Jasná podpora Alphy ze strany Compaqu

Na nedávné výstavě PC Expo v New Yorku se šéf Compaqu Eckhard Pfeiffer jasně vyjádřil k budoucím záměrům firmy, v poslední době trošku nejasným díky akvizici Digitalu.
Na nedávné výstavě PC Expo v New Yorku, která je již několikátý rok ostře sledovanou událostí, kde se deklarují trendy v PC byznysu pro příští období, se šéf Compaqu Eckhard Pfeiffer jasně vyjádřil k budoucím záměrům firmy, v poslední době trošku nejasným díky akvizici Digitalu. Pfeiffer tvrdí, že zákazníci si přejí "tak jako nikdy" špičková, supervýkonná řešení spolehlivě fungující 24 hodin denně, a že klíčem k tomu jsou tři věci: čip Alpha, unixový operační systém od Digitalu a clusterová technologie ServerNet, kterou Compaq získal s pohlcením Tandemu.

Firma samozřejmě bude nadále silně prosazovat Windows NT s tím, bude usilovat, aby s dozráváním této technologie na ní zákazníci postupně přecházeli. Windows NT jsou pro Compaq "první priorita, ale ne jediná platforma", a že si firma bude zachovávat v enterprise "svou vlastní vizi". Hodnocení čipu Alpha bylo od šéfa firmy překvapivě pozitivní - Pfeiffer uvedl, že Alpha je "přinejmenším dva roky před Mercedem".

Compaq rovněž hodlá prodávat stále více prostřednictvím webu; Pfeiffer uvedl, že již nyní firma prodává přes Internet za 6 miliónů dolarů denně (i když ne přímo, ale prostřednictvím partnerů), což je více než Dell, který uvádí číslo o milión menší. Firma zřídí tzv. ClubWeb, což je elektronický obchod, který umožní prodej partnerům (dealerům) firmy; cílem by mělo být konkurovat Dellu.

Živě komentuje: projev ředitele Compaqu na významné výstavě je nutno považovat za zásadní, za něco jako "volební program" firmy pro delší časové období. Hlasité přihlášení k čipu Alpha je pro mnoho analytiků překvapivé; obecně se čekalo, že Compaq spíše Alphu utlumí, protože její vývoj i výroba je příliš drahá. Compaq ovšem zřejmě rychle vyhodnotil situaci (například opoždění Mercedu skoro o další rok) a rozhodl se, že Alphu zkusí prosadit coby zbraň proti konkurenci v oblasti serverů. Toto je evidentní dobrá zpráva, protože to znamená, že svět nebude tak rychle "mercedizován", což může vést k nižším cenám serverů i rychlejšímu vývoji špičkových, superrychlých čipů. Compaq se cítí dostatečně silný na to, aby mohl jít svou vlastní cestou, tj. ani ne podle "doktríny" Microsoftu (=Windows NT), ani podle obdobného náboženství Intelu; lehké to ale mít nebude.

Internetová komerce je trošku spornější téma. Přímý prodej je přímý prodej, ať se nazývá jakkoli, a to znamená, že Compaq bude konkurovat svým partnerům. Je možné, že se najde způsob, jak možné třecí plochy a konflikt zájmů zmírnit; pokud ale Compaq sám prohlašuje, že přímý prodej přes web je nejlepším řešením, jak dodat zákazníkovi stroj co nejlevněji a nejrychleji, těžko mu budou jeho partneři za toto tleskat. Ze dvou zel, tedy ponechání stále více hrozícího Dellu bez povšimnutí a určité možné neloajality svých partnerů si Compaq vybral to druhé.
Váš názor Další článek: Radkova intimní poradna, díl 10.

Témata článku: Windows, Jediná platforma, Drahý stroj, Budoucí konflikt, Zeta, Jas, Podpor, Str, Alpha, Stráň, Podpora, Compaq, Tandem


Určitě si přečtěte

Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 157

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5