Jaké notebooky jsou v Zálivu?

Vestavěná bezdrátová technologie a osm hodin na baterie dnes patří k vlastnostem špičkových notebooků. Normální notebook by ale stěží přežil den v písečné bouři nebo výsadek do bahnitého terénu.
Současná válka v Zálivu je po mnoha stránkách šancí pro vyzkoušení nových technologií. Zatímco po operaci Pouštní bouře se staly hitem terénní Hummery, nyní mají šanci o trochu menší zařízení. Notebooky již patří téměř ke standardnímu vybavení a pochopitelně musí být pro vojenské účely výrazně odolnější.

Klepněte pro větší obrázek
Panasonic ToughBook pro vojenské nasazení

Po první válce v zálivu se takto proslavil Panasonic Toughbook, Stále je extrémně odolný a odpovídá armádním specifikacím, dnes ale již není jeho výkon dostatečný, Pentium II na 300 MHz, 64 MB RAM, 6,4GB disk a vestavěné GSM pro dnešní nároky nestačí, navíc chytejte roamingového partnera uprostřed Iráku. Panasonic značku Toughbook začal přesouvat i do normální kategorie notebooků, kde je sice již plně současné vybavení, ale prostě se jedná o jen odolnější notebooky pro cestující manažery. Na CeBITu byl takto představen i Tablet PC Toughbook, který je sice na pohled dostatečně odolný, ale je přece jen vhodnější pouze k civilnímu hrubšímu zacházení.

Americká armáda je ale v zálivu vybavena novými notebooky GoBook MAX firmy Itronix. Ta se zaměřuje především na odolné notebooky a GoBook MAX patří k nejodolnější notebookům. Z konvenčního pohledu obsahuje notebook Pentium III 700 MHz, 128-512 MB RAM, 20GB disk, 10,4" dotykový TFT displej, integrované Wi-Fi, síťovou kartu, modem a pak sadu tradičních portů – 2x USB, sériový, VGA, audio a samozřejmě i PCMCIA. Ovládání je buď přes dotykovou obrazovku nebo přes pointstick, nemá tedy touchpad. Stejně tak v základní výbavě nejsou mechaniky. Výrobce udává výdrž až 8 hodin na baterie.

To zajímavé ale přijde ve chvíli, kdy dojde řeč na netradiční funkce. Notebook má ve tmě svítící klávesnici, na zadní straně má držák, který může sloužit současně k pevnému uchycení notebooku k podložce, všechny konektory jsou navíc kryty gumovými záslepkami. Celé tělo je tvořeno magneziovým rámem a okraje jsou pogumovány. Po stránce odolnosti výrobce garantuje:

  • Pracovní teploty od -20° do +60°C, ve vypnutém stavu pak od -55° do +75°C
  • 54 opakovaných pádů z výšky 1 metru na překližku položenou na betonu (tím překračuje vojenské normy)
  • až 4 hodinová odolnost proti dešti s intenzitou srážek 10 cm za hodinu ze všech stran, tedy i zespodu.
  • odolnost proti vibracím a prachu dle vojenských norem
Klepněte pro větší obrázek
Spadl do bláta? Nevadí, stačí ho ostříkat hadicí. Umí tohle váš notebook?

V praxi to znamená, že tento notebook může polít kávou, postříkat zahradní hadicí, může vám vypadnout z auta za jízdy, upadnout do bláta, či přežít v písečné bouři na vaší dovolené v Egyptě.

Notebook přitom váží jen 2,8 kg, což je dobře pod úrovní řady neodolných notebooků na trhu, rozměry pak jsou 28×22×5,5 cm.

Pochopitelně za každou legraci se platí a tak GoBook MAX stojí 4500 dolarů. Ale Hummery ostatně také nejsou lidová vozítka a jsou oblíbené. Navíc nemusíte být voják, stačí, abyste mohli svěřit svůj počítač dětem bez obav v jakém stavu vám jej vrátí.

Diskuze (16) Další článek: Megačlánek: Porovnání současných čipsetů pro Socket 478

Témata článku: Notebooky, Záliv, Panasonic Toughbook, Pevné uchycení, Dotykový TFT


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji