Jarní novinky od HP - inovovaná řada notebooků a jeden nový kousek

Společnost HP je další z firem, která nachystala na jaro novinky ve svých produktech, a nás zajímaly především notebooky. Kromě dvou inovovaných modelů tak HP představilo i jeden zcela nový kousek se širokoúhlým displejem.
Jarní novinky od HP - inovovaná řada notebooků a jeden nový kousek

Inovace první - nx6310

Model nx6310 je nástupcem současných modelů řady nx6110 a patří tak do tzv. řady Essential, která je určena zejména pro koncové uživatele (s důrazem na cenovou dostupnost). Bude se dodávat jednak s "klasickým" 15" XGA displejem a nebo také 15" XGA displejem s technologií Brightview. Očekávatelnou novinkou je použití Core procesorů a to buď ve verzi Solo (T1300) a nebo Core Duo T2300, čipsetem je buď Intel 940 GML a nebo 945GM.

Klepněte pro větší obrázek

HP nx6310

Mezi přidané hodnoty k původní řadě patří například technologie HP Disk Sanitizer. Ta umí z disku bezpečně odstranit data, která se pochopitelně běžným smazáním či zformátováním neodstraní a lze je posléze obnovit. Takový stav je však zejména u citlivých firemních dat nežádoucí a tak je nutné kupříkladu před odprodejem starších notebooků disky důsledně a neobnovitelně vymazat. S tím právě pomůže zmiňovaná technologie, která využívá a splňuje normy amerického ministerstva obrany pro bezpečnou likvidaci dat. Je nezávislá na operačním systému a dokonale vám vyčistí disk.

Další užitečnou věcí je vylepšená technologie Drivelock, která chrání data na pevném disku v případě, že vám bude odcizen. A konečně vypalovačka, kterou notebook obsahuje, umí technologii Lightscribe, pomocí které lze vypalovat obrázky na horní (nedatovou) vrstvu médií.

Notebook by měl vydržet běžet na standardní baterie až pět hodin a hmotnost tohoto kousku je 2,7 kg.

Inovace druhá - nc6320

Druhým vylepšeným modelem, který tentokrát spadá do kategorie Enterprise, je nc6320 a jedná se o nástupce modelů nc6120, k jejichž vlastnostem rovněž přidává řadu funkcí navíc. I zde najdeme zmiňované dvoujádrové procesory a čipovou sadu Intel 945GM. Displej je opět 15" XGA a nebo 15" SXGA+. Se standardní baterií vydržíte zhruba 4 až 5 hodin a hmotnost je rovněž 2,7 kg.

Klepněte pro větší obrázek

HP nc6320

Jelikož se jedná o model, patřící do řady Enterprise, lze očekávat i poněkud lepší výbavu než v předchozím případě. Proto kromě zmiňovaných vlastností obsahuje nc6320 navíc ještě čtečku paměťových karet 7in1, bezpečnost zvyšuje integrovaná čtečka otisků prstů a najdete zde i Express Card Slot, který lze využít například pro připojení TV tuneru či dalších přídavných karet, které se postupně na trhu objevují. Součástí je také podpora TPM 1.2 či integrovaný mikrofon pro VoIP. Povrch notebooku je díky technologii IML (In-mold Lamination) odolný vůči poškrábání a notebook také podporuje docking.

Úplná novinka - nx9420

Tentokrát se již nejedná o inovaci existující řady, ale o zcela nový produkt. Patří opět do řady Essential a spadá do kategorie tzv. mobilního desktopu. Již z toho lze usuzovat, že to nebude zrovna drobek. Mobilita nicméně zůstává, přičemž získáte téměř srovnatelné pohodlí jako u stolního počítače a dostatečný výkon i co se grafiky týče. Na časté cestování však nebude zrovna ideální. To ovšem ani není jeho primární účel.

Notebook má 17" širokoúhlý displej (opět lze zvolit variantu s Brightview), který tím pádem dost ovlivňuje jeho výsledné rozměry a hmotnost. Ta se pohybuje na hranici 3,5 kg. Obsahuje dvoujádrový procesor, čipset Mobile Intel 945PM Express s podporou až 4 GB DDR2 667 MHz paměti. Standardem je již dnes i SATA pevný disk a grafickou kartou je ATI Mobility Radeon X1600 s 256 MB paměti.

Klepněte pro větší obrázek

Širokoúhlý HP nx9420

Jak vidíte i na obrázku, k "desktopovému" pohodlí napomáhá i plnohodnotná klávesnice, která má samostatný oddělený numerický blok. Samozřejmostí je dnes již Wi-Fi karta, notebook však má i Bluetooth 2.0. Na přední straně můžete na obrázku vidět i čtečku paměťových karet 7in1. I tomto případě má notebook podporu TPM 1.2 a je také certifikován pro Linux.

Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice má samostatný numerický blok

Rám notebooku je z hliníku a mezi užitečné vlastnosti patří i tzv. HP Mobile Data Protection 3D. Pod tímto komplikovaným názvem se skrývá technologie, která má zabránit či alespoň zredukovat riziko zničení pevného disku při náhlém pohybu notebooku či vibracích. Jedná se vlastně o systém detekce pohybu. Pokud detektory zaznamenají náhlý pohyb, vyšlou okamžitě příkaz k zastavení práce disku. Součástí systému je i jiný způsob uchycení disku v těle notebooku, čímž má dojít k omezení vibrací a šoků až o polovinu.

Diskuze (4) | Infineon už nebude vyrábět DRAM čipy

Témata článku: Notebooky, Bezpečnost, Hewlett Packard (HP), Solo, Essential, Nová řada, Inovovaná řada, Kousek, HP, Nový, Standardní klávesnice, Wi-fi karta, Numerická klávesnice, Numerická klávesnice k notebooku, Lightscribe, Jed, Numerický blok, Nástupce, HP Notebook, Nový kousek, Časté cestování

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší