říkejte si co chcete, ale android je celkově mimořádně nepovedený systém 😉
Android doplácí především na svoji rozšířenost :) A rozšířenosti dosáhl právě otevřeností.
Naprostý souhlas.Android je dobrá ukázka toho, jak mylná je demagogie otevřenost = nebezpečnost.Jak už někdo poznamenal, jsou nějaké konkrétní případy *exploitů* na Android (tj. ne obyčejný malware, který prostě dělá, co podle dokumentace nemá, ale z hlediska toho, co mu OS dovoluje, to je v pořádku)? Přitom je na něj beze sporu soustředěné obrovské úsilí autorů virů. DTTO pro Linux, kde největší průser co pamatuju byl lokální root exploit před asi 4 lety (syscall splice), přičemž záplaty byly během dne.Pro Windows, uzavřenou platformu, existují virů a podobné havěti mraky.
Když jsem měl androida Galaxy, kvůli tomuhle jsem se ho zbavil a koupil jsem si N8. Symbian mi stačí ... . 😀
Android doplácí nikoliv na svou otevřenost, ale na pitomý distribuční systém Googlu kombinovaný s neochotou výrobců hardwaru investovat peníze a čas do podpory (aktualizace) a upgradu systému Android tak, jako se tomu sluší na normální desktopový linuxový systém.
Pořád se mluví o rizicích, ale existuje nějaký konkrétní případ nějakého skutečného viru nebo zneužití nějakých dat z Androidu? Co jsem četl nebo slyšel, tak to vždy byla spíš donebevolající pitomost uživatele, než skutečný systémový bezpečnostní problém.
to je fakt, o žádném viru na android jsem nikdy neslyšel (vir se umí duplikovat a šířit na další oběti), je jen pár mallware programů, které prostě dělají něco co by dělat neměly a uživatel o tom neví.
Nedoplácí na otevřenost, ale na to, že je to s rezervou nejpoužívanější mobilní OS... to samé Win, uzavřený, ale virů jak nas*áno
Jen k tomu dodám, že nic není černobílé. Máte částečně pravdu, ale na druhou stranu iOS má je taktéž rozšířený, dokonce se na něj stáhlo mnohem více aplikací, přesto je tam riziko nižší, právě díky své až chorobné uzavřenosti.
Hmm, pravda, to musím uznat.. to samé OS X, které je taky relativně rozšířené a virů je pomálu (ale když už, tak jsou ve stovkách tisíc počítačů).
iOS už má totiž spyware v základu 🙂To samozřejmě ber s nadsázkou. Je jasný, že pokud se dá do systému instalovat pouze z repozitářů (alias storu, marketu), tak se tam těžko nějaký vir prokouše. Já radši volím svobodu.„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ - Benjamin Franklin
Linux - otevřený - 0 viruWindows - uzavřený - miliony viruNa tohle má vliv spíše rozšířenost.
Na linux je 0 viru? No to je mi novinka...
Jo a btw, linux v tomhle ohledu nikoho nezajim se svym silne minoritnim podilem na trhu, at bude mit 80% trhu, jako windows, nebo tak veliky podil, jako android, muzeme si o tom popovidat. Do te doby jsou vase kecy jen planym tlachanim, nebo se snazite vyvolat flame.
moment, ale to jsem přece psal ne, že je to kvůli podílu na trhu
Pardon, jeste u toho varim a delam pripravy na stedrovecerni veceri, necetl jsem tedy pozorne. Takze se omlouvam 🙂. Vesele Vanoce preji
Tak tohle aspiruje na největší blbost, co jsem dnes slyšel 🙂 Na linuxu běží různé bezpečnostní služby, burzy, banky, armádní počítače, NSA, atd. Co myslíš, že je lákavější pro hackera - kompy BFU nebo tohle? 😉
Pokud si uživatel nainstaluje každou blbost co mu příjde mailem tak mu nepomůže ani když by heslo roota musel zadávat 10x. V těch zmíněných organizacích asi nebude žádné BFU které by na server instalovalo cracklé hry například. Uživatlé linuxu jsou většinou lidé kteří tomu rozumí a tenhle typ viru by asi neměl moc velký úspěch.
poslal jsem známému s Win XP tenhle link, který jsem našel na netu, (http://s4d2.turboimagehost.com/sp/127de4e284dce3a4a20053... ... )po kliknutí na link mu zčernala obrazovka a musel vyrvat napájecí kabel ze zdi, na linuxu jsem neměl problém.
Názor byl 1× upraven, naposled 24. 12. 2012 17:56
Co to je za blbost? Asi mi něco uniklo.Chvíli jsem přemýšlel jestli na link kliknout, ale něco co končí příponou jpg asi počítač poškodí těžko 😀
proste tak jak jsem nakoupil,tak prodavam, sosed me pekne dorval,co ze mu to posilam a sousedka vse potvrdila.ale vsim jsem si pri nacitani linku,ze mi neco probliklo nahore na obrauzovce.
a zvláštní je, že na Opeře se to chová jinak než na Firexoxu,ve firexoxu se obrázek zobrazí, v opeře mi vyskočí text v objektu: něco jako NO HOTLINKING, use orginal image codes, atd...
Banka je možná lákavější, ale hacker se spíš pokusí dostat na nezabezpečený počítač BFU uživatele s uloženými hesly v prohlížeči, než na bankovní systém za třeba nejedním firewallem.
Ja v IT delam a muzu ti rict, ze rada dulezitych instituci vyuziva i windows a nikdy s tim problemy nebyly. Vsechno je to o lidech, kteri to tam spravuji. Kdyz mas dobreho admina, tak to fungue i na windows a kdyz bude linuxacky admin lama, tak to rozkopes jak hracky (a uz i takove site jsem videl a nebyla to zrovna bezvyznamna firma).
Souhlasím, ale to, že Linux má méně děr než moftí produkty je fakt, který nelze jentak přehlížet. Samozřejmě, když je admin blbec, tak nepomůže ani svěcená voda 😀
napr https://blogs.msdn.com/b/devschool/archive/2011/01/18/linux-apple-or-windows-security-linux-loses-the-3-month-vulnerabilities-listing.aspx nieje to take jednoznacne. v komercnej sfere sa pouziva hlavne unix, ten bude predpokladam na tom v bezpecnosti podstatne lepsie ako linux
Děláte si legraci? :-OPorovnání Linuxu a Windows na stránkách MS???
je tam uvedeny zdroj, mozes si to skontrolovat, mne sa to nechce :)imho linux v rukach lamy je lahsie napadnutelny ako windows
Irelevantní, za minutu vám můžu najít stovky, co chválí Okna a stovky, co chválí Linux. Přece by si na stránky nedávali informaci (a odkaz na zdroj) pokud by poukazoval na díry v Oknech.
sup sem zopar s kazdeho pripadu, ty stovky :)nevsimol som si zeby linux defaultne po instalacii bol nastaveny nejak extra bezpecne. skor naopak (co je spravne, pretoze bezpecnost = obmedzena funkcionalita)
Plácáte nesmysly. Kdo mluví o defaultním nastavení po instalaci?K těm odkazům - neumíte používat google?http://www.google.cz/...
ale mi sa tu bavime desktop systemoch ktore pouzivaju stovky milionov userov ktori klikaju na vsetko co blika. keby mal linux na desktope 80%, tak je napadany uplne rovnako ako windows.
Napadaný možná, otázka je, kolik z těch útoků bude úspěšných. Bezpečnost systému nelze hodnotit podle toho, kolik pro něj existuje virů nebo jak moc je napadaný. Podstatné je, jak jsou v tom viry úspěšné.
na linuxu jedou mnohem zajimavejsi veci nez na windows desktopu, kdybych byl hacker a mel dva teoreticky stejne zranitelne systemy tak rozhodne bych sel po linuxu - datacentra, banky, burzy... koho by zajimal desktop Toníka doma.
Koho by zajímal desktop Toníka doma? Leckoho. Dneska je to hodně o sociálním inženýrství. Růrné podvodné maily apod. A pokud se takových Toníků nachytá hodně (např. změňte si heslo na vešem účtu pod hlavičkou ČS třeba), tak to ve výsledku dá taky pěknou sumičku. A může to být jednodušší než se nabourávat do bank.
A co má phishing společného s OS? Motáš jedno přes druhý - sapm, phishing, vir, adware, trojan - pokaždý to je něco jinýho. Něčemu OS může zabránit, něčemu ne.
aka je sanca napadnut vysoko zabezpeceny server a aka je sanca napadnut 10tis bfu desktopov? v prvom pripade velmi nizka, v druhom hraniciaca so 100% uspechu. takze porozmyslaj preco sa opati invesovat cas a peniaze do druheho pripadu. skratka navratnost investicii
K prvnímu příspěvku, najdi mi nějaký životaschopný vir na Linux, díky.;)A k druhému? Tvrdíš blbosti. Daleko menší práci dá napadnout X strojů s Windows, a začít s nimi útočit na pořádný OS na serverech. A ano, bavíme se o Linuxu.
Argument otevrenosti se mi zda lichy. Jsou zde jine, naprosto uzavrene systemy od MS, ktere jsou velmi zranitelne a jejich vyrobce ma co delat, aby stihal vydavat bezpecnostni aktualizace. B-]
je to v podstate to iste, to co je teraz Android vo svete mobilov, to bol pred rokmi Windows vo svete PC. Aj teraz su na tom uplne rovnako, otvorene su v tom zmysle, ze je mozne ich lahko sirit (Andorid je zdarma, Windows sice nie, ale crackov je na nete plno) a je mozne na ne lahsie robit programy ako na ine OS, a tak sa stali rozsirenymi, a tym ze su rozsirene sa stali zaujmom pre autorov virusov a inej havede ;)Pekne vianoce vsetkym :)
Na Android je právě složitější dělat programy, zeptejte se v jakémkoliv studiu a bylo to dokonce i zmíněno v rozhovoru s Inmite, že výroba stejněho software je na Androidu asi o 30% delší než např. na iOS. Co se týče WP8, nevím, ale na W8 se údajně vyrábí hodně rychle a vzhledem k tomu, že s WP8 v podstatě sdílí jádro, tak by to mohlo být snadné i tam.
O 30% vyšší pracnost odradí programátory užitečného software, nikoliv autory malwaru.
Tady se spíš otevřeností myslí to, že v podstatě není omezení kdo co jak a v čem pro daný sytém může naprogramovat a jak to může distribuovat. A v tomto ohledu je desktopový Windows velmi otevřený. To solu s tím, že to je na desktopech drtivě převládající sytém, z něj dělá ideální cíl pro škodlivý software.
To je pravda, problém byl v tom, že na Windows se dokázaly viry samy šířit přes díry v IE, Outlooku nebo systému samotného. XP bez firewallu nebo antiviru se po několika minutách samy zavirují (respektive se do nich nabourají nějaký botnety a připojí počítač k sobě).Tohle se už u novějších Windows nebo OS pro mobily neděje. Tam se systém zaviruje jedině tím, že tam vir sám od sebe, s vědomím toho, co dělá, nainstaluje sám uživatel. Antivir je potom potřeba k ochraně systému před jeho uživatelem. Inteligentní člověk s trochou znalostí jej k ničemu nepotřebuje. Po firmy jako Symantec to je samozřejmě pohroma....
ahoj honzo,zaujimavy pokec zaujal...len tak dalej...stastne prezitie vianocnych sviatkov a aj novy rok prajem tebe a aj celemu teamu...😝
Jak s tímhle může někdo nesouhlasit? :-O
Sry za doublepost.
ludia su rozny...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.