Jaký počítač koupit či nekoupit

Robert Volešíni

Naskytla se mi možnost zakoupit nový počítač, ale vůbec si nevím rady, jaký...

Robert Volešíni

Naskytla se mi možnost zakoupit nový počítač, ale vůbec si nevím rady, jaký bych měl požadovat a co by mohl obsahovat. Bylo by možné mi nějaký doporučit?

Odpověď: Odpověď je poněkud složitější. Výběr počítače vždy záleží na tom, kdo počítač kupuje. Jedním z hlavních kritérií, které hrají první roli při nákupu, je množství peněz, které může uživatel za počítač zaplatit.

Velmi obecně můžeme stanovit pomyslné cenové skupiny. První - nejlevnější počítače do 35 000,- Kč včetně DPH vhodné pro využití v malých kancelářích a domácnostech. Druhou kategorií by byly počítače střední třídy pro kancelářské využití a také jednodušší pracovní stanice. Cena by se měla pohybovat do 50 000,- Kč. A nakonec poslední skupina, která nemá omezenou horní hranici ceny, kam patří výkonné pracovní stanice.

Vzhledem k tomu, že není možné jednoznačně říci konkrétní sestavu počítače, tak se budu věnovat výhradně kategorii první a druhé. Nebude to podrobný výpis cen, či jednotlivých doporučení, ale velmi stručný popis jednotlivých komponent, které by měl počítač obsahovat.

První, na co se každý zeptá, je procesor. Na tomto poli můžeme říci, že je z čeho vybírat. Samozřejmě prvním a největším výrobcem je společnost Intel, která nabízí nejpestřejší řadu procesorů. V dané době je již zastavena výroba klasických Pentií a směr se začíná jednoznačně ubírat k využití technologie MMX, ať v klasickém Pentiu nebo v Pentiu II. Pro základní vybavení mohu doporučit procesor o frekvenci 166 MHz nebo 200 MHz. Pokud budete pracovat výhradně pod Windows 95, rozdíl téměř nepoznáte. Proto zde bude rozhodovat cena. Určitě velmi zajímavou alternativou se čím dál více stávají procesory ostatních výrobců - společností AMD a Cyrix. Pro práci dále potřebujeme operační paměť. V poslední době došlo opět k poklesu cen paměťových modulů a tak je vhodné na paměti příliš nešetřit. Pro běžný provoz s Windows 95 je naprosto optimální kapacita 32 MB. Pokud ovšem chcete provozovat více programů současně či používat software náročný na paměť (Photoshop, CorelDraw, PowerPoint…), pak je vhodnější pořídit 64 MB. Paměť je možné montovat ve dvou provedeních – v modulech SIMM a DIMM. Ceny obou typů modulů o stejné kapacitě se začínají již srovnávat na stejnou hladinu. Obecně lze jednoznačně doporučit moduly DIMM, které jsou rychlejší a mají modernější stavbu.

Dalším typem paměti a důležitou komponentou je pevný disk. Pevný disk můžete pořídit od různých výrobců, ale každý dodavatel má svého oblíbeného výrobce. Proto si nechejte vždy poradit, jakou značku disku váš dodavatel doporučuje. Disky pro běžné počítače by měly určeny pro řadič EIDE (Enhanced IDE). Většina nabízených disků běžně poskytuje komunikace v režimu PIO, ale stále více nových disků je vybaveno protokolem Ultra DMA, který umožňuje vyšší propustnost dat. Kapacita disku běžně postačí okolo 1,5 GB.

Dalším zařízením pro ukládání dat je již klasická mechanika pro diskety 3,5". Možná, že by někdo mohl namítat, že je již zastaralá, ale stále ji velké množství programů potřebuje ke své instalaci. Mezi těmito mechanikami prostě výběr není. Je možné ovšem vybavit sestavu ještě další mechanikou pro jiné disky. Jedná se především o mechaniky ZIP či SuperDisk. Obě mechaniky se montují pouze na objednávku a zatím nejsou zrovna nejlevnější, ale pokud potřebujete často přenášet a archivovat data o kapacitách řádově kolem 100 MB, tak je jedna z nich pro vás to pravé řešení.

K mechanikám samozřejmě patří i mechanika CD-ROM, která by již měla být v každé sestavě. Bohužel řada výrobců stále nezařazuje mechaniku CD-ROM do svých nabídek, aby opticky snížila výslednou cenu. V dnešní době se prodávají mechaniky o rychlosti 24, ale vůbec není na škodu, když použijete levnější a pomalejší 16rychlostní mechaniku. Rozhodně by mechanika CD-ROM neměla chybět v žádné sestavě!

Videokarta je jednou z posledních součástí, které musí počítač obsahovat. Zde je pole působnosti opravdu široké a záleží velmi na individuální potřebě uživatele. Většina karet je již dnes dodávána na sběrnici PCI, která je pro grafiku velice vhodná. Pokud nečekáte velký grafický výkon, stačí vám úplně obyčejná neznačková karta s 1 MB videopaměti. Pokud ovšem vyžadujete vyšší rozlišení a větší barevnou hloubku, pak zvolte videopaměť o kapacitě 2 MB či 4 MB.

Poslední důležitá část celé počítačové sestavy je monitor. Zde je potřeba při nákupu dávat velmi dobrý pozor, jaký monitor kupujete. Nejlepší alternativou pro nejlevnější sestavy jsou monitory o úhlopříčce 15" s digitálním ovládáním a plochou obrazovkou. Monitory o úhlopříčce 17" jsou zatím značně dražší a pro běžné použití monitor 15" zcela dostačuje.

Váš názor Další článek: Softwarový gigant zakládá nové výzkumné centrum

Témata článku: Windows, Sestavy, Běžný monitor, Jak, První monitor, Využitá kapacita, Většina karet, Stejné množství, Poslední výrobce, Vhodný monitor, Poslední procesor


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu