Jaký bude Windows Server 2008?

Windows Server 2008 je jedna z nejočekávanějších SW novinek příštího roku. Přinese svěží vánek do světa serverů?

Windows - Linux, Windows - Linux, je to pořád dokola, na desktopech i na serverech. Ten má to a ten zase tohle (a všichni dohromady udělají moc). Co ale takhle spojit vše do jednoho a plně použitelného systému? Vznikne zkyslý pokus nebo krémová a lahodná omáčka?

Ačkoliv předchozí verze Windows Serveru pochází z roku 2003, stále se jedná o velice mocný nástroj pro správu serveru, zejména díky neustálé podpoře a vývoji. Jak jde čas, tak rostou i požadavky a objevují se nové potřeby nutné k progresivnějšímu chodu a vývoji, na které už starý systém nestačí tak rychle reagovat. Z toho důvodu v Redmondu dozrává „Longhorn“.

Sbohem, příkazový řádku, a vítej, PowerShelle

Když už jsme v úvodu nakousli válku mezi serverovými systémy Linux/Unix a Windows, i zarputilejší odpůrce Unixu musí uznat, že jednu základní výhodu Unix má, a sice velice propracovaný systém skriptování a dávek, který administrátorům výrazně zjednodušuje práci. Windows Server toho samozřejmě nabízí také hodně, do nové verze se však hodlá hodně zdokonalit a přinese absolutní novinku nazvanou PowerShell. Nejedná se o žádnou novou verzi oleje pro motorová vozidla, ale o velice mocnou technologii, která nabízí objektově založené skriptování a programování na bázi výtečného .NET Frameworku. Správcům toho má nabídnout opravdu hodně, očekává se více než sto dvacet nástrojů ke kompletní správě systému bez nutnosti zásahů z grafického rozhraní.

Nová technologie s sebou samozřejmě přináší i povinnost správců naučit se nové vědomosti. Ty se však neztratí ani v případě, že se servery od Microsoftu nebudete mít žádný kontakt, protože v budoucnu bude PowerShell začleněn do všech desktopových operačních systémů Microsoftu, tedy i do těch desktopových. Tento systém plně nahradí dnes již profláknutý příkazový řádek (sbohem cmd.exe) a skriptovací technologii Windows Scripting Host (třikrát hurá).

Klepněte pro větší obrázek
PowerShell nebo Server Manager - stačí si vybrat

Opět o něco přístupnější web

Jednou z mnoha „vymazlených“ věci, na které se každý informovaný zájemce třese, je i nový webový server IIS vstupující do sedmé verze. Už v nyní aktuální RC verzi Windows Server 2008 se IIS 7.0 nemůže nikdo nabažit a webhostingové společnosti dokonce staví hosting právě na této verzi.

Kouzlo nového „iieska“ spočívá v jeho jednoduchosti, stabilitě a nově také bezpečnosti. Už jen ta představa, že ve východním nastavení spustíte webserver a je na něm povolen pouze port 80 (oproti povolenému takřka všemu, co povolit lze, v případě IIS 6.0) pro přenos klasického http protokolu, je opojnější než marihuanová seance na vysokoškolském privátu. Veškeré další potřebné služby a funkce už si pak musí správce povolit pěkně sám, a to mu zajistí nejen zvýšenou bezpečnost, ale i dokonalý přehled o tom, co mu na webserveru skutečně běží.

Klepněte pro větší obrázek
Webserver IIS 7.0 vypadá velice slibně zejména v oblasti stability a bezpečnosti

Vzdálený přístup nově a lépe

V předchozích verzích několika svých technologií měl Microsoft slušně vykročeno a není tedy divu, že se jich nechce vzdát a jejich funkčnost dále rozvíjí.

Pokroku se dočkají terminálové služby jako celek. Ta například poměrně diskutabilní vzdálená plocha tak, jak jí známe dnes, nabídne úplně jiný přístup pomocí Remote Desktop Protocol 6.0, díky kterému bude možné „nasdílet“ pouze určitou aplikaci, kterou pak bude možné vzdáleně ovládat. Nepůjde to ale pouze přes předem připravenou aplikaci, ale také přes webové rozhraní, které si u vývojářů a uživatelů celkově získává stále větší oblibu díky své univerzálnosti. Mnozí velikáni ukazují, že tudy v budoucnu povede cesta a Microsoft to svým krokem jen potvrzuje.

Nový a vylepšený bude i .NET Framework, jehož nejnovější verzi 3.5 už lze doinstalovat i do současných systému a například na Windows Vista už jsou u některých aplikací nové „frameworky“ vyžadovány. Je to trochu zvláštní, protože mnozí vývojáři a další zainteresovaní ještě donedávna často využívali možností .NET Framework 1.1 a teprve nyní přecházejí na dvojku.

Okna bez oken

O PowerShellu už jsem se zmínil a pokud jste odstavec se mu věnující letmým skokem přeskočili, radši se k němu vraťte. Další z výraznějších inovací na něj totiž navazuje.

Server Core je speciální instalace Windows Serveru 2008, která se pro mnohé nainstaluje v té nejnudnější vizáži a verzi, v jaké to vůbec jde. Nečekejte žádná okénka a efekty Windows Aero, ale pouze a jedině příkazový řádek, který bude kompletní centrálou správy celého serveru, která podle slov Microsoftu sice nemá nijak ulehčit systémovým prostředkům, ale je vhodná spíše pro spořivce anebo správce, kteří prostě grafické rozhraní ke správě nepotřebují.

Jmenuji se Server a jsem Manager

Zdokonalení by měla doznat i grafická správa celého Windows Serveru, luxusu se tedy nedočkají pouze příznivci skriptování a dávkových příkazů. Nová centrála pro komplexní správu, se kterou se Microsoft rád a často vychloubá, nese název jasný jako věrohodnost českých politiků – Server Manager.

Ten by měl být vstupní a jedinou branou do nového serverového prostředí a tvůrci zaručují, že ke správě nebudeme potřebovat žádné jiné nástroje či dokonce aplikace třetích stran. Z volně dostupné testovací verze lze usuzovat, že tomu tak opravdu bude, reálně se to ale samozřejmě prokáže až za nějakou dobu ostrého nasazení.

Je toho víc, mnohem víc

Pokud patříte mezi ty, kteří museli nebo musí řešit problémy s virtualizací operačních systémů na serveru, jistě mi dáte za pravdu, že se virtualizační software nevybírá snadno, navíc se s jeho pořízením pojí nezanedbatelné finanční náklady. Těmto problémům by měl nový Windows Server elegantně předcházet.

Microsoft do něj (resp. do některých verzí) hodlá začlenit virtualizační software Hyper-V, který opět bude nabízen v několika instancích, ať už jako přímá virtualizační složka nebo jako nativní. Uvidíme, jak se osvědčí v ostrém chodu, protože dosavadní virtualizační aplikace od Microsoftu – Virtual Server – vážně narazila na konkureci VMware, vedlé kterého se tváří jako chudý příbuzný.

Opravdu výrazných novinek se dočká i Active Directory (AD) systém, který už ve verzi 2003 přináší nezpochybnitelný komfort. „Ádéčko“ nově získá správu certifikací a práv a bude možné určovat a spravovat různé identity.

Zkoušejte už dnes

Release Candidate (RC) verzi je možné si zdarma stáhnout na stránkách Microsoftu. Není přitom nutné instalovat systém na pevný disk, ale postačí jeho „rozběhnutí“ v některém z virtualizačních programů. Bez problémů funguje například pod Virtual PC a VMWare.

Klepněte pro větší obrázek

Jak je u Microsoftu zvykem, i v případě Windows Serveru 2008 nabídne velké množství různých licenčních modelů a podle prognóz bude nalezení té pravé verze úkolem na dlouhé zimní večery. Různit se budou i ceny, například verze Windows Server 2008 Standard s CAL licencí vyjde asi na osmnáct tisíc korun, verze pro Itanium systémy se pak cenově vyšplhá až na čtyřiapadesát tisíc korun na jeden procesor.

Den D a oficiální světové vydání je stanoveno na 27. února. Redakce Computeru a Živě.cz samozřejmě bude u toho a přinese vám ty nejzajímavější informace přímo z místa dění!

Magazíny Živě.cz a Connect! z portfolia Computer Pressu jsou mediálními partnery celosvětového uvedení Windows Serveru 2008 na trh. Více podrobností najdete na www.longhorn.cz.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (106) Další článek: Nejoblíbenější Linuxové distribuce v roce 2007

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Linux, Open source, Nová centrála, Předchozí nástroj, Chudý příbuzný, Testovací protokol, Nezanedbatelné množství, Remote desktop Protocol, Omáčka, Potřebné povolení, Různá dávka, Windows +, Předchozí odstavec, Ostrá verze, Virtualizační program, Jak, Nativní přenos, Nová verze, Nejzajímavější informace, Win +, Český politik, Nový systém


Určitě si přečtěte

Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory