Jaro je zatím velmi kolísavé

Celosvětový trh osobních počítačů ukazuje určité známky nasycení.
Po dramatických událostech v říjnu a listopadu loňského roku, kdy jsem referoval o ekonomickém vývoji co týden, se situace uklidnila a nastaly trošku "okurky". Nicméně, od začátku dubna se přece jen zase svět posunul o kousek dál a proto jsem zde se shrnutím ekonomického vývoje především v oblasti výpočetních technologií.

Celkový světový ekonomický vývoj je spíše pozitivní. Vedoucí světová velmoc USA si stále drží výborné ekonomické faktory - vzrůst domácího produktu, mizivou inflaci a pokles i tak miniaturní nezaměstnanosti. Mimochodem, počítačové firmy tlačí an vládu USA, aby podstantě zvýšila imigrační kvóty pro high-tech pracovníky (zejména programátory), protože trpí jejich téměř zoufalým nedostatkem. Burzovní indexy však v této době stagnují, což je ovšem bráno jako pozitivní - předchozí růst ceny akcií firem se jevil jako přehřátý a hrozil jejich střemhlavý pád. Kupodivu se zlepšují ekonomické ukazatele i v "nemocné Evropě", kterou trápí zejména vysoká nezaměstnanost (polovina států EU má nezaměstnaných nad 10% lidí), a dokonce více pozitivních než negativních zpráv hlásí česká ekonomika. Konečně, asijská krize se také ve většině zemí obrací a zlepšuje, i když některé si ještě na dno nesáhly.

Z počítačových firem jsou tradičně klíčovými Microsoft a Intel - jeden vlastně signalizuje zdravotní stav softwarového průmyslu a druhý hardwarového. Microsoft je nyní v nejisté pozici, která se odráží i na jeho akciích, protože spor s ministerstvem spravedlnosti právě vrcholí a není jasné, jak přesně dopadne - a to v době, kdy je uvedení Windows 98 na trh na spadnutí. Druhou velkou neznámou pak je úspěch či neúspěch Windows 98 samotný. Microsoft totiž zkouší "trik", když dopředu oznamuje, že se jedná jen o malý upgrade a že se proto nebude konat skoro žádná reklamní kampaň - a přitom je asi opak pravdou jak v jednom, tak druhém případě. Domnívám se, že Windows 98 budou obdobně úspěšné jako Windows 95 a že dosáhnou v podobně rychlé době obdobného tržního podílu. Jinak je ale nejistota oprávněná - ve "válce prohlížečů" se tah Netscape, kterým firma dala zdrojový kód prohlížeče zdarma, ukazuje jako velice šikovný, další klíčové produkty (Office a Windows NT) mají svůj velký upgrade ještě poměrně daleko před sebou.

Intel je však na tom výrazně hůře. Odchod Grova z vedoucí funkce určitě znamenal ztrátu manažera a "bojovníka" obrovského kalibru; Grove u Intelu zůstává, ale už není tak vidět. Intelu se nedaří držet obrat i zisk v obrátkách, na jaké byl zvyklý (konkurence nutí snížit ceny, asijská krize je cítit, Celeron nemá dobré reference). Je to možná určitá nezaviněná shoda méně příznivých okolností, ale výsledkem je, že kurs akcií firmy je asi na úrovni před půl rokem, a na to Intel vůbec není zvyklý. Intel dále ztratil důležitý soud s Intergraphem, ve kterém jde především o postoupení patentů týkajících se veledůležité cache u čipů Pentium II (údajně je vesměs vymysleli inženýři Intergraphu, kteří pochází od Fairchild Semiconductor); soud rovněž zavrhnul žádost Intelu o odsunutí odvolacích lhůt. Ovšem, ani další výrobci čipů či základních polovodičových produktů na tom nejsou nijak dobře - to je dáno především nebývale ostrou konkurenční soutěží v poslední době. National Semiconductor (=Cyrix) oznamuje velkou ztrátu a pokles obratu o 20%, AMD má také problémy. Tzv. "Semiconductor Index" má už řadu měsíců klesající tendenci, takže v oblasti informačních technologií se zdá být nejhloupějším nápadem podnikání právě v této oblasti.

Přes to, že všichni tvrdí, že trh osobních počítačů je "zdravý" a stále rychle roste, není skutečnost až tak růžová. Celosvětový trh naopak ukazuje určité známky nasycení, a to i proto, že dnes už pověstné sub-tisícidolarové počítače se obvykle ukazují jako pozlátko - jedná se o stroje bez monitoru a navíc s mizernou výbavou, takže zákazník přijde a odejde. Důsledkem jsou přeplněné sklady Compaqu a dalších výrobců, a tudíž jejich horší finanční výsledky (např. Dell uvádí, že hodnota skladu dnes klesá o procento týdně, což při pověstných žiletkově tenkých rabatech výrobců může firmu dostat rychle do ztráty). Z největších PC gigantů panuje stále určitý nedůvěra v Compaq, který zatím plně neprokázal, že "stráví" akvizici Digitalu. Zatím se pouze očekává propuštění celé čtvrtiny (!) zaměstnanců Digitalu, tj. 15 000 pracovníků, a to je mimořádně razantní řez, který také nebude zadarmo. Jako jediný střemhlav stoupající výrobce PC se v letošním roce jeví Dell, který se tváří, jako kdyby žádná "asijská chřipka" či jiná krize neexistovala - a nejen tváří, on i prodává a stále rychle roste.

Všichni čtyři zbývající producenti v oblasti RISC/UNIX si mohou podat ruce - jejich jarní výkonnost totiž nepřesvědčuje. Akcie Silicon Graphics pár týdnů vytrvale klesají, firmu opustil viceprezident Bob Ewald, dříve zodpovědný hlavně za Cray Research. Hewlett-Packard oznámil nečekaně špatné kvartální výsledky a byl také pádem akcií "potrestán"; firma IBM sice je v tomto směru úspěšná, ale podle analýz stále rychle klesá její podíl na trhu osobních počítačů - tedy produktu, který firma kdysi vymyslela a standardizovala. Konečně, Sun sice v dubnu a květnu oznámil několik méně důležitých novinek a technologií, ale je stále méně pravděpodobné, že by jeho tvrdošíjná orientace na RISC/UNIX (žádná jiná firma na světě už tyto technologie nepodporuje s podobnou výlučností) dokázala porazit celý zbytek světa, pomalu přecházející na konkurenční platformu. A zatímco se Javě daří, síťové počítače podle původní specifikace Sunu a Oracle jsou skoro na umření.

Jak se daří čistě softwarovým firmám? Vedle Microsoftu sice každý vypadá jako trpaslík, ale přesto Adobe, Netscape, Autodesk či Novell nelze podceňovat. Adobe uvedla nový Photoshop, což je zřejmě její nejprofitabilnější produkt, a získala za jeho vlastnosti potlesk komentátorů - takže budou asi následovat i dolárky. Autodesk už definitivně šlape - pomohl si koupí strojařského Genia, uvedl konečně stavařskou platformu, AutoCAD Release 15 se blíží rychleji, než kdokoli předpokládal a i o jeho dalších chystaných produktech běží v kuloárech velmi pochvalné zprávy. V síťových operačních systémech patří jarní tahání pilky spíše Novellu - blíží se totiž NetWare 5, a po úletu s verzí 4.x čili "IntranetWare" se asi bude jednat o vyzrálý, kvalitní produkt. Dokonce i databázové firmy se lepší - Microsoft sice hrozí s novým SQL Serverem, ale kaše nebude až tak horká, jak se zdá. Musíme samozřejmě zmínit i firmu Software602, byť patří na americkém trhu k trpaslíkům - nicméně, trpaslík ještě neznamená zanedbatelný. Software602 podepsala v USA několik důležitých distribučních smluv, z nichž je podstatná hlavně smlouva s velkým distributorem, firmou Techdata - takový distributor si velmi vybírá, jaké a čí produkty bude prodávat. Takže pozice firmy je zde velice nadějná; podstatný bude nyní zřejmě rychlý produktový vývoj.

Mezi velmi úspěšnou se řadí i oblast komunikačních a telekomunikačních firem. Setrvale nahoru jde Cisco, telekomunikační gigant Worldcom (jeho pařátky záhy zasáhnou i naši zemi, nemějte obavy), či Lucent Technologies. Tady je zajímavá jedna věc - Lucent je odštěpek od bývalého "Titanicu" komunikačního světa, firmy AT&T, a poprvé v historii se stalo, že syn překonal tátu - kapitalizace Lucentu je dnes větší než AT&T. Zatímco je svět počítačů přesycen, svět software naopak ukazuje mírný hlad a roste, je oblast komunikací v růstu přímo zdivočelém - a je to logické, protože hnacím motorem je zde Internet.

Mezi trošku nelogické výsledky patří Apple a Netscape. Firma Apple spustila nebývale agresívní inzertní kampaň, která je na mezi korektnosti - Microsoft má např. verzi Office pro Mac, která je z marketingových důvodů označena jako "98", a Apple ihned v reklamách tvrdí, že má její nejnovější verzi, že má "už" verzi 98, zbytek světa pak 97 a vydává to za svůj úspěch. Dále pak v reklamách "usmažila" technika od Intelu, a to má také daleko ke korektnosti - nicméně toto nafouknuté ego zřejmě vyhnalo vzrůst akcií do výše, protože žádnou jinou pozitivní zprávu jsme u Apple nezaznamenali. Rovněž rychlý vzrůst ceny akcií u Netscape není zcela logický. I když firma skoro zastavila růst tržního podílu Internet Exploreru, jedná se jen o emotivní záležitost - není z ní ani dolar zisku; a produktům, které se komerčně prodávají (SuiteSpot server atd.) se naopak nedaří.

Co doma? Český počítačový trh je bohužel postižen všeobecnou ekonomickou krizí a předvolební nejistotou. Představa například důchodců u vládního vesla je natolik děsivá, že se jen málokdo odváží investovat do informačních technologií více, než je nutné. Největší domácí zákazník - tj. stát - rovněž neutrácí, protože dočasná vláda k tomu ani nemá příliš velký mandát; zbytek firem pak čeká, co se děje, a privátní občan většinu svých peněz utratil, či o ně byl obrán. Pokud tedy AutoCont oznamuje, že je jak počtem prodaných počítačů, tak obratem "na svých", tj. na úrovni loňského roku, je to výborný výsledek; skoro všichni ostatní šli dolů a i Microsoft musí hledat agresívně cesty k tomu, aby docílil slušného obratu. Ze svého pár měsíců starého názoru, že letošní rok bude doslova posetý mrtvolami zkrachovaných českých počítačových firem, nemusím měnit ani slovo - ale příliš nadšen tím nejsem. Pokud prodejci osobních automobilů hlásí pokles prodeje o 20-40%, bude situace v počítačích podobná, a bod obratu není v dohledu, už kvůli nejistému výsledku voleb.

Váš názor Další článek: Letošní Moderní databáze budou v Čelákovicích

Témata článku: Microsoft, Apple, Špatný klíč, Důležitá oblast, Jaro, Inzertní kampaň, Konkurenční Apple, Klesající cena, Určitá doba, Vedoucí funkce, Konkurenční platforma, Asijský trh, Úspěšný produkt, Trpaslík, Největší pád, Zdravý pár, Jar, Největší producent, Počítačová oblast, Velký zisk, Pro Hi-tech, Rychlá doba, Rabat, Svět motorů, Velký růst


Určitě si přečtěte

Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5