Windy | Počasí | Meteorologie

Jako kamera z vesmíru. Meteomapa Windy má úchvatnou novinku

Česká meteomapa Windy.com umí od tohoto týdne zobrazit plynule animované satelitní snímky. Po spuštění tak připomínají video natočené v reálném čase. Ve skutečnosti je to ale jen časosběr, u něhož jednotlivé snímky vznikají v intervalech 5 až 15 minut. Doposud byly přechody mezi snímky trhané, teď je vývojáři Windy zjemnili dopočítáním nových mezisnímků.

Stejnou technologii dnes najdeme v moderních televizorech (tzv. motion smoothing), kde video z původních 24 či 25 snímků za sekundu převádí na 50 či 100 snímků, takže působí plynuleji. (A ne všichni z toho mají radost.) Interpolace mezisnímků ale mívá za následek různé artefakty, u satelitních map ji může způsobit například oblačnost, kde více vrstev mraků proudí jinými směry. S tím si algoritmus neporadí a zprůměrování pohybu nebude hezké. Funkci lze proto vypnout v Menu | Nastavení | Smooth satellite animation.

Plynulá animace také spotřebuje více dat, a proto se tvůrci zatím nerozhodli, jestli ji implementují i do mobilních aplikací. Zatím je dostupná pouze na desktopovém webu. Zakladatel Seznam Ivo Lukačovič, který stojí také za vznikem Windy, mimochodem říká, že satelitní snímky jsou teď navíc detailnější a ostřejší.

Windy nabízí satelitní snímky od loňského léta, kromě toho si ale fanoušci meteorologie mohou zobrazit desítky dalších vrstev, díky nimž mohou jednotlivé jevy (nejen) počasí vnímat v širším kontextu.

Od minulého měsíce služba nabízí také předplatné v ceně 95 Kč (3 €) měsíčně či 550 Kč (19 €) ročně. Lukačovič uvádí, že náklady na provoz každým rokem stoupají na dvojnásobek a Windy si na sebe nevydělá. Proto též zvažuje, že zavede reklamy nebo web pro neplatiče „zpomalí“.

Diskuze (2) Další článek: Amerika se obává, že se do země přelije epidemie ničitelů mobilních vysílačů. Připravuje tajný plán obrany

Témata článku: Vesmír, Windy, Web, Kamera, Počasí, Meteorologie, Ivo Lukačovič, Satelitní snímek, Plynulá animace, Novinka, Menu, Snímek, Satelitní mapa, Vrstva


Určitě si přečtěte

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X