Jakou teplotu nesmí překročit jádro Duronu?

Jak je to se stroji s multiprocesorovými deskami s procesory AMD, se zahříváním procesorů, se 130 nm technologií apod. se dozvíte v prvním dílu otázek vás čtenářů a odpovědí Igora Staňka (IS), PR a marketing manažera AMD pro ČR, SR, Maďarsko, Rumunsko.

Za nejzajímavější tazatele byli vybráni Miroslav Lisanský z Ostravy, který vyhrává Procesor AMD Duron, Ivan Mišeje z Diviak Nad Nitricou získává tričko AMD a Jakub Hlosta z Ostravy-Poruby vyhrává dárkové předměty od firmy AMD. Gratulujeme! Vy, kteří jste nic nevyhráli, si můžete alespoň pročíst zajímavé otázky a odpovědi. Teď vzhůru do čtení a nechte se inspirovat pro vymýšlení otázek do dalšího kola, které právě probíhá (do 5. 9. 2001).

Miroslav Lisanský: Procesory Intel Pentium jsou známy tím, že pokud se přehřejí, pak se systém zastaví a po obnovení normálních hodnot pracovního prostředí lze systém znovu spustit. Toto je údajně řešeno pomocí termodiody, která při přehřátí odpojí napájení CPU. Proč takováto ochrana není implementována do procesorů AMD? Při dnešních frekvencích a vyzařovaném teplu pak při závadě ventilátoru chladiče hrozí zničení CPU během několika vteřin. Ochranou by se tomu dalo předejít. Je implementace takové ochrany natolik složitá nebo je patentově chráněna? A co nešlo by ji vyřešit jinak? Co je z pohledu AMD důvodem odklonu IBM od procesorů AMD? Byly objemy dodávek takové, že ohrožovaly Intel nebo AMD nestíhala dodávat? Jak spolupracuje AMD s komunitou kolem Linuxu?

IS: Implementace termodiody určitě není složitá a není ani chráněna nějakým patentem. Tato vlastnost je implementována v nových jádrech Morgan a Palomino. Ke druhé části vaší otázky vám dám jednoduchou radu. Zeptejte se u IBM :o) Spolupracujeme velice úzce s distributory Linuxu jako jsou SuSE , Caldera, Red Hat, MandrakeSoft atd…. Výsledkem je třeba certifikace Athlonu MP a 760 MP čipsetu pro tyto operační systémy.

Michal Klepáč: Jaký bude přechod na 0,13 mikronovou technologii. Plánujete někdy další výstavbu továrny?

IS: Na 0,13 mikronovou technologii přejdeme během první poloviny příštího roku. Jako první bude touto technologií vyráběn nový Athlon s kódový označením Thoroughbred. Ano, novou továrnu plánujeme pod názvem FAB 35. Konečné rozhodnutí kde bude stát by mohlo padnout do konce roku.

Radim Friedel: Jak je to s vadnými procesory AMD? Jaká je budoucnost procesoru Duron?

IS: Jestli to dobře chápu, narážíte na články, které se objevily na Internetu v poslední době. Jedná se o chybu v zobrazování JPEG obrázků, která není zapříčiněná nějakou konstrukční vadou, ale chybou při výstupní kontrole z výroby. Byla učiněna taková opatření, aby k tomu už nedošlo. Chybných procesorů je opravdu jen zlomek procenta z celkové výroby a pokud by se chyba projevila na vašem procesoru, bude vám samozřejmě vyměněn. Co se týká procesoru Duron, tak minulý týden byla uvedena jeho 1GHz verze s novým jádrem Morgan. Začátkem příštího roku bychom měli přejít na 0,13 mikronovou technologii výroby a na trh by se měla dostat nová verze procesoru s kódovým označením Appaloosa.

Petr Kratochvíl: Plánujete vyrábět další typy Duronu, jako např. Duron 1 GHz a výše? Který typ procesoru máte (by jste si dal) vy do vašeho počítače?

IS: Rozhodně plánujeme, ale spíš bych řekl že konáme :o) Asi jste si nestačil všimnout, ale od předminulého týdne je uveden 1GHz Duron. Do počítače bych se samozřejmě jiný procesor než AMD nedal :o) Ve svém počítači mám 1,4GHz Athlon.

Petr Fiedler: Budou budoucí procesory od AMD (např. Morgan, Palomino) použitelné ve stávajících motherboardech podporujících Duron/Athlon? Pokud ne, tak proč? Vedou k tomu důvody technické, nebo marketingové? Mám na mysli něco jako byla platforma Super Socket 7, kdy šlo postupně upgradovat procesor z K5@100MHz na K6-2@500MHz, aniž by člověk potřeboval nový motherboard.

IS: Ano, budoucí procesory jsou schopné pracovat ve stávajících Socket A motherboardech. Bude nutný pouze upgrade biosu základní desky. Nehodláme rozhodně měnit každou chvíli Socket pro naše procesory a plánujeme zůstat u Socket A nejméně do roku 2002.

Milan Macek: Myslíte si, že se vylepší "hřejivost" procesorů AMD a bude AMD stále spíše tlačit do domácích počítačů než do serverů? A co přetaktování, počítá s tím AMD v budoucnosti? (Je to vaší velkou zbraní!)

IS: Samozřejmě na tepelné spotřebě našich procesorů neustále pracujeme. Změny již poznáte na nových jádrech (Morgan, Palomino). Nevím, jestli je vám známo, že v červnu jsme uvedli naši vlastní multiprocesorovou platformu. To znamená, že se začínáme orientovat také na trh serverů. Přetaktování našich procesorů nepodporujeme a podporovat nebudeme.

Michal Konvalinka: Někde jsem slyšel názor, že když si koupím (už jsem koupil :o)) PC s AMD, tak že mi něco nemusí chodit. Že některé (běžné) aplikace jsou stavěny čistě na Intel. Je možné, že některá aplikace vyžaduje konkrétní instrukci, kterou AMD nemá a nemůže ji vykonat jinak normální cestou?

IS: Ne to možné není. Naše procesory Athlon a Duron jsou na sto procent kompatibilní se všemi x86 instrukcemi.

Milan Fajt: Chtěl bych vědět, jak to je s kompatibilitou AMD a Intel procesorů, jestli je ještě třeba se obávat, že mi některé programy nebudou chodit, nebo už to je dávno pasé?

IS: Už jsem odpověděl. Nemusíte mít strach. Naše procesory Athlon a Duron jsou na sto procent kompatibilní.

Radim Janírek: Proč firma nedělá boxovaný procesor? Že by se tu to teplo nedalo za rozumné peníze zvládnout?

IS: Boxované procesory samozřejmě děláme, ale distributor AMD v ČR se rozhodl je nedovážet z důvodu malého zájmu.

Jakub Hlosta: Je potřeba doinstalovávat nějaké opravné balíčky při instalaci Win 98/ME/2000 v počítačích osazených Duronem 700?

IS: Nevím, co myslíte pojmem „opravné balíčky“. Předpokládám, že máte na mysli drivery pro čipové sady. Potom zaleží na typu základní desky a čipové sadě, kterou máte. Pokud je tato čipová sada od firmy VIA (KT133 , KT133A , KT 266), potřebujete takzvané 4 in 1 drivery, které se dají stáhnout na webových stránkách společnosti VIA. U ostatních výrobců (AMD, ALi, SIS ) je tomu podobně. Všeobecně lze říci, že všechny potřebné drivery dostanete na instalačním CD základní desky.

Petr Javůrek: Budete pokračovat ve výrobě svých perfektních CPU s výborným poměrem cena/výkon dále a hodláte v nejbližší době přesedlat na nějaký nový socket?

IS: Pevně věříme, že budeme i nadále schopni nabízet procesory s vysokým výkonem za výbornou cenu a minimálně do konce roku 2002 chceme zachovat platformu Socket A.

Michal Marhold: Kedy budú multiprocesorové mašinky a hlavne kedy budú prístupné aj bežným užívateľom (napríklad 2x Duron)?

IS: Možná to nevíte, ale začátkem června jsme uvedli na trh čipovou sadu AMD 760 MP, která je dohromady s procesorem Athlon MP určená pro dvouprocesorová řešení. Na trhu je zatím jediná základní deska, která má čipset AMD 760 MP a tou je Tyan Thunder K7. Pokud vím, tak během podzimu by se měla objevit celá spousta základních desek pro MP. Více informací vám jistě rádi podají distributoři konkrétních značek. Do konce roku je také plánováno uvedení MP verze Duronu.

Vojtěch Kyzour: Proč AMD nedělá nějaký pořádný chipsety a lidi pak musí používat takovou znouzectnost, jako je VIA?

IS: Pokud vím, tak vyrábíme velice dobré čipové sady AMD 760 a AMD 760 MP, které podporují nejnovější technologie jako jsou DDR pamětí atd. Jak jste přišel na to, že jsou čipové sady od společnosti VIA špatné? Já si to rozhodně nemyslím.

Martin Povolný: Kdy asi budou dostupné (finančně) 64-bitové AMD procesory?

IS: V druhé polovině příštího roku by měly být k dispozici první vzorky. Rozhodně se máte na co těšit! :o)

Roman Bachan: Chci vědět, zda AMD vydrží s cenovou politikou i do budoucna a zda mají připravený procesor 2 GHz k uvedení na trh?

IS: Pevně věříme, že budeme i nadále schopni nabízet procesory s vysokým výkonem za výbornou cenu. Pro vaši představu co máme připraveno, vám doporučuji se podívat na naši webovou stránku, kde je k dispozici roadmapa se všemi informacemi o připravovaných procesorech.

Tomáš Jantač: Jak to vypadá s víceprocesorovými stanicemi, resp. chipsety pro domací počítače? Chystá se něco pro obyčejné smrtelníky (tj. motherboard v cenách do 10 000 Kč)?

IS: Jak už jsem výše odpověděl, na začátku června jsme na trh uvedli multiprocesorový chipset AMD 760 MP. Během podzimu by se na trhu měla objevit spousta desek od různých výrobců z nichž tzv. “lite” verze (bez SCSI atd.) by se měly pohybovat kolem 10 000 Kč. Pro bližší informace bych vám doporučil kontaktovat distributory základních desek.

Vojtěch Dušek: Zaujal mě drtivý nástup Athlona, který rozmetal do té doby skoro monopolní Intelové procesory na šrot. Jak dlouho trval development procesoru AMD Athlon - a plánovali jste vůbec takový úspěch?

IS: Na vývoji procesoru Athlon jsme tvrdě pracovali několik let a myslim že jsme tak trochu vsadili všechno na jednu kartu. A vidíte, vyšlo to :o)

Ivan Mišeje: Akú teplotu by nemalo prekročiť jadro CPU AMD Duron 750MHz? Aká ja asi životnosť CPU?

IS: Maximální teplota Duronu je 95 ºC. Při správném chlazení se nemáte šanci k tomuto číslu dostat. Pokud jsou naše procesory správně chlazeny, mají neomezenou životnost.

Martin Ždila: Prečo sú matičné dosky pre procesory AMD drahšie ako pre procesory od Intelu?

IS: To si rozhodně nemyslím. Kvalitní desky pořídíte za stejné ceny a v některých případech jsou i levnější.

Michal Klement: Bude váš 64-bitový procesor zpětně kompatibilní s x86?

IS: Ano, bude plně zpětně kompatibilní se všemi x86 instrukcemi.

Daniel Toth: Pripravuje AMD ďalšie zvýšenie rychlosti FSB pre svoje procesory Palomino a Morgan, napríklad na 150 (300), alebo 166 (333) MHz? Alebo zostane na súčasnej úrovni 266, resp 200 MHz Double Pumped?

IS: Palomino má FSB na 266 MHz. Morgan na 200 MHz. Pokud se podíváte do naší roadmapy, zjistíte, že rychlejší FSB zatím neplánujeme.

Stefan Ivanov: Moc by mě zajímalo, kdy už konečně bude Duron s jádrem Polonio? Je to totiž procesor, který dlouho očekávám a uvažuji o něm jako o svém budoucím procesoru. Zajímalo by mě také, jakou životnost přisuzujete dnešním procesorům od AMD? Myslíte si, že procesor Athlon/Duron jsou procesory stabilní a použitelné i v podnicích, které preferují stabilitu a co nejmenší poruchovost? Tím narážím na nulové zabezpečení procesoru proti upečení v případě selhání chlazení.

IS: Huh, asi máte lepší informace než já. O žádném Poloniu nic nevím :o)

Ne vážně, předpokládám, že myslíte Palomino(?) V tom případě vás musím zklamat. Nový Duron je založen na jádru Morgan. Palomino je jádro čistě jenom pro procesory Athlon 4 a Athlon MP.

Tomáš Budai: Kdy bude u nás v ČR uveden do prodeje AMD MP? Kdy se objeví procesory a je již odladěný chipset a kolik bude stát s porovnáním s ostatními chipsety?

IS: Pokud vím, Athlon MP je u nás už přes měsíc v prodeji a za základních desek je dostupný Tyan Thunder K7.

Rastislav Barančík: Kedy sa budú vyrábať procesory AMD medenou technológiou? Kedy si kúpim samolepku AMD, aby som si ju mohol nalepiť na svoj case?

IS: Měděnou technologií jsou vyráběny všechny procesory Athlon a samolepku na vaši „case“ můžete sehnat u distributora, kde jste procesor zakoupil.

Josef Halamka: Proč je u nás tak malá nabídka základních desek pro nejvýkonnější Athlony (prakticky jen MSI)? Proč se výkonné Athlony více nepropagují, zasloužily by si to a Intel by to určitě mrzelo! Mne osobně testy Athlona 1,4 GHz přesvědčily a hodlám jej vyměnit za Intel.

IS: Samozřejmě MSI vyrábí velice kvalitní základní desky, ale nemyslím si, že nejsou u nás dostupní i jiní výrobci. Co takhle např.: Asus, Abit, FIC, Gigabyte a jiní? Nevím, co myslíte tou propagací, ale já jsem pár testů s 1,4 Athlonem už měl možnost vidět.

Michal Šmejkal: Chtěl bych se vás zeptat na reklamaci procesorů Athlon Thunderbird. U jedné nejmenované firmy (Alzasoft) jsem zakoupil procesor Thunderbird 1 GHz. Odpoledne jsem jej vložil do svého motherboardu Abit a nic. Druhý den ráno jsem se sebral a šel jsem ho reklamovat. Po tříměsíčním trápení mi firma reklamaci neuznala, prý jsou tam spojované můstky atd. Přitom jak jsem ho přinesl domů, tak jsem ho druhý den vrátil. Takže nic. Procesor stál 10 000 Kč v tu dobu a teď ho mám doma a můžu se s ním vyfotit. Co byste dělal vy? Jak byste ho reklamoval? Firma AMD je trošku nesolidní v reklamacích… nemyslíte?

IS: Absolutně vás chápu, byl bych úplně stejně naštvaný. Těžko mohu váš případ posoudit , protože jsem procesor neviděl, ale pochopte, že i prodejce se musí bránit proti neoprávněným reklamacím. Jediné, co nechápu je, proč si myslíte, že AMD je nesolidní v reklamacích. Co s tím má AMD společného? Pokud jsem to dobře pochopil, procesor vám odmítli vyměnit v Alzasoftu a ne přímo u AMD. Pokud vám mohu poradit, pokusil bych se obrátit přímo na distributora našich procesorů v ČR firmu CHI.

Diskuze (23) Další článek: Všechna data jako na dlani

Témata článku: Palomino, Procesor, Normální smrtelník, Připravený proces, Thunder, Tep, Nejmenší procento, Mp, Fab, Procesory AMD, Zapříčiněná výše, Obyčejný smrtelník, Složitá reklamace, Nová sada, Jádro, Morgan, Appaloosa, Objem dodávek, Teplo, Špatná stabilita


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 62Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu