Jaký software s počítačem

Jedním z argumentů, který by vás mohl přimět ke koupi nového počítače konkrétní značky, je množství softwaru, který získáte jako potěšující přidanou hodnotu navíc.
Michal Munclinger: Jedním z argumentů, který by vás mohl přimět ke koupi nového počítače konkrétní značky, je množství softwaru, který získáte jako potěšující přidanou hodnotu navíc.

Pod označením OEM (Original Equipment Manufacturer) software se skrývá programové vybavení nabízené v ceně sestavy, kterou si koupíte nebo necháte „ušít“ na míru. U každého prodejce se nabídka liší a s tím se liší i ceny podle množství dodaného softwaru. Software, který s počítačem koupíte, však není až tak úplně zdarma. Je to většinou program normálně dostupný na trhu, který získáte s výrazně sníženou cenou.

Při koupi počítače je důležité dbát na to, co s ním vlastně kupujete. A nejen ze softwarového hlediska. Je potřeba také zvážit, zda zvolená konfigurace a software nejsou pro vás příliš silné a tedy i neekonomické.

Operační systém přinejmenším
Všechny sestavy jsou vybaveny operačním systémem. Dnes je velmi rozšířený Windows 98, v silnějších a dražších počítačích osvědčený Windows NT 4 nebo nově Windows 2000. Sporadicky se můžete setkat ještě s dosem.

Je potřeba si dát pozor na to, zda firmy dodávají software v české verzi (pokud existuje), abyste při práci případně nenarazili na jazykové bariéry.

Pokud si s počítačem koupíte plnou verzi, získáte také z větší části bezplatné aktualizace a podporu. Jestliže se však necháte ukolébat počtem vypsaného softwaru v nabídkovém katalogu, může se stát, že většina bude pouhou demoverzí, která je poskytována i tak zdarma.

Mnoho lákadel je totiž ukryto za tím, že prodejce sice uvede v sestavě řadu programů, některé z nich se ale vůbec neprodávají a jsou kdekoli na Internetu a na datových nosičích zdarma, nebo za cenu média (např. MS Internet Explorer, různé prohlížeče jako Adobe Acrobat Reader, mnohá připojení k Internetu, různé zkušební verze a dokonce některé verze antivirových programů).

Velmi vhodné je mít v počítači vedle operačního systému také různé textové a tabulkové editory, bez kterých se jak doma, tak v kanceláři rozhodně neobejdete. Nepřehlédněte ani antivirové programy, které zabezpečí váš počítač. Dalším typem programů jsou různé utility, které pomáhají udržovat počítač, pro ty ale potřebujete větší znalosti z počítačové oblasti. Jako přídavek získáte i různé encyklopedie, hry, hudbu, programy pro práci s grafikou aj.

Podívejte se, co je psáno na dokladu
Existují také programy šité na míru prodejcem. Jsou to převážně programy pro šetření s energií u notebooků, různé ovladače pro konkrétní monitory a pevné disky, nestandardní požadavky aj.

Někdy se také setkáte se zastaralým softwarem, který už moc nevyužijete. Patří k nim například i operační systém

MS-DOS.

Raději se vyhněte podezřele levným nabídkám nebo nákupům počítače s OEM softwarem, aniž by byl uveden na dokladu o zaplacení – takový software je totiž pravděpodobně nelegální a případný postih se dotkne i vás.

Nespornou výhodou OEM softwaru je jeho předinstalování – nemusíte zavádět a vylaďovat systém, nemusíte se zabývat instalacemi.

Pokud byste chtěli při prodeji některé nadstandardní služby, jako např. rozdělit velký disk apod., setkáte se většinou s kladnou odezvou – a to především u kvalitních prodejců. Nebojte se proto přesně vyslovit své požadavky a účel, pro který počítač pořizujete.

Diskuze (6) Další článek: Microsoft a RealNetworks se dávají dohromady

Témata článku: Software, Sestavy, Original, Jak, Nadstandardní množství, Případný postih, Různé systémy, Silný argument, Software zdarma, Různé požadavky, Levné monitory k počítači, Zvolená konfigurace


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5