Japonský Java tabulkový procesor se chystá na svět

2. ledna 2001
Text SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Firma Justsystem Corp. uvedla předběžnou verzi svého tabulkového kalkulátoru, který je plnohodnotnou Java aplikací a tudíž není závislý na hardwarové platformě. Zajímavá je podpora japonštiny, což je jeden z nejsložitějších jazyků pro vkládání dat.
Firma Justsystem Corp. uvedla předběžnou verzi svého tabulkového kalkulátoru, který je plnohodnotnou Java aplikací a tudíž není závislý na hardwarové platformě. Zajímavá je podpora japonštiny, což je jeden z nejsložitějších jazyků pro vkládání dat. Ke svému provozu potřebuje Java 2 SDK1.2 nebo Java 2 Runtime Environment 1.2, což jsou produkty firmy Sun Microsystems, Inc.

Samotné jádro tabulkového kalkulátoru s kódovým názvem Choco má velikost pouhých 1,5 MB. Další funkce jako grafické nadstavby, podpora souborů pro Excel 97/2000 budou k dispozici jako plug-in.

tabulkový kalkulátor Choco - ukázka

První ukázka znázorňuje možnost nejen klasických tabulek, ale i vkládaných grafů. Druhý snímek dokládá podporu čtení a zápisu ve formátu Excel 97/2000.

tabulkový kalkulátor Choco - ukázka

Na adrese http://www.justsystem.co.jp/ark/ jsou k dispozici bližší informace. Na stránce http://www.justsystem.com/download/ark/ je možné stáhnout anglickou verzi textového editoru Ichitaro Ark for Java.

Firma Justsystem Corp. je vedoucí firmou v Japonsku na poli aplikací. Pro ilustraci – japonského textového editoru Ichitaro bylo prodáno více než 10 milionů kopií. Tato firma vytvořila v roce 1985 první textový editor, který byl schopen pracovat v japonštině. Firma vyvinula technologii, která umožňuje snadněji využívat tisíce znaků japonské abecedy a dynamicky kombinovat znaky fonetických znaků abecedy hiragana s Han znaky Kanji.

Živě komentuje: Produkt Choco není první aplikací firmy Justsystem tohoto typu. Firma má na svém kontě programy Ichitaro Ark a Muffin. První jmenovaný je textovým editorem, druhý představuje prezentační software. Všechny tři aplikace jsou napsány jako Java aplikace. Znalce existujících tabulkových kalkulátorů jistě překvapí velikost, protože kapacity, potřebné pro instalaci klasických aplikací tohoto typu jsou neporovnatelně větší. Choco je ale klasickou Java aplikací se všemi klady a zápory tohoto řešení.

Uživatel české abecedy má jedno velké štěstí, že je postavena na stejném základě, jako angličtina a jiné evropské jazyky. Jsou však jazyky, které používají jiný systém a zde začínají velké problémy s programy. Mezi typické patří čínština nebo japonština. Pro zobrazení příslušného kódování existuje podpora i pro MS Internet Explorer, ovšem neporovnatelně větší problém je vkládání, typicky reprezentované textovým editorem či tabulkovým kalkulátorem.

Diskuze (1) Další článek: Text

Témata článku: Software, Internet, Internet Explorer, Procesory, Java, Svět, Java Runtime, Druhý typ, Tabulkový procesor, Předběžný název, Hana, Tab, Editor, Proces


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu