Jára da Cimrman na českém Internetu

Kdo by neznal jednu z nejvýznamnějších postav české (ale i světové) historie Járu Cimrmana? Chcete-li se o tomto kultovním géniovi dozvědět více, ukážeme vám několik serverů.
Kdo by neznal jednu z nejvýznamnějších postav české (ale i světové) historie Járu Cimrmana? Řadu jeho vynálezů používáme dodnes, řadu ještě teprve objevíme. Chcete-li se o tomto kultovním géniovi dozvědět více, pak namiřte kroky svého internetového prohlížeče na některou z následujících stránek.

Divadlo Járy Cimrmana (eldar.cz) "Ano, asi tak nějak by měly vypadat stránky Járy Cimrmana", pomyslel jsem s v okamžiku, kdy se v okně mého prohlížeče objevily neoficiální stránky Divadla Járy Cimrmana. Najdete tu názvy čtrnácti divadelních her, přičemž po kliknutí na každou hru jste přeneseni na stránku s obrázkem z CD nebo LP, informací o premiéře, počtu repríz, hlavních rolích a důležitých protagonistech. Co ale potěší obzvláště, jsou úryvky z textů cimrmanologických přednášek – u hry Dobytí severního pólu například najdete přednášku o Cimrmanově objevu sněžného muže nebo text písně proti trudomyslnosti včetně akordů (!). Mezi jednotlivými hrami se můžete, kromě hlavního menu, přesunovat i v chronologickém sledu pomocí odkazů stylem předchozí – následující. Nechybí ani krátké představení herců, v němž můžete najít všechny role, které v divadle Járy Cimrmana odehráli, malou fotku a krátké info. Po grafické stránce je tento web velmi příjemný na pohled. Celkový dojem: velmi dobrý.

Divadlo Járy Cimrmana (misto.cz) Další neoficiální stránka divadla, které by moho ve svém názvu nést přídavné jméno "Národní". K dispozici je šest sekcí: Historie divadla (neuvěřitelně podrobně popsaná!), Herci divadla (podobně jako na předchozích neoficiálních stránkách divadla, jen je vše řešeno poněkud nešikovným JavaScriptem), Knihy (stručné anotace literatury zabývající se Járou Cimrmanem a jeho divadlem), Filmy (pouze stručný výpis), Jára Cimrman (devět článků ze života největšího českého génia) a konečně Divadelní hry (obsazení rolí, snímek z představení a vybrané texty). Po obsahové stránce je tento web velmi bohatý, nicméně nemohu si pomoci – jisté pasáže se nápadně podobaly výše zmíněným stránkám Divadla Járy Cimrmana na Eldoru. Grafický dojem je dobrý – kombinace bílého pozadí, černého písma a modro-bílých titulků vypadá velice sympaticky. Celkový dojem: velmi dobrý.

Cimrnet a jazyk Cimrman++ V podstatě se jedná o jedinou stránku, na níž autor představuje například programovací jazyk Cimrman ++, Cimrmanův disk a Cimrnet. Celý text je psán vskutku cimrmanovským jazykem – dokladem budiž věta "Pycha americkeho silikonoveho prumyslu byla ke konci roku 1995 definitivne srazena na kolena vysledky archeologickych vykopavek ve sklepeni jednoho domu na Vaclavskem namesti. V tomto sklepeni bylo totiz nelezeno nekolik dubovych disket vysoke hustoty zapisu (3,5", HD) s datem 21.4.1882 a inicialami JdC.". Myslím, že autor má skutečně smysl pro humor, obzvláště v části, kde popisuje vznik programovacího prostředí C. Po grafické stránce by možná nebylo špatné zvolit lepší pozadí, po technické je tento web prakticky bez chyby. Celkový dojem: dobrý.

ASOCIACE pro obrodu Járy Cimrmana Kromě toho, že je web ASOCIACE plný hýbajících se GIFů, tu najdete celkem pět důležitých sekcí. První je Profil organizace, v němž se představuje APOJC, a můžete si zde také přečíst proslov prezidenta společnosti. Neměli byste přehlédnout ani Cimrmanologické stránky, které vám dají odpověď na otázku Kdo je Jára Cimrman?, nebo si můžete přečíst definici cimrmanologie jako vědního oboru. V sekci Cimrmanův Liptákov se můžete přihlásit do literární soutěže na téma Jára Cimrman. Nechybí ani kniha návštěv a odkazy na další stránky zabývající se fenoménem JdC. Texty jsou tentokrát poněkud méně cimrmanovsky laděné, přesto si myslím, že tyto stránky stojí za shlédnutí. Autoři opět vsadili na pozadí s obrázkem (na každé stránce s jiným), čímž se snižuje čitelnost textu a zvyšuje doba nutná k natažení stránky. Po technické stránce by možná neškodila optimalizace HTML kódu. Celkový dojem: dobrý.

Génius Jára Cimrman Další pěkné stránky, které tentokrát věnují Cimrmanovi osm sekcí nazvaných například Cimrmanovy lesní zákroky či Cimrmanovy inkrementální verše. Důležitá jsou též historická data života Járy Cimrmana. Na stránkách najdete řadu "dobových" fotografií, které vám více přiblíží místa, na nichž tento český génius pobýval, ale i některé z řady jeho velkých vynálezů. Grafický dojem je spíše nevýrazný (možná by bylo dobré zachovávat konstantní barvu pozadí), technické provedení kazí neuvádění alternativních textů pod některými grafickými prvky a použití rolujícího textu, který podporuje výhradně MSIE. Celkový dojem: dobrý.

Stranka venovana Jarovi Cimrmanovi Stránka se dělí na tři sekce: v první, nazvané Hlasování o nejlepší hru Divadla JC, můžete přidat svůj hlas do zajímavě zpracovaného žebříčku. Dobře se pobavíte u ukázek z divadelních her. Pamatujete si například pasáž "Navrhuji sníst psy. Jaké psy, vždyť žádné nemáme" z Dobytí severního pólu? Poslední část je věnována několika odkazům. Jedinou věcí, která mě zarazila, bylo to, že text byl částečně bez české diakritiky a částečně s diakritikou. Osobně bych se více přikláněl k druhé variantě. Grafické provedení není nijak zajímavé, z technického hlediska musím zkritizovat neuvádění alternativních textů a velikostí obrázků. Celkový dojem: průměrný.

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana Oficiální stránky divadla vycházejí, ve srovnání s těmi neoficiálními, jako chudý příbuzný. Kromě programu na listopad a prosinec tu najdete pouze obsazení rolí v jednotlivých hrách. Jinak nic víc... Pro cimrmanology poněkud trpké zklamání. A to ještě stránky nejsou ani příliš přitažlivé na pohled. Celkový dojem: slabý.

Váš názor Další článek: Sedmý RealPlayer je venku a vypadá šikovně

Témata článku: Prohlížeče, Jednotlivé fotky, Literární soutěž, Vynález, Největší vynález, Přídavné jméno, Selma, Dobrá optimalizace, Oficiální snímek, Důležitá role, Severní pól, Jára Cimrman, Hlavní role, Bílý dům, Sled, Dobrý dojem, Jar, Cimrman, Anotace, Dojem, Dojem slabý


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 110

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů