Jaký počítač si vybrat? Tady jsou výsledky ankety

V naší čtenářské anketě jsme zjišťovali preference uživatelů při výběru počítačů a máme zpracovány výsledky včetně výherců.
V naší čtenářské anketě jsme zjišťovali preference uživatelů při výběru počítačů a máme zpracovány výsledky včetně výherců.

Celá anketa byla zaměřena na zmapování nejčastějších preferencí zákazníků včetně cenových rozpětí a případných služeb spojených s počítači. Celkem do ankety dorazilo 1347 platných hlasů (odstranili jsme duplicity, neúplné odpovědi jsme nemazali). Z nich jsme potom vylosovali 5 výherců, kterým Compaq ČR zašle jejich ceny. Toto jsou výherci

  • fleesová bunda - Jiří Bartička, Plzeň
  • nástěnné hodiny - Vl. Sarovec, Praha
  • košile - František Tatíček, Chrudim
  • tričko s límečkem - Dana Ostapčuková, Strupčice
  • tričko s límečkem - Jan Martínek, Praha
(háčky a čárky jsem doplnil odhadem, může se to lišit)

Neptali jsme se na konkrétní sestavu počítače, šlo více o zpracování obecnějšího přehledu bez ohledu na dílčí komponenty. Jedinou výjimkou byl dotaz na velikost monitoru (nikoli typ či požadované frekvence), protože velikost monitoru je důležitá z hlediska ergonomie práce a při výběru sestavy hraje důležitou roli.

Jaký monitor?
Výsledky v této první otázce (ptali jsme se na minimální velikost monitoru pro váš počítač) jednoznačně ukázaly, že 14palcové monitory takřka nikoho nezajímají a že 17palcové monitory ukrojily nadpoloviční většinu. Druhé místo 15palcových monitorů tak jasně ukazuje, že jejich éra pomalu končí a jako vyžadovaný standard se etablují 17palcové monitory.

Jaký standardní software?
Zajímavé výsledky daly odpovědi na otázku Jaký software by měl mít v ceně každý počítač? Nekontrolovali jsme logičnost, například že sharewarové utility nemají bez operačního systému moc smysl. V těchto případech jsme vsadili na inteligenci hlasujících, že třeba mají operační systém v rámci jiné legální cesty a podobně. Proto i suma bez operačního systému a s operačním systémem je vyšší než 100 %. Lze to chápat jako potřebu volby mezi těmito dvěma alternativami. Výsledky ukázaly, že většina počítačů by měla mít operační systém a antivirus. Počítač zcela bez operačního systému chce 18 % hlasujících. Mezi uživateli se také ukazuje velmi malá potřeba po alternativním prohlížeči Internetu. V případě nuceného oddělení Internet Exploreru od operačního systému by využilo možnost alternativního prohlížeče jen málo lidí.

Nejméně lákavé jsou přibalované hry, protože nás již zřejmě zkušenosti naučily, že přibalované hry nejsou příliš dobré, a často si raději získáme sami lepší.

Čemu dáváte přednost?
Zajímaly nás vaše priority při nákupu počítače; v grafu je záměrně nepopsaná svislá osa, protože výsledky byly upraveny tak, aby se zdůraznily rozdíly. Čím je sloupec vyšší, tím větší důraz je na tuto položku kladen. Výrazně vyhrály parametry následované cenou. Za nimi se značným odstupem jsou již další položky. Zajímavá je třetí pozice pro akční nabídku. Když dostanete k počítači něco zdarma nebo s bonusem, přesvědčí vás to více než dobré jméno značky. Doporučení přátel a renomé značky je prakticky na stejné úrovni. Zajímavý je malý důraz na doporučení médií, i když média právě hodnotí parametry a přinášejí cenové přehledy konkurenčních produktů.

Vnímání rozdílu mezi domácím a kancelářským počítačem
Počítačové firmy pátrají po receptu, jak jednoznačně odlišit počítače pro domácí a kancelářské použití; snad jim budou vodítkem následující výsledky. Největší důraz je kladen na softwarovou odlišnost. Velká část uživatelů klade důraz na odlišnou skladbu programů a následně na multimediální vybavení takového počítače. Zcela propadl odlišný kryt počítače, kterým se firmy snaží tyto rozdíly často nejvíce zdůrazňovat. Doma také nikdo nechce mít pomalý počítač – co je doma, prostě musí být rychlejší než to, co je v práci.

Co to bude stát?
Na otázku Kolik je pro vás únosná cenová hladina počítače včetně monitoru pro střední kancelářské nasazení? se tři čtvrtiny hlasujících vešly mezi 30 a 40 tisíc. Naprosté zlomky se vtěsnaly pod deset tisíc a nad 70 tisíc. Numericky vzato je tato únosná cenová hladina průměrně mezi 34 a 35 tisíci. Pro firmy je to dobrým ukazatelem, v jakých cenových hladinách mohou čekat maximální zájem. Pochopitelně se jedná o cenu počítače pro střední kancelářské nasazení, na 486tku zapomeňte.

Šlo by na splátky?
Pokud firma přemýšlí, zda jít či nejít do splátkového prodeje, snad ji uklidní, že 60 procent účastníků ankety počítač na splátky vůbec nevyžaduje a tomuto způsobu pořizování počítače dává přednost pouhých 5 %. Z hlediska poptávky lze tedy chápat splátkový prodej jen jako doplňkovou část, která ale nebude hrát v koncovém prodeji příliš velkou roli.

Na instalaci zapomeňte
Jsme národ kutilů a hračiček, takže přes tři čtvrtiny uživatelů odmítá, aby koupený počítač doma instalovala dodavatelská firma. Jen pro 15 procent je to automaticky vyžadovaný standard. Asi nikdo nechce přijít o vůni čerstvě rozbaleného počítače spojeného s prvním zasouváním konektorů a zabydlování počítače. Ve firmách s většími počty odebíraných počítačů pochopitelně tento psychologický efekt silně ustupuje do pozadí, přesto není instalace na místě příliš preferována.

Kolik vás stojí Internet?
Poslední otázka zdánlivě nesouvisí s novými počítači, přesto mnohé firmy nabízejí Internet v různých podobách a nabízejí lákavé internetové doplňky s počítači. Výsledky této otázky jsou také poměrně překvapivé. Přes polovinu uživatelů platí za Internet méně než 500 Kč včetně telefonních poplatků a 28 procent neplatí nic. Pochopitelně Internet zcela zadarmo není, přístup musí vždy někdo zaplatit, vysoký podíl neplatících uživatelů ale hovoří o velkém počtu uživatelů z firem a škol, kde jsou náklady na připojení k Internetu z hlediska uživatele nepřímé a promítnou se jinde. Také jen zlomek hlasujících platí za Internet více než 3 000 Kč. Firmy nabízející připojení k Internetu nad touto cenovou hladinou tak musí počítat i s menším ohlasem u koncových uživatelů.

Takže jaký počítač?
Půjdeme-li přesně podle většinových výsledků ankety, což je logicky hodně zjednodušující, nový počítač musí mít 17palcový monitor, stát nejvýše zhruba 35 000, instalován má být operační systém a antivirus. Není vůbec nutné nabízet tento počítač na splátky a s instalací na místě také není třeba počítat. Pokud chce firma nabídnout i počítač pro domácí využití, stačí trochu zatřepat se standardní skladbou programů a klást důraz na multimediální vybavení; na odlišnosti v designu není příliš nutné se zaměřovat. Ukázalo se, že akční nabídky mají smysl a spotřebitelé na ně slyší, dokonce více než na značku nebo doporučující reference.
Diskuze (13) Další článek: Intel s novým čipsetem i820E

Témata článku: Internet, Ankety, Kancelářské potřeby, Kancelářské potřeby praha, Hladina, Pomalý počítač, Dobrý výsledek, Dobré místo, Velký háček, Dobrý ukazatel, Dodavatelská firma, Třetí pozice, Překvapivá cena, Bunda, Velký smysl, Důležitý sloupec, Zajímavé místo, Preference, Tisíc uživatelů, Důležitá role, Velká role, Svislá osa, Kancelářské potřeby plzeň


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky