Brýle

Toshiba navázala na Google Glass. Její chytré brýle ale na ulici neuvidíte

  • Toshiba s brýlemi dynaEdge míří na podnikové nasazení
  • hardwarové parametry nikoho neoslní, ale jako základ stačí
  • Přibalený kapesní počítač s Windows 10 může zaujmout víc než nějaká krabička s Androidem

Google Glass jsou dávnou minulostí, ale pachuť z neúspěchu stále zůstává. Google se před pár lety snažil protlačit chytré brýle do běžného života, seč mohl, nakonec ale majitelé chytrých brýlí sklízeli ve společnosti spíše opovržení než obdivné pohledy.

Pomocný displej v zorném poli ale pořád může mít smysl. Google Glass se nyní snaží bodovat v rámci B2B, tedy ve firemním nasazení, například jako brýle pro skladníky, opraváře nebo doktory. A stejně to vidí i Toshiba, která vyvinula vlastní verzi.

Podniky v zorném poli

Řešení od Toshiby jsme si mohli i krátce vyzkoušet. Tvoří ho minipočítač dynaEdge DE 100 doplněný brýlemi AR100. Toshiba dělá úkrok stranou a označuje tyto brýle jako asistovaná realita. Displej totiž není průhledný, takže to nemůže doplnit realitu jako AR a současně nezakrývá celé zorné pole, takže to nespadá ani to kolonky VR.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Chytré brýle od Toshiby v praxi

Na brýlích AR100 spolupracovala Toshiba se značkou Vuzix, která podobné brýle vyvíjí velmi dlouho a přibližně jim odpovídá model Vuzix M300, v případě Toshiby se ale jedná o lepší propojení s Windows na kapesním počítači. Brýle AR100 promítají na malém displeji obraz, který vnímanou velikostí a zaostřením zhruba odpovídá pětipalcovému displeji 60 cm daleko.

Místo toho, abyste měli před sebou nataženou ruku s mobilním telefonem, máte podobný displej před očima a obě ruce volné. Pro jednodušší ovládání jsou na brýlích tři mechanická tlačítka, která stisknete i v rukavicích a také dotyková ploška fungující jako touchpad, ta samozřejmě v rukavicích nefunguje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Žádný upravený Android jako v Glass, tady se jede na Windows 10

Navíc je na přední straně brýlí fotoaparát s přisvětlovací diodou. Podle předváděných fotografických výkonů to fotí a natáčí video jako levný mobil nebo webkamera u notebooku. Nic, co byste si chtěli dát na Instagram, ale pro sejmutí čárového kódu na krabici se šroubky by to mělo stačit.

Představení na videu od Toshiby:

Windows za pasem

Brýle jsou jediným USB-C kabelem propojené s počítačem dynaEdge DE-100 – krabičkou do kapsy nebo na opasek, uvnitř které je normální počítač s Windows 10 poháněný procesorem Core M. Kapacita paměti ani disku nejsou podstatné, mohou se měnit. Hlavní tu je platforma Windows 10 se všemi podnikovými možnostmi zabezpečení. Přímo na těle počítače je čtečka otisků a také čtyřsměrový kříž s potvrzováním, aby byl počítač použitelný při nošení i bez připojené klávesnice a myši.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Počítač za pasem a brýle s kabelem... Ergonomická daň za vyšší výkon.

Aby Toshiba ukázala možnosti brýlí a počítače, připravila jednoduché prostředí ukazující fotky, videa, PDF dokumenty nebo možnost videokonference přes Skype.

Popravdě by ale byl nesmysl hodnotit celé toto zařízení podle takového jednoduchého dema. Jako by se vás někdo snažil přesvědčit pomocí Malování v systému, že je počítač s Windows skvělý na zpracování fotek. Ostatně pokud se nějaká firma rozhodne využít právě tento hardware od Toshiby, nechá si vyvinout vlastní softwarové řešení navázané přímo na konkrétní interní systémy.

Specializované nářadí

To, co tedy tady má smysl hodnotit, je jen hardware a ergonomie. Displej lze upevnit na speciální brýle bez skel nebo ochrannou helmu (ne na běžné dioptrické brýle) a celé to lze ovládat tlačítky na počítači nebo těmi na brýlích.

Displej nezabírá příliš prostoru, takže plně neobsadí celé zorné pole a lze jej umístit vpravo nebo vlevo podle dominantního oka uživatele. Displej před okem není schopen nahradit běžný počítač, na to je příliš malý a ovládání kompromisní. Jde hlavně o specializovaný nástroj, který má velmi cílené využití.

Toshiba zájemcům dodá základní SDK pro napojení na hlavní funkce, vše ostatní si ale musí vyvinout sami. Ve správných rukách může jít o šikovné řešení, které uvolní ruce a poskytne okamžité obrazové informace oběma směry. Díky Windows 10 a procesoru Core M nemusí jít jen o jednoduchý sběr dat, ale vyhodnocení a analýza mohou probíhat přímo v počítači u brýlí.

Není co závidět

V žádném případě to ale není nic, co by běžní spotřebitelé měli závidět firemním zákazníkům. Z našeho spotřebitelského pohledu jde o drahý (přibližně 1900 euro) pomalý počítač s malým displejem a průměrným fotoaparátem, na který neseženete žádnou aplikaci.

Toshiba se to samozřejmě ani nesnaží nabízet koncovým zákazníkům, ti firemní v tom ale mohou najít řešení, které po dopracování softwaru dokáže vyřešit jejich konkrétní problém.

Diskuze (1) Další článek: Waze mění systém navigace přes placené úseky. Jak vše správně nastavit?

Témata článku: Google, Windows, Brýle, Android, Instagram, Mobilní telefon, Skype, Toshiba, Rozšířená realita, Google Glass, ergonomie, Hlavní funkce, Přední strana, Normální počítač, Přisvětlovací dioda, Firemní nasazení, Levný mobil, Pomocný displej, Speciální brýle, Čárový kód, Běžný počítač, Hardwarové parametry, Displej, Vuzix, Koncový zákazník, Levné notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5