Jakou tiskárnu si vybrat?

Cenová politika u nejlevnějších modelů stránkových tiskáren se velmi nápadně podobá situaci u inkoustové konkurence: pokles pořizovacích nákladů tiskárny na minimální hranici.
Petr Švéda, Petr Broža: Cenová politika u nejlevnějších modelů stránkových tiskáren se velmi nápadně podobá situaci u inkoustové konkurence: pokles pořizovacích nákladů tiskárny na minimální hranici. To se však projeví v ceně každé vytištěné stránky – kolik tedy vlastně stojí vytištěná stránka?

Princip výpočtu nákladů na stránku je jasný – cenu veškerého spotřebního materiálu podělíme jeho kapacitou. Je dobré si uvědomit, že do tiskárny se nesype pouze toner. Po každých několika (desítek) tisících stránek je třeba vyměnit tiskový válec. Zkrátka je nutné započítat všechny investice. Není vhodné zapomínat na rezervu pro případné servisní zásahy.

Aby byl výpočet kompletní, je třeba zahrnout i cenu vlastní tiskárny. Také je vhodné pořizovací náklady rozpočítat na dobu životnosti tiskárny. Není-li možné tento údaj spolehlivě určit, lze použít například 2/3 z výrobcem udávaného maximálního měsíčního zatížení (v anglických materiálech je tento údaj označován jako duty cycle) po dobu 2 let (uváděné zatížení tiskáren najdete v našem přehledu v tištěném časopise Computer).

Malou zajímavostí je tisková technologie společnosti Kyocera EcoSYS, která nevyžaduje výměnu tiskového válce, měníte vlastně jen toner; celá tisková jednotka se pak vymění až po určité době, která se počítá na statisíce potisknutých stran – celkově tak tisk vychází velice příznivě.

Kdy a proč malou tiskárnu?
Černobílé laserové tiskárny jsou výhodné v případě, kdy tisknete větší množství dokumentů bez nároků na barvu. Naopak pro 30 až 120 stránek textu měsíčně inkoustovka za několik tisíc bohatě postačuje. V prvé řadě tedy záleží na objemu tisku. Spočtěte si, kdy se pro konkrétní nasazení vyplatí vyšší počáteční investice – úspory na provozu jsou finančně zajímavé.

Kvalita tisku 600 dpi pro většinu jednoduchých dokumentů textového charakteru postačuje. Odstíny škály šedé dávají grafické výstupy průměrné kvality – na logo či čárovou grafiku to stačí. Některé dražší modely těchto levných tiskáren dokonce používají i vyhlazování na nepravých 1 200 dpi! Typickými soupeři mezi levnými stránkovými tiskárnami jsou Minolta a OKI. Aktuální nabídka Okipage 6w se pohybuje bez daně okolo 7 500 korun. K této hranici se však dotahuje i Tally – zvládá zatížení až 5 000 stránek a je vybavena 2 MB paměti. Minolta kontruje o patnáct stovek dražší tiskárnou, která zvládá PostScript. Canon a Xerox mají modely stavěné pro vyšší zátěž až okolo 10 tisíc korun a Brother startuje s extrémní zátěží 15 000 stran měsíčně o tisíc výše.

Co do malé firmy?
Není-li důležité připojení do počítačové sítě, stačí se orientovat jen dle nákladů. Ale dobrá tiskárna pro více lidí v kanceláři či malé firmě by měla mít dva nezávislé vstupní zásobníky pro papír (pro čistý a hlavičkový papír). Chcete-li tiskárnu připojit do sítě, měla by být vybavena rozhraním Ethernet 10/100 nebo jej alespoň nabízet jako volitelnou variantu. Jako nouzové řešení jde sice vždy použít externí tiskový server, ale není to zrovna nejlevnější.

Vybavujete-li vetší firmu, kde se budou tisknout nejen dopisy a faktury, je vhodné zvážit užitečnost oboustranného tisku. Nejen z důvodů sloganu „šetříme naše lesy“, ale i proto, že ani papír není zadarmo. A rozhodně při větších objemech tisku jste schopni reálně ušetřit přibližně 1/4 až 1/3 množství papíru.

V případě meších objemů tisku se lze inspirovat výše. Zajímavým tipem pro větší nároky může být například nabídka HP LaserJet 1100A (možnost multifunkce s přídavným skenerem i bez PC) nebo Kyocera FS-680 s možností vyhlazování až na 600 × 2 400 dpi a možností připojení do sítě a tisku s PostScriptem.

Papírové letiště
U tiskáren pro velké objemy tisku jsou dodatečné zásobníky papíru, jednotka pro oboustranný tisk nebo třídiče téměř nezbytností. Nákup je ovšem možné provádět postupně. Cena vlastní tiskárny se pohybuje kolem 80 až 120 tisíc korun a celý komplet můžete dostavět dle potřeb a finančních možností. Rozhodně při nákupu tohoto typu tiskárny zohledněte servisní podmínky a úroveň vzdálené správy tiskárny. Navíc je možné si některé tiskárny zapůjčit v rámci testovacích programů k ozkoušení.

Jak volit pro grafiku?
Jednoznačně 1 200 dpi. Vyšší rozlišení totiž znamená více prokreslené detaily. Znamenitou nabídku má HP – LaserJet 2100 umožňuje volitelně PostScript a síťovou konektivitu. Základní model včetně daně přijde na 30 tisíc! Plně vybavená verze TN je o 11,5 tisíce dražší. Za tu cenu jste schopni pořídit u konkurence jen rozlišení 1 200 × 600 dpi a to bez síťové karty.

Tabulku cenové džungle s přehledem cen a parametrů stránkových tiskáren naleznete v tištěném Computeru 4/00, který vychází 7. března 2000.

Diskuze (3) Další článek: Distance blender a Darktree pro 3D Studio

Témata článku: Tiskárny, Mech, Extrémní zátěž, Vhodný font, Dodatečné vybavení, Švéd, Tisk, TN technologie, Udávaná doba, Dobrá tiskárna, Kyocera, Malé levné tiskárny k pc, Inkoustové tiskárny canon, Tiskař, Nejlevnější model, HP Laserjet, Brother tiskárny, Toner, Síťová jednotka, Malý objem, Levný model, Jak, Brother, Tiskárny na Heureka.czNvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

** Čína už po jednom roce začíná regulovat funkci Shake to jump ** Měla sloužit k rychlé navigaci v aplikacích, jenže... ** ...místo toho byla zneužita pro zobrazení otravné reklamy

Martin Chroust
ReklamaČínaSmartphony
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Že nepoužíváte smartphone k těmto 10 věcem? Tak to si klidně vystačíte s tlačítkáčem...

Že nepoužíváte smartphone k těmto 10 věcem? Tak to si klidně vystačíte s tlačítkáčem...

** Smartphony dnes dokážou téměř cokoliv ** Že nevíte, jak je využít na maximum? ** Vybrali jsme deset činností, které vám usnadní i zpříjemní život

Martin Chroust
Tipy a trikyMobilní aplikace
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony