Hardware | Základní desky

Jakou zvolit základní desku při stavbě počítače: Cenový přehled a tipy na výběr

Mezi základními deskami jsou ohromné cenové rozdíly a není jednoduché se v nich vyznat. Proto vám pomůžeme s výběrem i uspořádáním priorit.

Když je u stavby počítače potřeba někde ušetřit, bývá to zpravidla u základní desky. To se vám však může vymstít, protože i pár ušetřených stokorun může znamenat nejen omezení výkonu, ale také možností. Na druhou stranu dnešní desky bývají vybaveny spoustou pro někoho zbytečností, za které si zákazník připlácí, ať už jde o efektní RGB osvětlení, zakrytování částí desky, nebo různé designové prvky.

V přehledových tabulkách níže můžete srovnat desítky vybraných desek z aktuální nabídky na trhu podle parametrů a ceny. V závěru článku doporučíme několik konkrétních modelů!

U základní desky je dobré myslet dopředu a upřednostnit přítomnost komponent, jejichž absence by vás někdy v budoucnu mohla výrazně omezit. Je totiž pravděpodobné, že právě deska bude komponentou, která v sestavě vydrží nejdéle. Procesor i grafiku snadno upgradujete, se změnou základní desky už ale většinou nastává kompletní výměna počítače.

AMD versus Intel

Prvním a nejdůležitějším rozhodnutím je volba procesoru od AMD či od Intelu, společně s tímto výběrem pak budete mít jasno ve využívané procesorové patici. Těch dnes existuje rovnou pět: AM4 a TRX4 u AMD a LGA 1151, LGA 2066 a nejnovější LGA 1200 u Intelu.

Tzv. HEDT (pro špičkové počítače s vysokým výkonem – high-end desktop) procesory jsou modely pro patice TRX4 a LGA 2066 s obrovským množstvím pinů. Sahají po nich především ti, kdo vyžadují mimořádný multivláknový výkon, multigrafické konfigurace, a hlavně spoustu PCI Express linek. Uplatnění tak najdou hlavně ve výkonných pracovních stanicích, už kvůli své vysoké ceně se do běžných domácích sestav příliš nehodí.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Hardware, Internet, AMD, Asus, Intel, Wi-Fi, SSD, Články z Computeru, Základní desky, Čipset, Sata SSD, Procesor, AMD Ryzen, ATX, Sata, Základní deska, Modul, Extended ATX, AMD Athlon, Počítač, Volby, LAN, PCI Express, Intel Core, MSI MPG


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 243


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně