Jasno ve stahování - Download manager

Download manager je ftp-klient spolupracující výhradně se serverem Download.com. Jak může být tento na první pohled jednoúčelový program užitečný?
Download manager je ftp-klient spolupracující výhradně se serverem Download.com. Jak může být tento na první pohled jednoúčelový program užitečný? Po jeho stažení a nainstalování se stránky jeho mateřského serveru mírně změní. Dříve se po vybrání programu, který si přejete stáhnout, objevil řádek nabízející jeho stažení. Pod ním se ukrýval seznam různých lokalit ftp-serverů, klepnutím na některou z nich byl program stažen vaším prohlížečem.

Místo tohoto řádku nyní přibyly volby „download now“ a „download later“ – stáhnout hned, stáhnout později. Po klepnutí na jednu z nich je program předán Download manageru. Ten se již postará o vše potřebné. Najde si nejrychlejší server a začne stahování; pokud server podporuje funkci resume, je možné stahování pozastavit a pokračovat v něm později. Jak vyplývá už z názvu druhé funkce, je možné předem naplánovat stahování na určitý den a hodinu a nechat je tak třeba na noc nebo víkend. Dále je možné programu vysvětlit, že má stažený soubor ihned rozbalit a nainstalovat.

Ftp-klientů, kteří umí podobná kouzla, najdete víc. Asi nejznámější a na stránkách Computeru zmiňovaný Getright si také najde nejrychlejší server, rovněž podporuje funkci resume a dokonce je možné jej nastavit i tak, aby přebíral informace pro Download manager. I s ním je vám tedy nabídnuto stažení nyní či později a Getrightu je pak předán kompletní seznam lokalit.

Proč tedy používat Download manager? Jeho první výhodou je, že ne každý program je možné přímo stáhnout, u některých je potřeba nejprve vyplnit určité údaje do formuláře. Download manager vás v tomto případě přenese na požadovanou stránku – jiní klienti mívají problémy. Další a hlavní výhoda spočívá v tom, že Download manager si udržuje přehled o programech, které stáhne, a nabízí tlačítko Update report, kde nabídne novější verze již jednou stažených programů. Takže už žádné věčné hledání, zda a kde najdete novou verzi!

Je vhodné si ale uvědomit, že Download manager v žádném případě není plnohodnotný ftp-klient. Zaprvé komunikuje jen se serverem Download.com, a nutí vás tak fakticky k jeho používání. Za další neumožňuje stahování více souborů najednou; ostatní čekají ve frontě a vaše přenosová kapacita tak často zůstane nevyužita. Ještě tip: pokud po nainstalování Download manageru nedojde na stránce Download.com k žádné změně, vzpomeňte si, že k tomu, aby prohlížeč využil Download manager, musí podporovat JavaScript. S posledními verzemi Internet Exploreru a Netscape Navigatoru nebudete mít problém.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: XML by měla být největší revolucí nejen v Internetu v roce 1999

Témata článku: Internet, Jas, Resume, Manager, Věčný problém, Stahování, Jasno, Možný problém

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost