Japonsko: v počítačích jsme moc neuspěli, ale teď přijdou roboti

Trh má na osm let narůst na 24 miliard dolarů ročně; zatím ale robotické hračky mimo východoasijské země příliš populární nejsou.

Roboti jsou jedním z nesplněných snů sci-fi literatury. V románech a povídkách z šedesátých let se to hemží vyspělými roboty, androidy a humanoidy, zatímco na počítačích tam cvakají relé, opravují se páječkou a kosmické koráby se řídí kniplem. Ne že by bylo technologicky obtížnější vyvinout a vyrábět vcelku schopné robotky do domácnosti, ale není po nich dostatečná poptávka: člověk zatím zvládne tyto činnosti levněji, na rozdíl od počítačů a komunikačních systémů.

Roboti ale mají slavit návrat na scénu, pokud počítáme sci-fi literaturu jako jejich premiéru, a mají přijít z východu. Japonsko je ale zemí, kde jsou roboti skoro součástí národní kultury, odkud robotické hračky a dokonce i průmysloví roboti přicházejí do ostatního světa nejčastěji, a kde se také nejvíce prodávají – možná si někdo vzpomene na právem zapomenuté Tamagoči, nebo na modernější robotické psy od Sony. (Je také dobré připomenout, že Microsoft se rovněž zkusil účastnit hry před několika lety se svým robotkem jménem Barney, ale bez valného úspěchu).

Nejnovějším výtvorem je Astro Boy, oblíbená postavička stará přes čtyřicet let, která má v Japonsku nesmírně mnoho fanoušků; je to jakýsi japonský Krteček, mohli bychom říci. Před několika týdny byla na trh uvedena jeho robotická verze, a jen oslava na počest jeho „porodu“ přilákala 70 000 návštěvníků. Astro Boy vyrábí firma Sanyo, zatím jako víceméně hračku, ale na svět má přijít jeho „komerční“ verze coby pomocník v domácnosti – v přepočtu za více než půl miliónu korun.

Nejsou to nějaké osamělé výstřelky. Velké japonské průmyslové společnosti (mj. Sony, Toshiba, Fujitsu), sdružené v robotické asociaci, tvrdí, že roboti se mohou stát „prvním novým velkým průmyslem jedenadvacátého století“ s významem blízkým průmyslu osobních počítačů. Usilují o tvorbu jednotné, komponentové architektury s popsanými rozhraními, aby mohl kdokoli vyvíjet další periferie nebo i „vnitřnosti“ robotků, aby zde byl ring volný pro drobné podnikatele stejně jako pro korporace. (Mimochodem, tato vizionářská otevřenost platformy IBM PC, nastolená před desítkami let, je hlavním důvodem masové rozšířenosti osobních počítačů v dnešní době). Robotický průmysl má dosáhnout během osmi let obratu 25 miliard dolarů ročně – to je ještě sice daleko od průmyslu PC, ale už to je srovnatelné třeba s herní branží.

Zářivá robotická budoucnost je zatím stále jen snem – o to hlasitěji vyslovovaným, jak se Japonsko propadá stále více do ekonomických potíží a jak stále více ztrácí v pro něj tolik prestižní technologické oblasti. K robotům potácejícím se našimi domácnostmi ale bude cesta zřejmě o něco vzdálenější, než se jejich zastáncům zná, a jednou z ne nevýznamných překážek bude bezpečnost. Roboti budou samozřejmě připojeni na Internet - dovedete si představit důsledky hacknutého robota?

Diskuze (3) Další článek: Blíží se konec spamu?

Témata článku: Bezpečnost, Roboti, Japonsko, Průmysl, Velký pomocník, Hračky, Robot, Dobrý pomocník, Ring, Astra, Nejnovější výtvor, Moc, Barney, Robota, Astro, Valný úspěch, Tamagoči, Volná tvorba


Určitě si přečtěte

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB