Jakou tiskárnu si vybrat?

Cenová politika u nejlevnějších modelů stránkových tiskáren se velmi nápadně podobá situaci u inkoustové konkurence: pokles pořizovacích nákladů tiskárny na minimální hranici.
Petr Švéda, Petr Broža: Cenová politika u nejlevnějších modelů stránkových tiskáren se velmi nápadně podobá situaci u inkoustové konkurence: pokles pořizovacích nákladů tiskárny na minimální hranici. To se však projeví v ceně každé vytištěné stránky – kolik tedy vlastně stojí vytištěná stránka?

Princip výpočtu nákladů na stránku je jasný – cenu veškerého spotřebního materiálu podělíme jeho kapacitou. Je dobré si uvědomit, že do tiskárny se nesype pouze toner. Po každých několika (desítek) tisících stránek je třeba vyměnit tiskový válec. Zkrátka je nutné započítat všechny investice. Není vhodné zapomínat na rezervu pro případné servisní zásahy.

Aby byl výpočet kompletní, je třeba zahrnout i cenu vlastní tiskárny. Také je vhodné pořizovací náklady rozpočítat na dobu životnosti tiskárny. Není-li možné tento údaj spolehlivě určit, lze použít například 2/3 z výrobcem udávaného maximálního měsíčního zatížení (v anglických materiálech je tento údaj označován jako duty cycle) po dobu 2 let (uváděné zatížení tiskáren najdete v našem přehledu v tištěném časopise Computer).

Malou zajímavostí je tisková technologie společnosti Kyocera EcoSYS, která nevyžaduje výměnu tiskového válce, měníte vlastně jen toner; celá tisková jednotka se pak vymění až po určité době, která se počítá na statisíce potisknutých stran – celkově tak tisk vychází velice příznivě.

Kdy a proč malou tiskárnu?
Černobílé laserové tiskárny jsou výhodné v případě, kdy tisknete větší množství dokumentů bez nároků na barvu. Naopak pro 30 až 120 stránek textu měsíčně inkoustovka za několik tisíc bohatě postačuje. V prvé řadě tedy záleží na objemu tisku. Spočtěte si, kdy se pro konkrétní nasazení vyplatí vyšší počáteční investice – úspory na provozu jsou finančně zajímavé.

Kvalita tisku 600 dpi pro většinu jednoduchých dokumentů textového charakteru postačuje. Odstíny škály šedé dávají grafické výstupy průměrné kvality – na logo či čárovou grafiku to stačí. Některé dražší modely těchto levných tiskáren dokonce používají i vyhlazování na nepravých 1 200 dpi! Typickými soupeři mezi levnými stránkovými tiskárnami jsou Minolta a OKI. Aktuální nabídka Okipage 6w se pohybuje bez daně okolo 7 500 korun. K této hranici se však dotahuje i Tally – zvládá zatížení až 5 000 stránek a je vybavena 2 MB paměti. Minolta kontruje o patnáct stovek dražší tiskárnou, která zvládá PostScript. Canon a Xerox mají modely stavěné pro vyšší zátěž až okolo 10 tisíc korun a Brother startuje s extrémní zátěží 15 000 stran měsíčně o tisíc výše.

Co do malé firmy?
Není-li důležité připojení do počítačové sítě, stačí se orientovat jen dle nákladů. Ale dobrá tiskárna pro více lidí v kanceláři či malé firmě by měla mít dva nezávislé vstupní zásobníky pro papír (pro čistý a hlavičkový papír). Chcete-li tiskárnu připojit do sítě, měla by být vybavena rozhraním Ethernet 10/100 nebo jej alespoň nabízet jako volitelnou variantu. Jako nouzové řešení jde sice vždy použít externí tiskový server, ale není to zrovna nejlevnější.

Vybavujete-li vetší firmu, kde se budou tisknout nejen dopisy a faktury, je vhodné zvážit užitečnost oboustranného tisku. Nejen z důvodů sloganu „šetříme naše lesy“, ale i proto, že ani papír není zadarmo. A rozhodně při větších objemech tisku jste schopni reálně ušetřit přibližně 1/4 až 1/3 množství papíru.

V případě meších objemů tisku se lze inspirovat výše. Zajímavým tipem pro větší nároky může být například nabídka HP LaserJet 1100A (možnost multifunkce s přídavným skenerem i bez PC) nebo Kyocera FS-680 s možností vyhlazování až na 600 × 2 400 dpi a možností připojení do sítě a tisku s PostScriptem.

Papírové letiště
U tiskáren pro velké objemy tisku jsou dodatečné zásobníky papíru, jednotka pro oboustranný tisk nebo třídiče téměř nezbytností. Nákup je ovšem možné provádět postupně. Cena vlastní tiskárny se pohybuje kolem 80 až 120 tisíc korun a celý komplet můžete dostavět dle potřeb a finančních možností. Rozhodně při nákupu tohoto typu tiskárny zohledněte servisní podmínky a úroveň vzdálené správy tiskárny. Navíc je možné si některé tiskárny zapůjčit v rámci testovacích programů k ozkoušení.

Jak volit pro grafiku?
Jednoznačně 1 200 dpi. Vyšší rozlišení totiž znamená více prokreslené detaily. Znamenitou nabídku má HP – LaserJet 2100 umožňuje volitelně PostScript a síťovou konektivitu. Základní model včetně daně přijde na 30 tisíc! Plně vybavená verze TN je o 11,5 tisíce dražší. Za tu cenu jste schopni pořídit u konkurence jen rozlišení 1 200 × 600 dpi a to bez síťové karty.

Tabulku cenové džungle s přehledem cen a parametrů stránkových tiskáren naleznete v tištěném Computeru 4/00, který vychází 7. března 2000.

Diskuze (3) Další článek: Distance blender a Darktree pro 3D Studio

Témata článku: Tiskárny, Nejlevnější model, Síťová jednotka, TN technologie, Brother, Inkoustové tiskárny canon, Vhodný font, Levný model, Kyocera, Jak, Tisk, HP Laserjet, Brother tiskárny, Udávaná doba, Dodatečné vybavení, Tiskař, Malý objem, Malé levné tiskárny k pc, Toner, Mech, Dobrá tiskárna, Extrémní zátěž


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5