Diskety byly fajn, daly se krásně popsat a měly standardní rozměry. Jen ta kapacita kdyby byla větší, hned bych se k nim vrátil 😉
Myslím, že pak už se dělaly nějaké zip-diskety, měly snad 120 MB či co. Vypadalo to stejně jako klasická třiapůlka, ale byly na to volaké speciální mechaniky.
Tu mechaniku mám, Iomega ZIP. Diskety měly kapacitu 100 MB (později i vyšší) a mechanika se připojovala přes paralelní port (byla i SCSI verze). Rychlost zápisu i čtení byla na tehdejší poměry poměrně vysoká. Co se týká spolehlivosti, v době kdy sem jí používal se mi nestalo že bych měl problém. Zda bych diskety přečetl dnes nevím, připojit tu mechaniku k dnešním Windows není jednoduché a nemám na těch disketách nic co bych dnes potřeboval, snad jednou bude čas to vyzkoušet 🙂
ZIP se dělaly 100 a později 250 MB. Pak byla ještě LS-120, mechanika, která zvládla jak klasické diskety tak speciální média o kapacitě 120 MB.Jako perspektivní se jevily magneto-optické mechaniky používající média MiniDisc od Sony, nejdříve s kapacitou 177 MB, poté 305 MB (stejné médium pouze úprava formátu) a nakonec 1 GB (označované jako Hi-MD). Bohužel SONY to (jako již vícekrát v minulosti, viz třeba video Betamax) zabila svojí licenční politikou, takže se z toho nikdy nestal standard a většího rozšíření dosáhly tyto mechaniky jen v Japonsku. Pak tu byla další média jako JAZ od Iomega, nebo různé magneto-optické mechaniky, s médii 5,25 nebo 3,5", ale ta se používala spíše vnitrofiremě pro archivaci, stejně jako různé pásky, které se používají dodnes.
Dělám ve špitále a ještě tak cca. 3 roky zpět se nosily dávky s vykázanou péčí na VZP taky na disketách, takže mě to zase tak nepřekvapuje.
v průmyslu se disketové mechaniky stále používají (třeba CNC stroje) a možná by se ještě někde dalo narazit na děrné štítky. Jako dítě pamatuji pračky v čistírně na děrné štítky :)
>> Občané a firmy musejí v některých případech zasílat žádosti a hlášení právě na disketách, které už dnes téměř ani nejsou k sehnání.Problém jsou zmínky v zákonech nebo se fakt na úřady něco posílá na disketách a zvládají to přečíst? Tipuji, že kdyby to člověk zkusil u nás, tak desetina úředníků řekne, že to nemá čím přečíst a zbytek nebude vědět, co to je 🙂
Japonsko je zvláštní zemí. Jednou nohou v 18. a druhou ve 23. století. Pokud nějaký systém (nějak) funguje, nemají důvod ho měnit, třeba jsem se v centru města svezl tramvají, která měla ovládání na kliku a naproti tomu mají moderní rychlovlaky.
Nojo, ale to je schvalne 🙂V Hakodate, starem pristavnim meste, vzdycky meli historicke tramvaje, drevene, vypadaly super retro. A pak, jednou, mesto poridilo nekolik supermodernich. To ovsem narazilo na takovy odpor, ze cosi takoveho se do Motomachi, historickeho centra, naprosto nehodi, ze uz vsechny dalsi nove tramvaje vypadaji tak jako kompromisne, moderni, ale maskovane za starsi a trasy upravene, ze do Motomachi jezdi napul ty historicke a napul ty, co vypadaji aspon min moderne 🙂
Vida, to mě nenapadlo, bohužel si už nepamatuji kde to bylo, ale je to možné. Každopádně podobných výstřelků jsem tam našel více - například malá akceptace platebních karet, jízdenky na vlak na Railpass se musely rezervovat osobně na pokladně, atd.Každopádně úžasná země, snad se tam ještě někdy podívám.
Nedávno jsem byl u jedné paní, kde jsem jí zachraňoval data z účetnictví. Světe div se, měla funkční zálohy dat. Sice na CD, ale funkční, staré tak 5 dnů!!!Upozornil jsem jí, že její zálohování dat je sice chvályhodné, ale že by měla zálohovat na externí disky a pro jistotu 2x, protože jí to živí. Odvětila: Prý je důkladná a vytáhla krabici s alespoň 20 starým zálohami na disketách. Upozornil jsem ji, že už nemá disketovou mechaniku a že ty diskety pravděpodobně nebudou čitelné. Prý bych si s tím poradil, protože jsem odborník. Ano, mám doma stará PC, v šuplíku několik FDD mechanik (dokonce mám 5,1/4'), ale moc bych nedoufal, že ty diskety budou čitelné.
Tak to se vsaďte, že budou. Nedávno jsem vyhrabal krabici třicet let starých disket ještě z amigy a krom jedné fungovaly všechny. A ta jedna v sobě měla díru od šroubováku. To bych se spíš bál těch CD.
Zalezi, co to je za diskety. Jednou jsem mel takovy noname, zluty. Na tu jsem neco nahral, zkontroloval, ze to tam je a ze to jde precist a nez jsem to donesl ke kamosovi o dva baraky dal, tak uz to nefungovalo. A koupit si desitku Verbatimek bylo docela drahy, to clovek musel i nekolik dnu hladovet bez svacin, aby na to usetril :) Nepamatujete si nekdo, kolik to tenkrat stalo?
Názor byl 2× upraven, naposled 3. 9. 2022 06:22
já pamatuji koupi diskety 3M 3,5" HD někdy v polovině 90. let za 50 korun. Odhaduji, že by to dnes odpovídalo tak pěti stovkám
Asi budou.Minulý rok jsem z čirého zoufalství vytáhl ze skříně v kůlně prastarou Armadu. Někde v hloubi toho NB z roku devadesát čtyři (ona byla v provozu ještě před patnácti lety) byly nějaké dávno zapomenuté soubory. Tak zapomenuté, že zmizely i ze záloh. Jenže co čert nechtěl, nějak se mi zastesklo. Po troše snahy se mi z HD potařilo pomocí prastarých externích mechanik dostat to co jsem chtěl, a když už jsem byl v tom, sáhl jsem do hloubi šuplat. Samozřejmě, třicet let starý mainboard nebyl v kondici. Kondíky prazdné. Jenže na ně sere pes. Ono to mělo ještě normální knoflíkovou baterku. Takže šup tam s ní. A když už jsem rozchodil HD, tak další krok. Když už jsem se dostal k tomu touženému, tak jsem ten disk vyprázdnil, defragmentoval, nacpal zpět a začal s instalací. Ještě o něco hlouběji v šuplatech byly tři instalačky MS DOS, jedenáct disket Win 3.11. dvakrát tolik disket MS Office.Takže mám doma v síti mašinu z roku 1993. Diskety byly čitelné, instalace bez problémů.
staré tak 5 dnů!!!.. nebo 5let?
u vypálených CD bych sázel spíš na ty dny, zejména u těch noname 😃
Ten pocit kdyz te urad vyzve abys dodal 8TB dat na disketach 😀
Jednoduše nahraješ na disketu, očísluješ, nahraješ na další, očísluješ, na další, očísluješ, na další, ... a pak a hurá s tim na náklaďák. Na úřadě ať si to proberou nebo si s tím udělají, co chtějí.
Jen tak pro zajimavost, kdyz vezmeme 3,5" diskety, pro jednoduchost s 1MB prostoru. Takova disketa vazi cca 20 g. Potrebovat jich budete cca 8 000 000.Jestli dobre pocitam, tak je to 160 tun nakladu 🙂
Ale zase uz mame docela predstavu, jak bude vypadat prace s takovym mnozstvim disket:https://youtu.be/kCCXRerqaJI
Tato úvaha předpokládá, že každá disketa půjde přečíst, což mi přijde jako sci-fi. Reálně by bylo potřeba mít redundanci a buď to nahrát rovnou 2x nebo použít nějakou omezenou redundanci a kontrolní kódy. Prakticky by ale člověk 8 milionů disket nejspíš nesehnal ani v celé Evropě.
Taková úvaha si nechává skoro třetinu (3,5" disketa měla 1,48 MB) kapacity na ochranné kódy. Stačí použít pitomý RAR, a když vám pětina disket nepůjde přečíst, nic se neděje.Proto tu funkci RAR má. Uděláte gigový archiv, přidáte 40% na ochranné kódy, a rozdělíte na tisíc kousků.
Názor byl 2× upraven, naposled 3. 9. 2022 18:25
To RAR sice měl, ale v praxi jsem to nikdy nezkoušel. Co když nepůjde přečíst ani hlavička souboru? To mělo nějakou redundanci?
Řekl bych že ano. Hlavičku bych očekával v každé z těch částí. Co si pamatuju, tak jste klidně mohl rozbalit .003 a rozbalilo se to celé správně, takže v tom musel najít informace o tom, kde je zbytek dat.Ty self-healing mechanismy jsou docela sofistikované, a vzhledem k tomu, že tohle vzniklo právě v době nespolehlivých disket, hádám, že je to na to připravené.
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 9. 2022 12:18
Tolik jich nebude potřeba. Nejpozději u páté narazí na to, že nepůjde přečíst 🙂
To je otázka, diskety jsou staré a tak dále, ale občas nestačí jen vyměnit počítač, je třeba vyměnit i program a technologie a je otázka, zda je lepší kupovat sto disket ročně dokud stará technologie funguje nebo platit několik milionů za modernizaci.Navíc, pokud se vše připojí k internetu (nebo i jen intranetu) hrozí, že ransomware postihne celou síť a obnova může být bez disket složitější. Modernizace zní dobře, ale v praxi to není úplně jednoznačné.
Jestli jsem správně pochopil, tak pouze změní zákony na "technologicky neutrální" i když lze očekávat, že úřady brzy nebudou schopny diskety číst. Na druhou stranu i na staré počítače (Commodory, Sinclairy) se dělají interface, které umožní připojit paměťovou kartu a simulovat s její pomocí disketovou mechaniku.
Na druhou stranu, lepší data na disketě ... než někde v cloudu... s bloklým účtem, páč se vrchní komisi nelíbily vaše nahotinky B-]
Akorat na tu disketu se tech nahotinek (pokud chceme soucasnou, apon trosku koukatelnou kvalitu) moc nevejde 😀
Tak na jedno platno se taky vesla jen jedna Nocni hlidka a nikomu to nevadilo.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.