Česko

Jako retro Heureka. Srovnávač ZaKomunistů.cz ukáže, jestli bylo před revolucí opravdu levněji

Petr „Pixy“ Staníček aktualizoval web zakomunistu.cz, který přehlednou formou ukazuje, jestli jsme se za minulého režimu měli opravdu lépe a zboží a služby byly skutečně levnější než dnes. Tedy nikoliv srovnáváním nominálních hodnot, ale po zohlednění inflace a růstu mezd.

Web funguje již od roku 2012, ale do minulého týdne na něm byly zastaralé údaje, které hlavně po loňské inflaci nebyly přesné. Pixy teď srovnává roky 1989 a 2022. Údaje pocházejí z databází ČSÚ, ČNB a MPSV.

V tabulce najdete ceny více než 50 komodit od potravin, přes spotřební zboží, nemovitosti až po zábavu a dopravu. Vzhledem k průměrné mzdě je s výjimkou bydlení a služeb prakticky všechno levnější. Běžný nákupní košík byl v roce 1989 o 230 % dražší než dnes. Moc se neliší ani nemovitosti, které jsou dnes na rekordních hodnotách, ale za téměř 35 let stouply mzdy skoro třináctinásobně.

image.png

Srovnání se ale nemusí vztahovat jen k průměrné mzdě, zvolit lze i minimální mzdu, medián mezd, průměrný důchod či výdělky v různých typech profesí od nekvalifikovaných prací až po manažery.

Jen je třeba připomenout, že srovnání bere v potaz pouze ceny, nikoliv kvalitu produktů. Jestli v komunistických párcích bylo více masa, jestli je Favorit lepší auto než Fabia nebo Tesla Color lepší televizor než LG OLED, na to web neodpovídá. Stejně tak nemá ambice hodnotit, co všechno se vyrábělo v ČSSR a jak je teď ČR závislá na importu.

image.png
Diskuze (265) Další článek: Edge jako švýcarák pro firmy. Integruje Microsoft 365 Copilot a mění tvář

Témata článku: