Jaký je Yoga Book C930: notebook jako žádný jiný

  • Unikátní druhý e-ink displej rozšiřuje možnosti
  • Výkon je rozhodně lepší než u pomalého předchůdce
  • U nás se ale prodává jen nejvyšší, docela drahá konfigurace

V době, kdy se za největší inovaci v noteboocích považují tenké rámečky okolo displeje, působí nový Yoga Book C930 jako zjevení. Odvážně opouští tradiční klávesnici a nahrazuje ji dotykovým e-ink displejem.

Na místě je připomenout první Yoga Book, který jsem testoval téměř přesně před dvěma lety a hodně tehdy pochyboval, že Lenovo najde odvahu vyrobit jeho nástupce.

První generace neměla e-ink displej, ale dotykovou černou plochu fungující jako tablet, na které jste si případně mohli rozsvítit klávesnici s pevně daným rozložením. Perem se dalo kreslit jen po tom dolním tabletu, tradiční displej zvládal pouze dotyky prstem. Celé to poháněl slabý procesor Atom X5, takže zařízení reagovalo pomalu a i zvukové potvrzení stisknuté klávesy se ozývalo se zpožděním.

Díky dostupnosti se systémy Windows a Android zabodoval první Yoga Book hlavně v podnikovém segmentu, kde se pro firemní účely dala připravit aplikace na vyplňování papírových formulářů s okamžitou digitalizací do aplikace. Mezi běžnými lidmi to ale nebyl žádný hit.

Přejděme ale do letošního roku, kdy Lenovo odhalilo nástupce Yoga Book C930. Základní rozměry a elegantní provedení kloubu se zásadně nezměnily, přesto se už novinku nezdráhám označit jako notebook, který můžete používat jako jediný osobní počítač. Stále ale platí, že nestačí hodnotit tento stroj jen jako notebook.

Lenovo Yoga Book C930

Core i5-7Y54. 1,2GHz, 2 jádra + HT ● 4 GB LPDDR3 ● 256 GB SSD ● 10,8" 2560×1600, IPS, dotykový + pero. lesklý ● 10,8" FullHD, e-ink, dotykový + pero, matný ● 2× USB-C 3.1, čtečka SIM a microSD ● 802.11ac, Bluetooth 4.2, LTE ● dotykové pero - 3 tlačítka, snímání přítlaku a náklonu pera ● Windows 10 Home, Office 365 na 1 rok ● 35,8 Wh ● 26 × 18 × 1 cm ● 799 g

38 990 Kč

Velké jako poznámkový blok

Přesto začnu tím klasickým pohledem. Yoga Book se řadí mezi to nejmenší a nejlehčí, co na trhu existuje. S hmotností 800 gramů, půdorysem přibližně formátu B5 a tloušťkou jeden centimetr spíše připomíná poznámkový blok Moleskine než výkonný počítač. Díky tomu se schová ve většině tašek a batohů.

Displej i základna jsou stejně tlusté a pevně spolu drží magnety. Unikátní vychytávka Lenova ale dovoluje poklepáním na víko displeje otočit polaritu magnetů, které odskočí a usnadní rozevření notebooku. Je to nádherně zbytečně složité řešení obyčejného problému a určitě to využijete při chlubení se svým novým notebookem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Elegantní symetrické tvary displeje a základny vypadají skvěle. Dotykové pero drží magnety na víku displeje
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Skládaný kloub dovoluje přesné překlopení

Malé rozměry ale znamenají nedostatek konektorů. Jsou tu jen dva USB-C (kromě USB umí nabíjení a výstup obrazu), dokonce chybí 3,5mm audio. U nás se bude prodávat jen dražší verze s vestavěným LTE modemem, což znamená boční šuplík pro SIM kartu. Naštěstí je v šuplíku i pozice pro MicroSD, takže čtečka paměťových karet nechybí, byť je trochu hůře dostupná.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na těle najdete pouze dva USB-C, do šuplíku dáte SIM a microSD kartu

Tragická čtečka, použitelný procesor

Dole pod displejem najdete čtečku otisků prstů. Ač je dnes technologie čteček zvládnutá, tady se používá něco tragického. Úspěšnost rozpoznání je menší jak 50 %, při přihlašování často vyplýtvám všechny pokusy a musím zadávat pin, i když jsem maximálně opatrný a pečlivý při přikládání prstu. Čtečka je sice elegantně v jedné rovině s krycím sklem, ale spolehlivost od ní rozhodně nečekejte.

Výkon tu zajišťuje procesor Core i5-7Y54. Rozhodně není řada Y tak tak výkonná jako procesory Core z rodiny U, ale popravdě to tomuto notebooku nevadí. Použitý procesor se chladí pasivně a malá spotřeba je tu užitečnější než schopnost stříhat 4K video a hrát hry. Proto ani tolik nekritizuji pouhé 4 GB paměti. Na tak malém počítači nebude spouštět mnoho náročných aplikací současně a pro využití pro kreslení, psaní poznámek, sledování videa a surfování po webu to bude stačit.

Skvělý jemný displej

Skoro jedenáctipalcový displej nabízí luxusní rozlišení 2560 × 1600, takže i když na FullHD displeji žádné škálování nepoužíváte, tady budete rádi za alespoň 150 % zvětšení textu v systému. Rozlišení displeje na druhou stranu už představuje pro grafiku v procesoru výraznou zátěž, takže rychlejší odezvu a větší výdrž získáte s nastavením menšího rozlišení.

Displej přitom nabízí rozšířený gamut za hranicemi sRGB a nadprůměrný maximální jas, takže zobrazuje syté lákavé barvy byť ne přesně kalibrované. Displej navíc oproti předchozí generaci už zvládá kreslení perem, nejen prstem. Windows 10 zvládá ovládání perem už docela v pohodě a pro rychlé psaní poznámek přibalený OneNote stačí.

Černobílý displej jako největší lákadlo

Hlavní hvězdou je pochopitelně desetipalcový e-ink displej s dotykovou vrstvou. Jeho matný povrch připomíná papír a je tak příjemnější na dotyk než hlavní displej. Zobrazená klávesnice se dá měnit, takže pochopitelně nechybí české rozložení. Jen přepínání klávesnice v systému Windows ale není synchronizované s vyobrazenou klávesnicí. Můžete si ji přepnout, ale není to tak rychlé jako Ctrl-Shift v systému Windows 10.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení e-inku probíhá přímo na tomto displeji, použijete jej pro poznámky nebo čtení PDF dokumentů

V případě e-ink displejů se nedá mluvit o rozlišení jako u normálních displejů, Lenovo udává FullHD, ale důležitější je dobrá čitelnost i malých textů a svižné překreslování displeje. Displej není nijak osvícený, takže ve tmě vám bude chybět podsvícená klávesnice.

Jak se píše na namalované klávesnici

Samozřejmě jsem se bál, jaký bude pocit ze psaní na ploché dotykové klávesnici, zvlášť po špatných zkušenostech s prvním Yoga Bookem, ale popravdě to není takový průšvih. Stisknutou klávesu signalizuje „zmáčknutí“ obrázku klávesy na displeji, zavrnění vibrace a lupnutí v reproduktorech. Samozřejmě nemáte fyzický pocit ze stisknuté klávesy a prstem nenahmatáte tvar kláves. Když se ale oprostíte pochyb a začnete psát, jak jste zvyklí, zjistíte, že to v podstatě funguje a zpětná odezva stačí. Asi na tom nenapíšete román, ale fyzická klávesnice vám zásadně chybět nebude.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dva režimy klávesnice nabídnou buď schovávací touchpad, nebo menší klávesy

Dole pod mezerníkem je namalovaný malý oválek, který se po stisknutí promění v široký touchpad s bočními tlačítky. Ač máte před sebou dotykový displej, samozřejmě pro přesnější ovládání se tento „touchpad“ hodí. Podporuje gesta více prsty a s bočními dotykovými „tlačítky“ se chová jako normální touchpad. Nemůžete jej ale používat současně s klávesnicí, počítač v jednom okamžiku registruje jen jednu věc.

Na hry raději zapomeňte

Ne, že by výkon počítače na to stačil, ale je třeba zmínit jednu věc – na této dotykové klávesnici se nedají hrát téměř žádné hry. Nemůžete současně používat klávesnici a touchpad, především ale klávesnice nepodporuje více stisknutých kláves současně. Ano, stisknete třeba Shift+R nebo Ctrl+C, ale nemůžete současně držet třeba klávesy W a D, klávesnice to nevnímá jako trvale stisknuté klávesy. Tedy si zahrajete Solitaire, ale Minecraft nejste schopni ovládat.

Kreslení na e-inku jako po papíru

Klávesnice je ale samozřejmě jen jednou z funkcí e-ink displeje. Můžete jej snadno přepnout do režimu grafického tabletu, kdy si perem nebo prstem po ploše kreslíte grafiku a texty a přes schránku je kopírujete jako obrázek, text, vzorec nebo schéma do tradičních aplikací.

Stiskem ikony můžete rychle pořídit snímek hlavní obrazovky a psát si vedle něj poznámky. Využijete to například během sledování videa z přednášky nebo procházení powerpointové prezentace. E-ink displej reaguje na pero s minimálním zpožděním, rozlišuje se i síla stisku a rozpoznávání textu podporuje také češtinu.

Vadí mi jen jednodušší struktura poznámek. Poznámky vytváříte jen jako samostatné listy, nelze je spojit do skupin nebo přidávat další stránky k rozepsanému textu. Nemůžete ani kopírovat grafiku mezi jednotlivými listy. Připomíná to tak víc předchozí Yoga Book, kde jste poznámky psali do papírového bloku a později je synchronizovali do Windows aplikace.

Vzhledem k tomu, že na svítícím displeji můžete perem psát do aplikace OneNote, která vše zvládá podstatně pohodlněji a rychleji, trochu se mi vytrácí smysl kreslení po e-ink displeji. Využijete jej, když chcete kreslit „jako na papír“, když kreslíte venku na světle a běžný displej by nebyl dobře vidět, případně když opravdu chcete ignorovat případné dotyky rukou a registrovat jen pohyby pera.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Displej na pero reaguje rychle a povrch připomíná papír. Samotné pero nabídne tři tlačítka s nastavitelnou funkcí

Nelíbí se mi také, že nakreslené poznámky do Windows 10 dostanete jen přes schránku. Fyzicky se samozřejmě jedná o aplikaci pro Windows, poznámky se ukládají na pevný disk počítače, neotevřete je ale na obrazovce jako poznámky. Musíte je zobrazit dole na e-inku, vybrat a zkopírovat jako grafiku nebo text. Poznámky se fyzicky schovávají ve skryté složce AppData\Local\Lenovo\Notes a každou tvoří několik souborů a složka. Můžete je odtud zálohovat nebo mazat, ukázat je ale můžete jen na e-ink displeji Yoga Booku.

Čtení na e-inku

Posledním režimem e-ink displeje je čtečka elektronických knih. Lenovo aktuálně podporuje pouze formát PDF, ale připravuje podporu i pro další jako EPUB nebo MOBI. Čtení je pro oči rozhodně pohodlnější než na svítícím displeji, při překlopení displeje můžete navíc vypnout hlavní displej a používat jen ten e-inkový.

Výdrž při čtení na e-inku je sice delší, ale nepočítejte s týdny jako u Kindle, pořád musí uvnitř jet procesor se systémem Windows a pouze zhasne hlavní displej. Výdrž se tak dostane ke 13 hodinám, což je přibližně o polovinu víc, než kdybyste měli zapnutý displej.

Na dotykovém displeji snadno přecházíte mezi jednotlivými stránkami, případně můžete zkopírovat oblast stránky jako obrázek. Nemůžete ale do PDF kreslit perem poznámky nebo si zvýrazňovat části textu. Pro redigování textu v PDF tak raději použijete hlavní displej a nějakou vybavenější aplikaci než základní e-ink displej.

Naměřili jsme

Yoga Book C930 Dell XPS 13 Acer Swift 7
procesor Core i5-7Y54 Core i7-8550U Core i7-7Y75
grafika HD Graphics 615 UHD Graphics 620 HD Graphics 615
paměť 4 GB DDR3 16 GB DDR4 8 GB DDR3
3DMark
Ice Storm 34 056 83 369 53 578
Cloud Gate 4 771 9 410 5 479
Sky Diver 2 350 4 974 3 290
Fire Strike 658 1 195 850
Time Spy - 437 318
PCMark 8
Home OpenCL 2 404 4 009 2 951
Home 2 390 3 650 2 421
Creative OpenCL 2 286 4 979 3 782
Creative 2 294 3 647 2 546
Work OpenCL 3 895 5 119 4 001
Work 2 649 3 650 2 775
PCMark 10
Celkem 2 694 3 881 2 794
Essentials 6 305 8 143 6 013
Productivity 4 559 6 311 5 187
Creation 1 847 3 089 1 900
Unigine Extreme
Heaven [FPS] 4,4 7,2 5,4
Valley HD [FPS] 3,0 5,4 4,0
Crystal Disk Mark
sekv. čtení [MB/s] 1 581,8 3 089,2 1 636,9
sekv. zápis [MB/s] 817,9 504,7 814,6
4KB čtení [MB/s] 645,9 608,5 525,2
4KB zápis [MB/s] 256,5 332,1 480,1
Výdrž
Film 7:40 10:58 9:32
Kancelář bez Wi-Fi 9:30 13:10 11:39

Skok kupředu, ale do cíle ještě kus chybí

Pokud jsem první Yoga Book hodnotil jako tragický hardware doplněný špatným softwarem, představuje Yoga Book C930 výrazný skok kupředu. Hardware tady v zásadě vyhovuje a snad kromě čtečky otisků nebudete Lenovo kritizovat za neúměrné kompromisy.

Dotykový e-ink určitě nabízí lepší využití než předchozí černá plocha, současně klávesnice na e-inku vypadá a reaguje mnohem lépe.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
27W zdroj vypadá jak nabíječka na mobil.
Displej nabízí jasný panel s širokým barevným gamutem

Rozpaky u mne budí software. Chtěl bych větší provázání Windows s e-ink displejem, protože aktuálně to působí jako dvě samostatná zařízení se sdílením rastrových obrázků přes schránku. Chtěl bych lepší organizaci e-ink poznámek do sešitů s více stranami a vyhledávání textu v napsaných poznámkách. Aktuální omezení nutí zcela zavrhnout e-ink plochu a raději používat OneNote na hlavním displeji, kde pero funguje taky. Pak bych si ale vyčítal, že zbytečně připlácím za e-ink, který tolik nevyužiji.

Lenovo u nás bude prodávat jen nejvyšší konfiguraci Yoga Booku C930 s výkonným procesorem a přibaleným stylusem. To sice zjednodušuje vysvětlování všech výhod tohoto neobvyklého stroje, současně z něj ale dělá exkluzivní stroj pro rozmlsané geeky. Stroj je to nádherný, elegantní a použitelný i pro každodenní kancelářskou práci, mezery v softwaru ale zbytečně kazí dojem. Na druhou stranu software se dá vždy opravit a vylepšit, snad tedy na tom Lenovo ještě zapracuje.

Diskuze (15) Další článek: Mozilla sestavila žebříček chytrých vánočních dárků. Hodnotí je podle bezpečnosti a míry šmírování

Témata článku: Video, Notebooky, Windows, Testy, Android, USB, Klávesnice, PDF, Minecraft, E-ink, OneNote, Lenovo, Dell, Kindle, Grafický tablet, Vestavěný lte, První yoga, Fire strike, SIM, Valley, Normální touchpad, Dobrá čitelnost, Použitý procesor, Složité řešení, Ctrl + Shift + V, Notebook desetipalcový na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory