Vyznat se v označeních notebooků není zrovna jednoduché. Nedávno jsme se podívali na Acer, HP a Asus, tentokrát přijde řada na Dell, Lenovo a Toshibu. Co se skrývá za zkratkami?
Jak výrobci označují notebooky od Asusu, HP a Aceru, jste si mohli přečíst v našem nedávném článku. Nyní na řadu přichází další hráči na trhu. Prozkoumali jsme, jak své přenosné počítače pojmenovává zdánlivě pouze firemní Dell, Lenovo (tedy dříve IBM) a také Toshiba.
Dell už i do domácností
U Dellu můžete volit z šesti modelových řad rozdělených podle určení pro firmy a domácnosti. Těmi základními jsou Inspiron pro domácí použití a Vostro pro firmy. Inspirony sázejí spíše na multimediální výbavu, jako je Blu-Ray mechanika nebo výkonná grafická karta, a seženete je v několika pestrobarevných provedeních se stolními rozměry 15,4" nebo 17". Naproti tomu řada Vostro nabízí decentnější vzhled a škálu velikostí od mobilních 13,3" po 17,3" jako náhradu stolního počítače. Velikost konkrétního modelu poznáte podle druhé číslice v označení (3300 = 13,3" až 3700 = 17,3"), případně podle posledního dvojčíslí u modelů 10xx. Od modelu V13 pak očekávejte nízkou hmotnost, ale také slabší výpočetní výkon kvůli použitému úspornému procesoru.

U notebooků řady Dell Vostro získáte kvalitní pracovní nástroj za docela slušnou cenu
Studio je na poměry konzervativnějšího Dellu „stylovka“. Má jednoduchý, ale osobitý vzhled a hodí se pro multimediální využití. To je podpořeno Blu-Ray mechanikou nebo dedikovanou grafickou kartou. Ještě dál jdou stroje s označením XPS, které jsou určeny pro hráče. Poznat je to však především na vzhledu, protože své pravé herní notebooky prodává Dell pod značkou Alienware.
Pro všestranné firemní použití se výborně hodí řada Latitude E. V ní naleznete notebooky do velikosti 15,6" a konkrétní rozměr poznáte podle druhé cifry v číselném označení (x2xx = 12" až x5xx = 15,6"). Vzhled je strohý, ale výbava nabízí rozšířené zabezpečovací prvky, jako například čtečku otisků prstů. V rámci širokých možností konfigurace však můžete vzhled i výbavu upravit k obrazu svému. Doplňkem základní řady Latitude E jsou speciální modely se zvýšenou odolností nebo dotykovým displejem. Nechybí ani netbook s 10,1" displejem a procesorem Intel Atom N470.

Dell prodává své herní modely pod značkou XPS, což znamená Xtreme Performance System; hledáte-li však maximální výkon, podívejte se po noteboocích Alienware od stejného výrobce
Vrcholem nabídky jsou mobilní pracovní stanice Precision s profesionálními grafikami nVidia Quadro a AMD FirePro. Téměř každá součást je konfigurovatelná, takže už u nejmenšího 15,6" modelu můžete mít displej s plným HD rozlišením. Počítejte však s nižší výdrží na baterii, vyšší hmotností a rovněž odpovídající cenou.
Lenovo těží z IBM
Do produkce notebooků se společnost Lenovo pustila v roce 2005, kdy převzala kompletní portfolio IBM, prodávané pod značkou ThinkPad. Dosud tvoří tato značka vrchol nabídky Lenova a po celou dobu si až na výjimky zachovává původní industriální vzhled. Základem a nejnižším zástupcem ThinkPadů je řada SL, která z tradičního vzhledu vybočuje a je určena pro nenáročné firemní nasazení. Používá měně kvalitní materiály a doplňuje nabídku ThinkPadů v nízké cenové hladině.
Následuje řada L, která se vyznačuje vysokým procentem recyklovaných materiálů a potěší tak především fanoušky ekologie; jedná se o mobilní pracovní stanice s důrazem na ergonomii a nízkou cenu. Řada T už je tím pravým odkazem robustních notebooků IBM, jasně míří do firemního sektoru a vybírat můžete ze 14,1" a 15,6" modelů, vše na platformě Intelu. Očekávat můžete magnéziový rám, čtečku otisků prstů nebo rozšířenou podporu od výrobce. Máte-li zájem i o platformu AMD, podívejte se po některém z modelů řady ThinkPad Edge. Jedná se o levnější verzi ThinkPadů, seženete je ve velikostech od 11,6" a zaujmout můžou kromě jiného mírně inovovaným designem, typickým pro ThinkPad.

Modely ThinkPad Edge přináší alespoň malé inovace v tradičním vzhledu série ThinkPad ještě z dob IBM
Ty nejvýkonnější komponenty obsahují modely ThinkPad řady W. Jedná se o mobilní pracovní stanice, obsahující profesionální grafické karty a displeje s plným HD rozlišením, o velikostech 15,6" nebo 17". Zajímavostí pak je druhý, 10,6" displej u modelu W701ds, který je možné vysunout z boku toho standardního. Ultramobilní notebooky a tablety jsou sdruženy v řadu X, vynikají dlouhou provozní životností baterie a seženete je i v různých barvách.
Vedle série ThinkPad prodává Lenovo i další, později přidané řady. Na domácí uživatele cílí modely Essential, u nás prodávané jako IdeaPad, které se dále dělí na řadu B a G. Obě obsahují pouze 15" notebooky s jednoduchým designem a můžou být vaše za poměrně nízkou cenu. U modelu G565 narazíte i na platformu AMD.

Základní modely Lenova sice patří do série Essential, ale prodávány jsou pod označením IdeaPad,
stejně jako netbooky a další počítače
Samo Lenovo do série IdeaPad řadí malé netbooky a minitablety (řada S), levné stylové notebooky (řada U), multimediální počítače (řada Y), počítače pro drobné podnikání (řada V) a pro každodenní použití (řada Z). Všechny tyto řady (s výjimkou netbooků) jsou si ale kromě vzhledu dost podobné, a proto je vhodné mezi nimi vybírat podle požadovaných parametrů.
Toshiba a rej modelových řad
Nejprodávanější modely Toshiby jsou sdruženy v série Satellite do domácností a střízlivější Satellite Pro do podniků. Základem jsou řady C a L, které se podobají jako vejce vejci. Dražší a výkonnější modely pak naleznete v řadě A. Řada P ukrývá velké multimediální notebooky s výkonnými grafickými kartami a displeji s plným HD rozlišením. Naopak menší 13,3" modely hledejte v řadě R.
Nabídka herních notebooků je u Toshiby poměrně strohá a zastupuje ji série Qosmio. Konkrétně modely F60 s 15,6" a X500 s 18,4" displejem. Očekávat můžete neotřelý vzhled, výkonné komponenty a slabší výdrž akumulátoru, na kterou se u herních modelů naštěstí tolik nehledí. U řady X je nepříjemnou vlastností také hmotnost hodně přes čtyři kila, takže rovnou zapomeňte na snadné každodenní nošení.

Notebooky Toshiba Satellite sice nejsou ryze herní, ale to neznamená,
že si na nich vůbec nezahrajete; vhodné jsou pro všestranné využití
Přesným opakem je rodina Portége, zastoupená pouze řadou R. Notebooky s 13,3" displejem, jejichž váha začíná na 1,5 kg, jsou vrcholem mobility. Nemusíte se však ochudit o výkonné komponenty, Portége řady R seženete i s Core i7 uvnitř a zároveň svým vytříbeným designem nikde neudělá ostudu.
Čistě pro podnikový segment prodává Toshiba sérii Tecra. Základní řada je A s 15,6" displejem a integrovanou grafickou kartou. Pokročilejší jsou pak řady M a S; ty mají displej o úhlopříčce 14", resp. 15,6" a profesionální grafiku nVidia Quadro.

Elegantní design s pravoúhlými tvary, to je lehounká Toshiba Portége R700
Netbooky jsou v současné době v módě, alespoň jeden model tedy musí nabízet každý z výrobců. U Toshiby se jedná o řadu AC100 s procesory nVidia Tegra a operačním systémem Android. Specialitou je pak model Libretto W100, což je dvoudisplejový „notebook“ (oba displeje dotykové), připomínající spíš knihu než klasický přenosný počítač.
Takhle tedy vypadá základní schéma notebookových řad od Dellu, Lenova a Toshiby. Jistě ale namítnete, že tu jsou i další značky, které jsme stále neprobrali. Přesně těm se budeme věnovat příště.