Jaké notebooky jsou v Zálivu?

Vestavěná bezdrátová technologie a osm hodin na baterie dnes patří k vlastnostem špičkových notebooků. Normální notebook by ale stěží přežil den v písečné bouři nebo výsadek do bahnitého terénu.
Současná válka v Zálivu je po mnoha stránkách šancí pro vyzkoušení nových technologií. Zatímco po operaci Pouštní bouře se staly hitem terénní Hummery, nyní mají šanci o trochu menší zařízení. Notebooky již patří téměř ke standardnímu vybavení a pochopitelně musí být pro vojenské účely výrazně odolnější.

Klepněte pro větší obrázek
Panasonic ToughBook pro vojenské nasazení

Po první válce v zálivu se takto proslavil Panasonic Toughbook, Stále je extrémně odolný a odpovídá armádním specifikacím, dnes ale již není jeho výkon dostatečný, Pentium II na 300 MHz, 64 MB RAM, 6,4GB disk a vestavěné GSM pro dnešní nároky nestačí, navíc chytejte roamingového partnera uprostřed Iráku. Panasonic značku Toughbook začal přesouvat i do normální kategorie notebooků, kde je sice již plně současné vybavení, ale prostě se jedná o jen odolnější notebooky pro cestující manažery. Na CeBITu byl takto představen i Tablet PC Toughbook, který je sice na pohled dostatečně odolný, ale je přece jen vhodnější pouze k civilnímu hrubšímu zacházení.

Americká armáda je ale v zálivu vybavena novými notebooky GoBook MAX firmy Itronix. Ta se zaměřuje především na odolné notebooky a GoBook MAX patří k nejodolnější notebookům. Z konvenčního pohledu obsahuje notebook Pentium III 700 MHz, 128-512 MB RAM, 20GB disk, 10,4" dotykový TFT displej, integrované Wi-Fi, síťovou kartu, modem a pak sadu tradičních portů – 2x USB, sériový, VGA, audio a samozřejmě i PCMCIA. Ovládání je buď přes dotykovou obrazovku nebo přes pointstick, nemá tedy touchpad. Stejně tak v základní výbavě nejsou mechaniky. Výrobce udává výdrž až 8 hodin na baterie.

To zajímavé ale přijde ve chvíli, kdy dojde řeč na netradiční funkce. Notebook má ve tmě svítící klávesnici, na zadní straně má držák, který může sloužit současně k pevnému uchycení notebooku k podložce, všechny konektory jsou navíc kryty gumovými záslepkami. Celé tělo je tvořeno magneziovým rámem a okraje jsou pogumovány. Po stránce odolnosti výrobce garantuje:

  • Pracovní teploty od -20° do +60°C, ve vypnutém stavu pak od -55° do +75°C
  • 54 opakovaných pádů z výšky 1 metru na překližku položenou na betonu (tím překračuje vojenské normy)
  • až 4 hodinová odolnost proti dešti s intenzitou srážek 10 cm za hodinu ze všech stran, tedy i zespodu.
  • odolnost proti vibracím a prachu dle vojenských norem
Klepněte pro větší obrázek
Spadl do bláta? Nevadí, stačí ho ostříkat hadicí. Umí tohle váš notebook?

V praxi to znamená, že tento notebook může polít kávou, postříkat zahradní hadicí, může vám vypadnout z auta za jízdy, upadnout do bláta, či přežít v písečné bouři na vaší dovolené v Egyptě.

Notebook přitom váží jen 2,8 kg, což je dobře pod úrovní řady neodolných notebooků na trhu, rozměry pak jsou 28×22×5,5 cm.

Pochopitelně za každou legraci se platí a tak GoBook MAX stojí 4500 dolarů. Ale Hummery ostatně také nejsou lidová vozítka a jsou oblíbené. Navíc nemusíte být voják, stačí, abyste mohli svěřit svůj počítač dětem bez obav v jakém stavu vám jej vrátí.

Diskuze (16) Další článek: Megačlánek: Porovnání současných čipsetů pro Socket 478

Témata článku: Notebooky, Panasonic Toughbook, Dotykový TFT, Pevné uchycení, Záliv

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost