Jasná budoucnost lokálních internetových obchodů

Z mnoha důvodů budou nejlépe fungovat lokální internetové obchody pro místní zákazníky lépe než nákupy v zahraničí; bohužel zde právě narážíme na problém velikosti (tj. malosti) trhu.
Týdeník The Economist nedávno zveřejnil zajímavou studii, která odhaluje některé, spíše nepříjemné stránky nakupování na Internetu ze zahraničních webů. Přesto, že inzerované ceny zboží vypadají skvěle, naskáče výsledná suma po všemožných poštovných, balných a daních do doslova hrůzostrašné výše.

Kupujete-li si košili v USA za 100 dolarů (pomiňme nyní, že český zákazník si obvykle košili za 3400 Kč bez DPH nekupuje) a necháváte-li si ji poslat na Aljašku, což je místo, kde už ani lišky nedávají dobrou noc, stojí vše včetně daně, pojištění a dodání o 40 USD více. To je sice dost, ale pokud uvážíme, že se jedná samozřejmě o leteckou dopravu drahou, ale spolehlivou firmou UPS (kdyby šlo zboží lodí, asi by už byla košile při dodání z módy) přes půl světadílu, je to odůvodněné. Totéž dodání do Paříže, která je stejně daleko a kam létá z USA padesát letadel denně, ale konzumenta stojí o 127 USD více! Bezbariérový zahraniční obchod je naprostou iluzí - jste zkasírováni o importní clo (33%), dopravné stojí 77 % ceny zásilky (UPS musí "spolupracovat" s místní dodávací službou, která je jako vše v těchto socialistických státech drahá a neefektivní), a aby to nebylo vše, zaplatí zákazník ještě další daň z této dopravy. Toto pochopitelně není výsada internetového byznysu, ale jakýchkoli dodávek přes hranice - přes mnoho řečí o volném obchodě si státy vždycky najdou odůvodněná opatření, jak import ztížit.

Existuje sice poměrně aktivní komise OECD pracující právě na odstraňování překážek v mezinárodním obchodě, ale je to jako boj s hydrou - jednu hlavu useknete, tři narostou. Lidé v rozkouskované Evropě to mají navíc mnohem těžší, protože množství různých mezinárodních obchodních kombinací představuje nerozpletitelné klubko, kde se řeší pouze nejkřiklavější případy, které už hrozí přerůst v mezinárodní spory a skandály. Po sjednocení Evropy to bude samozřejmě snazší - vznikne gigant rozměru USA a uzavření globální dohody o volném obchodě bude asi jeden z jeho prvních úkolů.

I z těchto důvodů budou nejlépe fungovat lokální internetové obchody pro místní zákazníky lépe než nákupy v zahraničí; bohužel zde právě narážíme na problém velikosti (tj. malosti) trhu. Místní importér je schopen ekonomicky dovážet zboží ve velkém a zde je na Internetu prodávat - nevyhne se sice importnímu clu, ale jednak kupuje za nižší ceny, jednak nesmírně šetří na dopravě a je schopen ořezat vysloveně příživnické náklady, které jsou u nejrůznějších expresních služeb normálem. Asi ale nepůjde do prodeje specialit, kterých by dovezl pět za rok. Důsledkem tedy budou levné a dostupné produkty na domácím Internetu, ale vždy v omezeném sortimentu; za speciality budete muset chodit na zahraniční weby, a zaplatíte krvavé peníze.

Váš názor Další článek: Odpovídá Kevin Cavanaugh, viceprezident firmy Lotus Corp.

Témata článku: Budoucnost, Lokál, Hydro, Velký skandál, UPS doprava, Výsledná suma, Obchod, OECD, Levné zboží, Hydra, I/O, Internetový obchod, Aljaška, Jasná budoucnost, Jas


Určitě si přečtěte

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 63

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 135Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů