím světa a počtem hitů na webových stránkách informačního systému, který pro FIFA vytvořila.

Loučili jste se s názvem Borland s bolestí v srdci? Zbytečně – od ledna se Inprise Corporation dělí na dvě samostatné divize a jednou z nich je borland.com. Ta by měla mít na starosti vše, co se dotýká vývojářů.

U nás se loni objevil velmi slušný nástroj CASE, který sice nemůže konkurovat těm „velkým a dokonalým“, ale pro menší projekty je RKS Data Designer (http://www.czechia.cz/rksoft/) zajímavou alternativou.

Pár slov na závěr
Ve stručnosti jsme si shrnuli, co se v současnosti děje na poli vývojových nástrojů a databázových technologií. Napadá mne dodat „a hlavně se točí obrovské peníze!“ Především se však jedná o oblasti, ve kterých se pořád něco děje a objevují se stále nové a dokonalejší produkty. Chcete-li vědět víc, a já věřím, že chcete, na následujících stránkách na vás čeká mnoho dalších informací. A co říci na úplný závěr – nenechejte si ujít obdobnou přílohu v Computeru č. 10, který vyjde koncem května.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Chcete skryť Windows NT pred službou Browser?

Témata článku: Software, Internet, Programování, Java, Case, Dětská nemoc, Obrovské překvapení, Čtvrt století, Ultralight, Progress, Fifa, Mobilita, Iron


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 44

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 64

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky