Jaký je Comdex?

Přímo z Las Vegas, exkluzivně na Živě. Přičichněte k atmosféře nejvýznamnějšího veletrhu IT. Martin Schenk a Pavel Pospíšil přinášejí nejdůležitější postřehy přímo z centra dění.
Pohodový. Počasí tak na kraťasy a sandály, oblečení uvolněné, sednete si na trávník před halami i na koberec v konferenčním centru. Občas potkáte strýčka z Texasu v klobouku, občas sběratele propisek a triček – těch je zde spousta, ačkoliv je vstup až od 18 let (jednoznačně klad). Jak si můžete Comdex představit? Zavřete oči, představte si Invex, vynásobte jej dvěma, všechny stánky nahrňte do dvou tří pavilonů, a to v naprostém chaosu, jeden z pavilonů postavte o kilometr dál, všechny reproduktory na stáncích dejte naplno, na každém stánku si představte klauna nebo tanečníka, vymažte z hlavy všechny návštěvníky mladší 18 let, přidejte barvu, hudbu a světlo – a dostanete Comdex.

Veliká show. Rozdíl, který je logický: u nás mají největší stánky distributoři, zde jsou nejvíc vidět přímo značky. Na Comdexu jsou firmy, aby oslovily koncového zákazníka, a tomu odpovídají i přátelsky otevřené stánky. Všude se něco rozdává, všude je veliký hluk – hlavně u těch velkých: Olympus, kousek od něj má svoji produkci Sharp, jinde Creative, anebo zase S3/Diamond hned vedle 3Comu. Ten zde vystavuje jen a pouze Palmy... Největší stánek má –hádejte kdo? Microsoft. Tedy pokud ho nepředběhl Philips nebo Sony.

Popravdě řečeno, ne všem tahle pouťová atmosféra úplně vyhovuje a nejen proto, že se u Computer Associates nerozdávají trička; je zde o dost méně plno než v okolí.

Jednu z největších show pro návštěvníky připravila společnost Novell. Jedná se ale o užitečnou akci. V předsálí pavilonu se nacházejí stovky počítačů, ke kterým se může připojit každý návštěvník, a to automaticky pomocí magnetické karty, kterou obdrží při vstupu. Rychlost připojení k Internetu je americká, rychlejší to snad být ani nemůže.

Jedno má Comdex s Invexem společného: Novinek člověk moc nevidí. Firmy spíš vystavují celé portfolio produktů a především se snaží přilákat co nejvíc návštěvníků právě na svůj stánek. Z nejzajímavějších produktů, které návštěvník našel, můžu jmenovat: balík Corel Office pro Linux, Sun StarOffice Suite pro Linux, Windows 2000, produkt Aplio/PRO určený pro telefonování po Internetu.

Comdex asi taky řeší "problémy" jako každý jiný podobný veletrh na světě: "USB pavilon" je jeden velký transparent ve vzduchu nad neurčitým počtem stánků (2, 3, 5?). Naštěstí se nesnažili tuhle sekci umístit na nějaké speciální místo (což zde ani nejde), takže to alespoň nepůsobí trapně (srovnej letošní "haly" na Invexu). Svoji "halu" mají i začínající firmy, start-upy. Těch je vedle sebe v jednom místě pavilónu naskládaných jako ve vosím hnízdě.

Comdex ale poskytuje každému něco. Těžko totiž říct, kde se skutečně Comdex odehrává, pro mnoho lidí jenom v přednáškových sálech. Keynotes na konferenci jsou od nejlepších z nejlepších: v neděli večer Comdex zahajoval Bill Gates. Každý návštěvník měl možnost slyšet Linuse Torvalse, presidenta společnosti Cisco Johna Chamberse. Sun keynote svého prezidenta inzeroval po celém Vegas: "Scott McNealy nechce vaše peníze." (Rozdavač cédéček se Sun Star Office mě kdesi v hale docela roztomile instruoval: "Chlapče, Microsoft chce za podobný kancelářský balík balík peněz, a Sun ti ho dává i s upgrady úplně zadarmo!") A mimo to samozřejmě probíhají desítky dalších přednášek na více či méně odbornější témata. Co přednáška, to velká show; častokrát si přednášející dělali srandu z konkurence a ukazovali na příkladech, jak se to dělat nemá a jak určitě nebude vypadat budoucnost. Konferenční program je přinejmenším stejně tlustý jako ten výstavní.

Comdex ma za sebou 20letou tradici, koná se od roku 1979, a rozhodně se nedá říct, že by ztrácel na popularitě.

V případě, že by se mne někdo zeptal, jakým směrem se podle Comdexu ubírají informační technologie, řekl bych: net-centric computing – všechno a všichni na síti, a to v co nejmenším provedení.

Martin Schenk, Pavel Pospíšil

Váš názor Další článek: Jaká je situace rok po bojkotu Telecomu?

Témata článku: Linux, Comdex, Sony Vegas, Velká show, Jak, Chaos, Velká popularita, Halo, ShowJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Codemasters hledají posily na nejambicióznější a největší projekt dekády

Codemasters hledají posily na nejambicióznější a největší projekt dekády

Tvůrci DiRTu zbrojí na vývoj něčeho opravdu velkého.

Michal Maliarov
CodemastersByznys
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Vychází LibreOffice 7.2. Je rychlejší a zase si lépe poradí s dokumenty MS Office
Lukáš Václavík
LibreOfficeMicrosoft OfficeSoftwareOpen source
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály