Jan Dvořák, počítačová škola Gopas: podruhé to máte zdarma

Jaká je v České republice nabídka počítačových kurzů? Je zájem o vzdělávání v oblasti Linuxu a práce s grafickým softwarem? Kolik stojí jeden den kurzu? Mají kurzy praktický dopad na uplatnění absolventů? Má význam kurz ECDL – evropský počítačový „řidičák“? Na tyto i jiné otázky nám odpovídal Jan Dvořák ze společnosti Gopas.

Kdo se v převážné míře účastní vašich kurzů?

Jsou to převážně zaměstnanci menších, středních i velkých firem. Chodí k nám však samozřejmě také tzv. lidé „z ulice“ – hlavně na specializované kurzy (oblast grafiky a digitální fotografie) a uživatelské kurzy (základy PC, aplikace MS Office atd.)

Zájem o digitální fotografii prudce vzrůstá – projevuje se to i v zájmu o příslušné kurzy?

V poslední době pozorujeme celkově nárůst zájmu o kurzy z oblasti grafiky. Na základě vyšší poptávky momentálně nabízíme několik kurzů z oblastí úpravy digitální fotografie, aplikace Adobe (Photoshop, InDesign, Illustrator), Corel (Draw a PhotoPaint) a v neposlední řadě také kurzy z oblasti internetové grafiky – především Macromedia (Dreamweaver, Fireworks, Flash MX). Jsme také jedno z mála středisek s oficiální vzdělávací autorizací všech těchto výrobců produktů a například autorizaci Macromedia máme jako jediní v ČR. Do příštího katalogu počítáme již také s kurzy, zaměřenými na práci s digitálním videem.

Jaká je nabídka kurzů?

Nabízíme téměř 300 druhů kurzů z oblastí Microsoft Windows XP/ 2000/ NT, Windows Server System, MS Office, MS programování, Oracle, SUN, Unix, Linux, Internet, Lotus Notes, Corel, Adobe, Software 602, Digitální fotografie, A+, Bezpečnost informačních systémů, European Computer Driving Licence (ECDL), Microsoft Sales/Licensing Specialist, Open Office, Macromedia, databázové aplikace a další.

O jaké kurzy je největší zájem?

Naše škola je vyhlášená především po odborné stránce, tudíž naše kurzy vyhledávají především studenti z řad administrátorů a správců sítí. Samozřejmě velký zájem je také o kurzy pro uživatele a to jak začátečníky tak i pokročilé (náročnější kurzy využití aplikací MS Office, makra atd.). V neposlední řadě stoupá také zájem o kurzy z oblasti programování.

V jakém cenovém rozmezí se kurzy pohybují?

Uživatelské kurzy od 1 500 Kč v Brně a 1 900 Kč v Praze na jeden den kurzu. Kurzy pro IT Specialisty a vývojáře 2 700 Kč pro Brno a 2 900 Kč v Praze. Náročnější kurzy například z oblasti ORACLE jsou o něco dražší. V ceně kurzu je zahrnuta příručka (kromě odborných specializovaných jako například pro kurzy Microsoft Official Curriculum), občerstvení během kurzu a obědy.

ECDL aneb řidičák na počítač – jaký má praktický význam?

Průkaz (řidičák) ECDL (European Computer Driving Licence) slouží k prokázání znalostí užívání počítače. Testy jsou jasně standardizovány a tak si po předložení tohoto průkazu může například každý zaměstnavatel udělat jasný obrázek o tom, co všechno dovede uchazeč o zaměstnání s počítačem. Z toho tedy vyplývá, že ECDL je něco jako maturitní vysvědčení, ale z oblasti používání osobního počítače. Tato certifikace se stává čím dál víc populární a některé firmy ji u svých uchazečů o zaměstnání již striktně vyžadují. Tento trend se začíná momentálně také masivně prosazovat ve státní správě, což si myslím, je jedině dobře.

Jsou ve vaší nabídce kurzy prováděné formou e-learningu? Pokud ano, tak jaké a jaký je o ně zájem?

Vzdělávání prostřednictvím e-learningu samozřejmě nabízíme a máme asi absolutně nejširší nabídku v oblasti vzdělávacích samostudijních kurzů pro uživatele. Nabízíme kurzy jak pro firemní klientelu (prostřednictvím multilicenčních programů, které zahrnují pravidelné aktualizace o nové kurzy, integraci na firemní intranet či do řídících systémů vzdělávání, technickou podporu atd.) tak i pro jednotlivce na CD nosičích.

Naše nabídka skýtá knihovny kurzů Microsoft Office 2000 a Microsoft Office XP. V každé knihovně je 20 kurzů různých úrovní pro výuku práce s aplikacemi MS Windows, MS Word, MS Excel, MS Outlook, MS PowerPoint, MS Access, MS Project, MS Visio a MS FrontPage. Jak takový kurz vypadá se můžete podívat například na této adrese. Jedná se o vysoce interaktivní kurzy, kterými student prochází za pomocí plnění zadaných úkolů v simulovaných aplikacích. Kromě textového výkladu jsou kurzy doprovázeny také mluveným slovem. Naše kurzy momentálně využívá k samostudiu již cca 30 tisíc studentů.

Jaké metody e-learningu preferujete?

Úplně v prvopočátcích byl e-learning něco jako korespondenční studium, jenž využívalo ke komunikaci elektronické pošty, kterou zasílal (a také vyhodnocoval) lektor úkoly svým studentům. Následně bylo vyvinuto několik kurzů, které spíše připomínaly učebnici zpracovanou do html stránky. Po té přišly na řadu instruktážní animace a videa, která studentům znázorňovala jak dané aplikace používat. I přesto, že se u nás najde ještě dnes několik firem, nabízejících tyto formy e-learningu, většina zákazníků požadovala co nejefektivnější možnou formu samostudia, která samozřejmě souvisí s co největší mírou interakce. My jsme před třemi roky přišli se zcela rozdílnou technologií. Samostudijní kurzy, které nabízíme, jsou navrženy tak, aby zajistily maximální účast studenta při výuce. Díky technologii Flash, ve které jsou kurzy zpracované, je pak snadno možné přímo simulovat veškerou činnost v probíraných aplikacích, aniž by tyto aplikace byly na počítači instalovány. Student prochází kurzem pomocí plnění zadávaných úkolů. Nesplní-li, může si vyvolat nápovědu či zkusit znovu. Kurzem ho provází textový výklad, ale také hlas lektora. Za lektorskými hlasy stojí například H. Mařasová, S.Rašilov, F.Švarc. Asi nejlepší je podívat se na ukázku kurzu na našich stránkách www.gopas.cz . Žádné další studijní materiály ke kurzu nejsou třeba. Osnovy kurzů jsou tématicky rozdělené a jelikož každý uživatel může studovat kdykoliv a kdekoliv, může se v případě zapomenutí nějaké konkrétní látky opět vrátit k danému tématu. Testování probíhá klasickým způsobem – tzn. plněním zadaných úkolů. Sady testů jsou součástí samostudijních kurzů (např. na CD).

Výše uvedený systém e-learningu je nazýván jako asynchronní vzdělávání. Naše společnost poskytuje také synchronní vzdělávání prostřednictvím aplikace Virtuální univerzita, kde se ve smluveném čase připojí po internetu několik studentů a následně sledují výklad lektora a plní jeho úkoly prostřednictvím různých sdílených nástrojů. Tento působ vzdělávání je však bohužel omezen potřebou velmi kvalitního připojení k internetu.

Každý poskytovatel služeb musí reagovat na poptávku trhu. Cítíte v poslední době zvýšený zájem například o administrátorské kurzy Linuxu?

Abych řekl pravdu, nějaké enormní zvýšení zájmu o kurzy Linuxu se zatím sice nekonalo, ale zájem o tuto oblast kurzu neustále narůstá. Kurzy z oblasti produktů Microsoft jsou však stále v drtivé převaze.

Kolik studentů je v jednom kurzu?

Učebny jsou koncipovány pro 8-12 lidí, aby vždy každý student měl svůj počítač.

Jakým způsobem probíhá závěrečné testování? Liší se podle typu kurzu?

Testování provádíme několik druhů. Pro uživatele (kurzy z řad MS Office) si testování objednávají většinou zaměstnavatelé pro své zaměstnance, ale někdy je využijí i jednotlivci. V první fázi jsou to takzvané testy rozřazovací, které slouží k definici znalostí studenta před kurzem. Většina kurzů má několik úrovní a dá se tak určit do které úrovně studenta zařadit, aby pro něho kurz nebyl příliš jednoduchý či naopak. Testování po kurzu slouží většinou zaměstnavateli k tomu, aby zjistil jak se zvedla znalost účastníků kurz po jeho absolvování. Tyto testy provozuje přímo naše středisko.

Dále poskytujeme oficiální testování, jenž je určeno k získání oficiálního certifikátu. Pro uživatele je to především ECDL a Microsoft Office Specialist. Pro IT profesionály a vývojáře jsou to certifikace poskytovatelů Thomson Prometric a VUE, sloužící k získání certifikačních diplomů výrobců konkrétních testovaných produktů. Velmi oblíbené je testování znalostí produktů Microsoft k získání celosvětově uznávaných titulů MCP (Microsoft Certified Professional), MCSE (Microsoft Certified System Engineer) a dalších. Kompletní seznam testů naleznete opět na našich stránkách.

Pokud účastník neuspěje, je možnost opakování kurzu?

Co se týká otázky opakování kurzu – nabízíme dvě služby našim zákazníkům, v nichž garantujeme maximální možné získané vědomosti na našich kurzech. První z nich je Garance získaných vědomostí – jenž opravňuje studenta zúčastnit se absolvovaného kurzu ještě jednou, bez udání dalšího důvodu. Stačí oznámit tuto skutečnost do jednoho měsíce ode dne ukončení kurzu. Následně je mu nabídnut další termín, kdy kurz absolvuje ještě jednou a samozřejmě zdarma. Zkrátka neptáme se proč – chcete-li jít na kurz znovu, jste vítáni. Druhá služba je určena hlavně zaměstnavatelům, kteří mají strach investovat peníze na vzdělávání svých IT profesionálů, vzhledem k jejich možnému odlivu do jiné (např. i konkurenční) firmy. Těmto firmám garantujeme, že pokud u nás vyškolí svého zaměstnance (na postu IT specialisty), který do roka opustí svou pracovní pozici v dané firmě, vyškolíme jim nového IT specialistu ve stejném rozsahu jako toho předchozího, ale samozřejmě bez jakýkoli dalších nákladů, tudíž zdarma. V tomto případě se jedná především o náročnější a zároveň dražší typy kurzů.

Zákazník či jeho zaměstnavatel tak má právo určit, zda se kurzu zúčastní ještě jednou či nikoliv.

Diskuze (18) Další článek: AMD oznámilo dokončení vývoje duálního 64bitového procesoru

Témata článku: Microsoft, Výuka, Škola, Nejefektivnější způsob, Studenti, MS Office, Kurs, Jan, Corel Draw, Uvedený systém, Odborná znalost, Indesign, E-Learning, Post-it, Oficiální nápověda


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 119

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu