Jaký je uživatel českého internetu

Součástí měsíčního auditu návštěvnosti webových serverů budou nyní také demografické údaje o celé internetové populaci, které připravuje Netprojekt. Aktuální výsledky za květen jdou značně do hloubky a současně ukazují na slabá místa takového průzkumu.

Všechny následující grafy, a že jich je pěkná řádka, vychází z měření Netprojektu na testovací skupině o velikosti 25 381 účastníků a jsou vztaženy k celkovému udávanému počtu uživatelů českého internetu (2 386 390 lidí). Týkají se internetu jako takového zatímco Netprojekt je jinak nabízen jen jednotlivým serverům pro jejich vlastní analýzy.

Kompletní analýzu s více grafy najdete v původním PDF dokumentu, zde je uvedena jen polovina grafů - ty které se týkají unikátních uživatelů. Grafy vztažené k počtu shlédnutých stránek se až na výjimky v podstatě neliší a tu jednu větší výjimku zde uvádím. Týká se to měřeného připojování i Internetu, kdy ta menšina, co se připojuje velmi často, má na svědomí na druhé straně největší objem shlédnutých stránek.

Nemusíte procházet úplně všechny informace a analyzovat všechna procenta. Při pohledu na tato sociodemografická data je patrné, že se uživatelé českého internetu již nijak výrazně neliší od běžného průměru populace, tedy že internet není výsadou omezené skupiny z horních deseti tisíc, ale je rozšířen po celém spektru společnosti. V budoucnu se to bude ještě více srovnávat.

Výrazným zásahem do věrohodnosti celého výzkumu, kde účastníci sami dobrovolně uvádějí o sobě údaje bez dalšího ověřování, je značný nepoměr mezi udávánou a skutečně změřenou hodnotou. Konkrétně se jedná o frekvenci připojování k internetu, kde většina se připojuje dle měření pouze jednou až pětkrát do měsíce, přičemž do průzkumu uvádí, že se připojuje téměř obden. Výzkum tak lze brát spíše jako nejlepší ze všech špatných, prostě díky aspoň za to.

S nadsázkou lze říci, že nejobvyklejší uživatel je dle tohoto průzkumu svobodný student ve věku 19 let s maturitou, žijící v Praze s rodiči a sourozencem v jednom bytě. Jeho příjem se pohybuje mezi 10 a 15 tisíci a o žádných finančních tocích nerozhoduje. Připojuje se z domova méně než pětkrát do měsíce, i když tvrdí že častěji. K internetu má přístup v práci a doma, umí základní činnosti s počítačem.

Pokud vás zajímají podrobné údaje, pojďte se zanořit

Klepněte pro větší obrázek

Muži převažují, není to ale tak výrazné, jak by třeba z diskuzí na některých serverech vypadalo. Obsah zajímavý pro ženy již na internetu je, takže se i ony značně angažují.

Klepněte pro větší obrázek

Interneťáci jsou mladí, není tu monitorovaná skupina do 12 let a z průběhu grafu je vidět, že je to jen škoda. Určitě by i ti do 12 let měli co říci.

Klepněte pro větší obrázek

Tento výsledek odpovídá předchozímu grafu, maldí lidé mají spíše dokončené střední vzdělání s maturitou a toto musí uvádět i když právě studují vysokou školu.

Klepněte pro větší obrázek

Kdo je mladý je svobodný a do ženění se nehrne. Opět to věrně kopíruje věkovou křivku.

Klepněte pro větší obrázek

Praha, Brno, Ostrava, jaké je pořadí měst, takové je pořadí krajů. silný je slušně Ústecký a Olomoucký kraj.

Klepněte pro větší obrázek

Opět kopie či upřesnění předchozího grafu, Praha, Brno a Ostrava vedou, není to ale tak značný náskok.

Klepněte pro větší obrázek

Plat interneťáků je takový jako je průměr v populaci, nejsou tu jen samí boháči. Hodně lidí bez příjmu neznamená, že by byl v Armádě spásy rozšířen broadband, spíše že ta internetová většina mladých a studujících žije a surfuje na vrub svých rodičů.

Klepněte pro větší obrázek

Opět, internet není pro vyvolené, využívají ho normální průměrní lidé.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Tyto dva grafy ukazují, že dětí je málo, ale lidí v domácnosti dost, vysokoškolákům se z tepla domova asi nechce.

Klepněte pro větší obrázek

Velké procento studentů je způsobeno větší diverzifikací kategorií zaměstnání. Přesto je třetina stále poměrně dost.

 Klepněte pro větší obrázek

Nikdo nerozhoduje o finančních tocích, ale těch co rozhodují o největších částkách je nějak podezřele mnoho. Možná si respondenti uměle zvyšovali pocit vlastní důležitosti.

Klepněte pro větší obrázek

Zde je uveden jediný graf, kde je poměr nejen dle unikátních uživatelů, ale i dle shlédnutých stran. Je vidět, že 13 procent aktivních uživatelů může za více než 55 procent shlédnutých stran. Tyto poěrně objektivní výsledky jsou zajímavé ve srovnání s následujícím grafem.

Klepněte pro větší obrázek

Obrátka o 180 stupňů. Měřený výzkum ukázal, že většina lidí surfuje velmi málo, tady ale přes 50 procen tvrdí, že surfují denně nebo skoro denně. Subjektivně tedy mají uživatelé pocit, že jsou na Internetu velmi často, skutečné výsledky ale hovoří jinou řeči.

Klepněte pro větší obrázek

Překvapivě hodně lidí se připojuje z domova, ve chvíli, kdy si zaměstnavatelé naříkají na zneužívání internetu, kdy daňoví poplatníci platí (a závidí) studentům jejich konektivitu, se ukazuje, že stejně nakonec platí že doma je doma.

Klepněte pro větší obrázek

omezování internetu v práci se moc nekoná, většina přístup má.

Klepněte pro větší obrázek

Zboření mýtu o internetovém ráji na školách? 60 procent na škole přístup k internetu prostě nemá.

Klepněte pro větší obrázek

Když se nejvíce lidí připojuje z domova je logické, že jich hodně i ten internet doma bude mít. Zajímavé je nemalé procento těch, co mají internet doma a nevyužívají ho.

Klepněte pro větší obrázek

Lidé mají přístup k internetu jinde, ale nijak je to nezajímá, raději volí to, co mají blíže na dosah, domácnost, školu či práci.

Klepněte pro větší obrázek

Jen málo lidí je expertů a většina má základní nebo jen mírně větší záběr do světa počítačových technologií. Internet není prostě technologií pro experty, používají ho běžně lidé, kterým činí problémy uložit dokument pod jiným jménem.

 

Diskuze (29) Další článek: Vývoj cen hardwaru: paměti podražují, jinak stagnace

Témata článku: Internet, Svobodný přístup, Daňoví poplatníci, Doma, Mladý měsíc, Následující měsíc, Česká armáda, Testovací záběr, Předchozí měření, Nemalá částka, Značný náskok

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů