Jakou budeme mít sběrnici?

Po měsících nejistot, kdy mezi sebou bojovaly dvě vize budoucí podoby sběrnice, která nastoupí po oblíbené PCI, zvítězil – zdá se – rozum a nastoupilo příměří.
Po měsících nejistot, kdy mezi sebou bojovaly dvě vize budoucí podoby sběrnice, která nastoupí po oblíbené PCI, zvítězil – zdá se – rozum a nastoupilo příměří. Sběrnice Next-Generation I/O (NGIO, podporovaná společnostmi Intel, Dell Computer a Sun Microsystems, a Future I/O, podporovaná společnostmi Compaq Computer, IBM a Hewlett-Packard, splynuly do jedné, nazvané System I/O. Její základní vývoj má být uzavřen do konce roku 1999 a první produkty, které ji budou obsahovat, spatří světlo světa v roce 2001.

Architektura System I/O je založena na přepínané technologii, což v praxi znamená, že namísto PCI modelu, v němž procesor a každá karta sdílí sběrnici i její zdroje stejným dílem, tj. při rostoucích požadavcích zařízení na I/O operace její výkon rychle klesá, u System I/O bude napříště přímé spojení mezi každou kartou a procesorem, což jistě zvýší rychlost a spolehlivost přenosu dat – každé zařízení bude mít vlastně svůj kanál a garantovanou šířku pásma.

Rychlost sběrnice System I/O bude dosahovat až 2,5 Gbit/s. Tlak na zlepšení sběrnice PCI sice před časem vyústil v jakési přechodné řešení PCI-X (rychlost okolo 1 Gbyte/s), ale zúčastněné společnosti IBM, Compaq a HP stejně hovořily o dočasnosti tohoto modelu, a tak System I/O zůstal jako jediný.

Všeobecně se očekává, že System I/O bude podporovat clustering a IPv6. Posledně jmenovaná vlastnost vypadá jako zbytečná vzhledem k tomu, že v Internetu vládne dominantní protokol IPv4 – je to ovšem výhoda do budoucna.

Živě komentuje: Největší problém při přechodu na jednu platformu pro vývoj byly spory o duševní vlastnictví. Obě rodičovské technologie NGIO a Future I/O jsou si totiž velmi podobné – tento fakt sice umožnil celkem hladký přechod na společnou platformu, ale vyvolal podezření, že někdo od někoho „opisoval”. Další zajímavá zpráva týkající se sběrnic přichází od USB Group. Ta oznámila, že rychlost projektovaná pro USB 2.0 se bude pohybovat v rozsahu od 360 Mbit/s do 480 Mbit/s, což je mnohem více, než odborníci všeobecně očekávali. První systémy založené na USB 2.0 jsou očekávány ve druhé polovině roku 2000. USB Group zahrnuje Compaq, HP a Intel.

USB 2.0 byla představena Intelem před zhruba 6 měsíci jako potencionální soupeř FireWire (IEEE 1394) od Apple. Ten pochopitelně nezůstal pozadu a ohlásil vylepšení (IEEE 1394b), které posune rychlost FireWire na 800 Mbit/s. Dalším krokem bude FireWire, který poběží na 1,6 Gbit/s. To, jak dopadne tato bitva, se teprve uvidí, já osobně bych sázel na vítězství Intelu.

Diskuze (4) Další článek: Pravda o Napalmu aneb jak je to s Voodoo 4

Témata článku: Apple, MIT, Jak, M/s, Přechodné řešení, System, Oblíbený procesor, Firewire, Future, Bude, Podobná bitva, Sběr, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSeagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux