Japonsko | Monitory | OLED

Japonci začali OLED panely tisknout ve velkém. Monitory zlevní a bude jich více

JOLED, společný podnik Sony, Panasoniku, Hitachi a Toshiby, ke kterým se později přidalo i čínské TCL, spustil masovou výrobu OLED panelů. V japonském městě Nomi rozjel vůbec první velkoprodukci tištěných displejů.

Panely ocejchované obchodní značkou OLEDIO budou mít úhlopříčku od 10 do 32 palců a JOLED s nimi míří do automobilů, zdravotních zařízení a highendových počítačových monitorů. Teď už ostatně víme, že JOLED dodává obrazovku i pro nový 32" 4K monitor od LG Electronics, byť její sestra LG Display se na OLEDy specializuje také.

Obě korejské společnosti (LG i Samsung) vyrábějí displeje typu OLED pomocí odpařování. Elektroluminiscenční vrstva se přitom na substrát nanese skrz masku odpařením organického materiálu ve velkých vakuových komorách. Proces se musí opakovat až třikrát (u RGB panelů), což vyžaduje přesné zarovnání.

JOLED organickou vrstvu na substrát nanáší pomocí trysek pomocí technologie zvané Triprint. Princip je podobný jako u domácích inkoustovek, tisková hlava se posouvá po panelu a postupně na něj vstříkne všechny RGB subpixely. Není třeba vakuum ani kovové masky určené pro konkrétní panel, jednu tiskovou hlavu lze použít na všechny obrazovky bez ohledu na úhlopříčku. Japonci tvrdí, že tisk šetří materiálem, je levnější a spolehlivější.

O ceně nás ale přesvědčí až konkrétní produkty, které by měly ve větším množství zamířit na trh ve druhé polovině roku.

Diskuze (17) Další článek: Vydražte ošklivý GIF v hodnotě rodinného domu. Kryptoscéna objevila bizarní NFT

Témata článku: Hardware, Japonsko, Samsung, Monitory, Sony, Toshiba, OLED, TCL, Panasonic, Hitachi, Maska, LG Electronics, Nomi, Japonec, Monitor, Substrát, Panel25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows