Jaké operační systémy a prohlížeče používají čtenáři Živě?

Windows 95 se propadají, hodně z vás má už pátou verzi MSIE - a další zajímavé údaje nabízí záznamový soubor Živě.
Záznamový soubor návštěvníků a čtenářů Živě je obrovským zdrojem informací – až příliš obrovským, protože má stovky megabajtů a dostat z něj to, co potřebujete, stojí hodiny zpracování tohoto obřího objemu dat. Dnes jsme se soustředili na to, jaké operační systémy a jaké prohlížeče čtenáři Živě používají – ale hlavně, jak se situace během několika posledních měsíců vyvíjí. Vezmeme-li statistiku za souhrnné období mezi zářím až koncem listopadu roku 1998 a pak současnými daty za prosinec, můžeme vysledovat některé zajímavé trendy.Především je zde stále „válka prohlížečů“: jak si stojí naši dva bojovníci, objevuje se někdo vzadu?
MSIE 69,81% 73,90%
NN 22,10% 20,10%
Ostatní 8,07% 6,01%
Jak je vidět, polepšil si Microsoft Internet Explorer za několik posledních měsíců o čtyři procentní body, Netscape Navigator klesl o dvě procenta a ostatní prohlížeče také. Je to zhruba setrvalý vývoj, nicméně musíme uznat, že je to také dáno strukturou návštěvníků Živě a tím, že se intenzívně staráme o oblast Windows 98 – tam už se díky hodně hluboko zavrtanému Internet Exploreru konkurenční produkt příliš nedostane. Ze statistik víme, že poměry na jiných webech jsou podobné hlavně v tomto trendu, i když procenta mohou být jiná.Jak jsme na tom s verzemi prohlížečů? Otázka samozřejmě zase míří na hlavní dva kandidáty, kteří jdou víceméně bok po boku s vývojem verzí, statistika spíše zodpovídá, jak jsou lidé ochotni upgradovat na nejnovější verze:
1.x 4,82% 3,44%
2.x 0,71% 0,35%
3.x 14,47% 10,50%
4.x 76,23% 78,90%
5.x 2,92% 5,92%
Ost. 0,82% 0,88%
Překvapivé procento verze 1.x je dáno spíše různými nejmenovanými prohlížeči a nemusí nás zajímat, 2.x jsou prastaré Navigatory a Explorery. Významné jsou dva trendy: rychlý pokles verze 3.x a nástup verze 5.x, což je dnes vlastně pouze verze jediná, a ještě k tomu betaverze MSIE 5.0. Je dobře, že uživatelé houfně opouštějí verze 3.x, protože to dělalo webmasterům hodně starostí – museli se obejít bez spousty lákavých technologií. Je vždy těžkou volbou, zda dělat web pro všechny, ale neobratně ovladatelný, nebo jen pro většinu, ale ovladatelný daleko lépe – opouštění verze 3.x to webmasterům zjednoduší.Skoro šest procent pro betaverzi Exploreru je zajímavých: jsou to lidé, kteří si ji poctivě (15-40 MB podle typu instalace) stáhli z microsoftího webu a jsou ochotni trpět některé její výstřelky. Patřím mezi ně také a s volbou jsem spokojen, pády jsou velice zřídkavé a jinou chybu jsem ještě nenašel.Operační systémy – to nás velmi zajímá, takže ihned k vývoji:
W95 49,31% 41,45%
W98 13,75% 19,46%
W3.x 2,29% 1,91%
W NT 21,70% 24,19%
Apple 0,28% 0,33%
Ost 12,65% 12,66%
Vzrůst Windows 98 na úkor Windows 95 je určitě dán tím, že se této platformě intenzívně věnujeme a že u nás uživatelé poslední verze Windows nacházejí své poslední útočiště a pomoc v nesnázích. Windows 3.x, jak se zdá, nechtějí umřít – ona je to ale spíš otázka hardware. Trend je jasný – Windows 95 klesají, uživatele si dělí Windows 98 a Windows NT 4.0. Nepatrně stoupli uživatelé Apple, ale procento je stále malé, zatímco ostatní systémy (především Linux) si drží svůj nemalý podíl – Microsoft tedy u nás není zdaleka tak dominantní.Pokud byste se chtěli na podívat na podrobnější a okamžitou statistiku přístupů na Živě, zkuste zde.
Váš názor Další článek: Tweak UI: konfigurujeme kontextové menu a rušíme kostřičky po zrušených programech (IX.)

Témata článku: Prohlížeče, Čtenáři, Obrovský zdroj, Prastará technologie, Prohlížeč, Poslední měsíc, Jasná volba, Poslední verze, Poslední betaverze, Nemalý podíl, Nn, Navigator, Webmaster


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů