Moderní osobní počítače tou dobou oslaví 50. výročí. Pokud tedy za „modernost“ budeme považovat barevné grafické rozhraní a ovládání pomocí myši. Počítače budoucnosti jdoucí ve šlépějích Macintoshů a IBM PC nebudou na první pohled vypadat jinak než ty současné, uvnitř ale dojde k několika změnám.
Displeje budou jasnější a rychlejší
Displeje z tekutých krystalů jsme už ve všech lepších mobilech nahradili pomocí organických diod. Teď se díky zvýšeným výrobním kapacitám korejských, čínských, tchajwanských a japonských výrobců pomalu dostávají do notebooků a letos zamíří i do nejatraktivnějších úhlopříček externích monitorů. OLEDy ale nejsou přímou náhradou LCD, jen jsme vyměnili některé slabiny za jiné.
LCD trpí na pomalejší překreslování pixelů a vyžadují podsvícení, kvůli němuž nikdy nenabídnou perfektní kontrast a skutečnou černou. OLED tohle zvládne, ale má slabší jas a s tím spojené další problémy. Pokud jas zvýšíme, výrazně roste spotřeba, panely se více zahřívají, a naopak se zkracuje životnost pixelů a roste riziko vypalování obrazu.
Za deset let nastoupí další generace panelů, které budou mnohem lepší. Ostatně i LCD každou dekádu udělají velký skok vpřed. Jenže OLED už v roce 2024 bude v pozici té horší technologie a budeme vyhlížet něco lepšího. Nadějné jsou dva směry.
Micro LED má na papíru všechny technologické výhody LCD a OLEDu, ale žádné jejich nevýhody. Jen je zatím ukrutně drahý
Micro LED vypadá jako svatý grál. Slibuje rychlost, kontrast a individuální řízení jasu na úrovni pixelů jako OLED, zároveň má nabídnout vyšší jas a nižší spotřebu než LCD a minimální riziko vypalování. (Sub)pixely totiž tvoří anorganické diody, které časem nedegradují tolik jako ty organické u OLEDu (O znamená právě Organic).
Do Micro LEDu hodně investují Samsung, Sony, TCL nebo BOE, ale zatím nikdo nespustil sériovou výrobu, protože produkce panelů je drahá. První dva výrobci už ale v menším objemu komerčně nabízí obří videostěny, které se uplatňují v reklamě, při studiovém natáčení filmů či jejich promítání. Samsung jako první postavil kina, kde není projektor a plátno, nýbrž soustava mnoha panelů spojených jako Lego. Ano, v kinech už dnes může být jeden obří televizor.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně