Jaké novinky v dynamickém HTML najdete v Internet Exploreru 5.5

Internet Explorer 5.5 nepřinesl zatím nic nového v uživatelském rozhraní, jen se mluví o vylepšeních DHTML a CSS, jaké tedy jsou?
Internet Explorer 5.5 nepřinesl zatím nic nového v uživatelském rozhraní, jen se mluví o vylepšeních DHTML a CSS, jaké tedy jsou?

Hodně byla vylepšena vlastnost, kterou stejně takřka nikdo nepoužívá, tedy možnost vytváření vlastních tagů a přiřazování jim unikátní chování. Tyto vlastní definované bloky si zvýšily svoji autonomnost, kde v nich použité tagy nejsou ovlivňovány styly CSS definovanými pro ostatní běžné tagy stránky. Vlastní tagy mohou lépe využívat nejen styly ale i skriptování. No je to opravdu rozsáhlé, bližší info najdete třeba tady nebo tady. Nasazení těchto prvků do praktického využití ovšem nevidím nějak zvlášť optimisticky, zřejmě najdou své místo jen ve speciálních stránkách intranetových serverů, než veřejně přístupných serverech, které musí pamatovat na starší prohlížeče.

Novinkou, která se může občas hodit, je možnost zapnout editovatelnost vybrané oblasti stránky. Již IE 4 uměl zapnout editovatelnost celé stránky, IE 5.5 to umožňuje zapnout jen u dané části stránky. Například článek pro váš magazín budete moci upravovat přímo na stránce, aniž by hrozilo, že omylem přepíšete i něco jiného. Prostě zapnete editovatelnost jen na vybranou část stránky.

V Internet Exploreru do verze 5.0 byl pro každý FRAME nebo IFRAME otevírán nový objekt prohlížeče, to již nyní není pravda. IE 5.5 toto již dokázal vyřešit pouze s jednou instancí prohlížeče a využití paměti u rámců je tak menší a zlepšil se i výkon stránek s rámci. Pokud jste používali IFRAME, nemohli jste mu zadat v rámci DHTML z-index, tedy překryv s jinými objekty na stránce. To již je nyní možné – okolní text může překrývat obsah IFRAME, navíc je nyní možné v IFRAME zapnout průhledné pozadí.

Další novinkou je vyskakující okno obsahující část dokumentu stránky. Není to tedy okno obsahující jiný dokument, jak je nyní běžné, ale část samotného dokumentu. Pomocí DHTML můžete tedy z hlavního dokumentu ovlivňovat obsah vedlejšího okna.

Grafickou vychytávkou je možnost měnit přes CSS barevnost posuvných lišt. Ty tedy nemusí být standardní šedé, ale klidně je můžete barevně doladit do stylu celé stránky.

Trochu ve stylu Opery je do IE 5.5 zabudována podpora zvětšování. Ta není ale na celou stránku, ale na vybraný tag či prostě definovanou oblast. Můžete se dopouštět takových veselostí, jako je například onmouseover="this.style.zoom='200%'" onmouseout="this.style.zoom='normal'" což zvětší takto označený objekt při najetí myši o 200%.

Podpora CSS byla také vylepšena, nyní je možné definovat okraje a odsazení od okolních objektů i u inline elementů, tedy u těch, které nejsou uzavřeny v bloku. Můžete tak definovat rámeček i okolo <SPAN>. Konečně byla implementována podpora pro styl prvního písmene a prvního řádku textu. Můžete tak elegantně vytvářet novinový layout bez složitého popisování v HTML.

Japonce zcela jistě potěší podpora pro text psaný odshora dolů, my to využijeme snad jen u grafických návrhů stránek.

Většina těchto novinek má bohužel tu vlastnost, že velmi výrazně mění chování stránky. Pokud tedy používáte starší prohlížeč, nemusí stránky takto navržené vůbec fungovat. To tedy velmi omezuje nasazení těchto novinek do běžné praxe. I tak obyčejné vylepšení, jako jsou kaskádované styly, se do praxe protlačuje jen velmi zvolna, přestože je CSS k dispozici již několik let. Tato vylepšení tak budou nasazována velmi pozvolna zhruba stejně s rychlostí nástupu XML.

Diskuze (5) Další článek: Doupě se mění

Témata článku: Software, Internet, Programování, Internet Explorer, Jak, Novinky, Okolní text, Vyskakující okno, Grafický objekt, Vybrané okno, Průhledné pozadí, Novi, Složitá část, Software na Heureka.czLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Recenze mobilu OnePlus Nord 2. Inspiroval se u nejlepších

Recenze mobilu OnePlus Nord 2. Inspiroval se u nejlepších

** OnePlus Nord 2 je dalším telefonem se špičkovým poměrem ceny/výbavy ** Má skvělý fotoaparát s optickou stabilizací a rychlé dobíjení ** Počítat můžete i s čistým prostředím a třemi roky podpory

Martin Miksa
Trojitý fotoaparátStřední třídaRecenze
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy