Jaké soubory obsahují informace o instalaci Windows 98?

Instalace, to je vždycky bolehlav - padá a ještě nevíte proč. Poradíme aspoň s detekováním chyby.
Když instalujete Windows 98, vytvářejí se textové soubory, do kterých se ukládají informace o prakticky všech instalačních krocích (rozhodně o všech důležitých). Tyto soubory se zachovají i při ztuhnutí počítače při instalaci, a je v nich správně zapsán a uložen poslední úspěšný krok před ztuhnutím, pak se do nich samozřejmě přestane zapisovat. Studiem těchto souborů můžete jednak zjistit, co se vše při instalaci provádí, co se děje v případě hardwarových problémů (tzv. „bypassy“, když instalace obejde problematické kroky) a hlavně, v jakém okamžiku instalace selhala – mnohdy totiž příčinu selhání způsobí těsně předchozí krok, který je v těchto souborech ještě uložen. Během instalace se vytvářejí hned tři soubory:
  • soubor Detlog.txt. Tento soubor se věnuje detekční fázi instalaci, její průběh a výsledek. Je důležité jej tedy studovat, když právě v detekční fázi nastávají problémy. Soubor je uložen v kořenovém adresáři disku C: a je skrytý. (Pozor – je vždy uložen na disku C, i když jsou Windows 98 nainstalovány na jiném disku)
  • Detcrash.log. Soubor se vytváří jen tehdy, když hardwarová detekce selže a je nutné počítač restartovat (tj. vytváří se pokaždé, ale při úspěšné detekční fázi je smazán). Jsou v něm uloženy detekční kroky provedené až do okamžiku selhání; soubor je také skrytý a je také v rootu C:
  • Setuplog.txt. Nejpodrobnější soubor uvádějící veškeré kroky při instalaci, úspěšné i neúspěšné. Je uložen též v kořeni disku C:, není skrytý.
Váš názor Další článek: Microsoft jako namazaný stroj, má další čtvrtletí obrovského růstu i zisku

Témata článku: Windows, Krok, Důležitý soubor, Neúspěšný počítač, Bypass, Důležitý krok, OBS, Fáze, Instalace


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání