Jaký je iMac na živo?

V naší redakci jsme podívali se podrobně na nový iMac.
Počítač jménem iMac je senzace, alespoň pro některé. V Americe se na iMaca stojí fronty a Apple dokonce plánuje jeho výrobu zadat mimo své továrny. I České republice si už odbyl svoji premiéru a tu prodejní bude mít v druhé polovině října. Na úplně první krátké seznámení se iMac ocitnul přímo v naší redakci.

Procesor G3 taktovaný na 233 MHz dává dostatečný hrubý výpočetní výkon i pro náročné aplikace, jako je například Adobe Photoshop. Co je dále uvnitř průsvitněmodrého vejce? 66MHz systémová sběrnice, 32 MB SDRAM rozšiřitelných na 128 MB, interní 4GB pevný disk, mechanika CD-ROM 24x, dva porty USB, vestavěná síťová karta 10/100BASE-T Ethernet, interní 56kb/s modem standardu V.90, infračervený port, 2MB grafická karta ATI RAGEIIc, dva vestavěné stereo-reproduktory s prostorovým zvukem, vestavěný mikrofon, výstupy na sluchátka, vstup na mikrofon. Hodně dobrý hardware pro obyčejnou práci doma.

Internetový počítač
Kam se poděla disketová mechanika? Byla nahrazena písmenem "i" v názvu počítače – to značí slovo "Internet" a tvůrci iMaca nám chtějí naznačit, že veškerá komunikace s ostatními bude probíhat po Internetu. Nahlédnuto z druhé strany oceánu, jde o skvělý koncept, který ovšem v našich podmínkách poněkud diskvalifikuje iMaca pro použití v domácnostech a uplatnění nalezne jako síťová stanice. Samozřejmě, dá se dokoupit externí mechanika připojitelná na USB. Na 15" monitoru můžete používat rozlišení: 640 x 480 na 117 Hz ve 24bitové barevné hloubce, 800 x 600 při 95 Hz a 24 bitů, 1 024 x 768 na 75 Hz a 16 bitů.

O designu iMaca toho bylo popsáno hodně: (skoro) vše se nachází v jednom vejčitém monitoru s futuristickým vzhledem. Apple se možná trochu snaží napodobit ideu staršího Mac Classic, kterým kdysi udělal díru do světa. Design iMacu je opravdu zajímavý, ovšem mám silnou obavu, že se mu podřídily některé věci až příliš, čehož dokladem je myš a klávesnice. Pokud si totiž chytnete myš kulovitého tvaru do ruky, za chvíli se v ruce otočí a vy koukáte, kam ta myš zase jede. U klávesnice se příliš nevyznamenaly zmenšené kurzorové šipky a funkční klávesy, které jsou poloviční oproti normálním klávesnicím.

Součástí dodávky softwaru je kromě operačního systému Mac OS 8.1 mj. Claris Works5.0, Microsoft Internet Explorer, Outlook Express, EarthLink TotalAccess, FAXstf. Claris Works – obdoba Microsoft Office – je dobrý software. S iMacem můžete hned vyřizovat elektronickou poštu, brouzdat Internetem, psát dopisy, vytvářet tabulky, faktury atp.

Kdo se chce seznámit s počítači Apple, je pro něho iMac ta nejlevnější varianta. Dále i Mac doporučuji všem, co nenávidí konfigurování počítače a nechtějí dělat víc, než musí. Zatím se nedala použít česká lokalizace, jelikož některé funkce jako např. jas, kontrast, šířka a výška obrazu na monitoru nejsou v této lokalizaci Mac OS zahrnuty; to se změní. Největším záporem (a zároveň "vlastností") je, že iMac není rozšiřitelný jinak než přes USB.

A co slavná USB?
První tiskové zprávy o iMacu nás strašily tvrzením, že tento počítač budoucnosti kromě zdířky USB prakticky nic jiného nemá. Skutečnost naštěstí není tak jednotvárná – k dispozici je mechanika CD-ROM, i když z nepochopitelných důvodů v méně odolném a dražším notebookovém provedení, interní modem s přenosovou rychlostí 56 kb/s, kombinovaná síťová karta pro strukturovanou kabeláž klasického i Fast Ethernetu a samozřejmě zvukové vstupy a výstupy. iMac skutečně nemá disketovou mechaniku, sériový a paralelní port, ani řadič SCSI, což mnozí konzervativní jedinci nemohou přenést přes srdce, neboť si nepřipojí svou starou tiskárnu. Mně se však tento radikální krok kupředu zamlouvá – ano, USB je skutečně nosný prvek iMacu, neboť představuje jedinou možnost, jak jej rozšířit o další periferie. A tedy zařízení nová, pro univerzální sériovou sběrnici určená. S ohledem na poslání iMacu u něj nepostrádám ani řadič SCSI, bez kterého si jinak Macintoshe ani neumíme představit.

Horší je to s rozšiřitelností iMacu zevnitř – a zde tvrdě narážíme, protože je nulová. iMac je uzavřená krabice (i když poloprůhledná), do které nemá uživatel přístup – nejenom, že si jej nerozšíří o nějakou kartu, protože neobsahuje žádné sloty sběrnic jako PCI či ISA, či nepřidá druhý pevný disk, protože pro něj není místo, ale ani nevymění vadnou součástku. Vše je určeno odbornému servisu, i zvýšení kapacity operační paměti. A tímto nedostatkem iMac mnohé odradí – přestože většina uživatelů osobních počítačů si své PC neupgraduje, ví, že kdyby k něčemu došlo, tak tuto možnost mají. iMac je však pouze odsouzen k tomu, aby za dva roky zastaral.

Nyní zpět k USB a dojmům z praktického provozu. iMac má standardně dodávané dvě zařízení pro USB – klávesnici a myš. Klávesnice (mimochodem, nesmyslně minimalizovaná, jako kdyby iMac byl notebook) zároveň slouží jak rozbočovač USB, zleva a zprava z ní kouká jeden konektor předurčený pro myš (také podivná, nepřiléhající kulatá jednotlačítková placka), neboť ta má tak krátký kabel, že by jinam nedosáhla.

Přepojování těchto zařízení v různých kombinacích za chodu bral iMac se stoickým klidem. Bez jakýchkoliv hlášení připojená klávesnice psala a myš rejdila. Nedalo nám to, abychom si zařízení nepřipojili k osobnímu počítači s Windows 98: Obě fungovala, a to souběžně s originální klávesnicí a myší připojenými přes porty PS/2.

iMac
Zapůjčil: MacSource, s. r. o., Praha
Tel.: 02-62 72 224
Cena: cca 50 000 Kč bez DPH

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Cvalík se čtyřmi Xeony

Témata článku: Apple, Internet Explorer, iMac, Síťová karta, Externí pevné disky nejlevnější, Skvělá klávesnice, Funkční koncept, Jak, Pevná ruka, Klávesnice k počítači, Dobrý hardware, Poloviční kapacita, Síťové karty, Elektronická sluchátka, Vestavěný mikrofon, Claris, USB Modem, Sluchátka Apple, USB klávesnice, Univerzální reproduktor, Slavný počítač


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 70

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5