Jaké koupit příslušenství k počítači [Vánoce]

  • Vybrali jsme nejzajímavější příslušenství k PC ze současné nabídky
  • Klávesnice, myši, Wi-Fi router, NAS, tiskárny a další
  • Ceny jsou od několik stovek po jednotky tisíc

Počítačové příslušenství je poměrně vděčným dárkem. Udělá radost, je hodnotné, ale cena je přitom v „běžném dárkovém rozsahu“, tedy od několik set do několika tisíc.  Co ale z nepřeberné nabídky vybrat? Dnes vám poradíme. Snažili jsme se přitom o co nejuniverzálnější tipy, se kterými neuděláte chybu. Nelze se však jednoznačně trefit do vkusu a priorit všech. 

Odkazy na počítačové příslušenství uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu T.S.BOHEMIA. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.

Myš a klávesnice na práci

Z výběru jsme úmyslně vypustili nejlevnější kategorii, z níž si kdokoliv může vybrat myš i klávesnici za pár stovek. Do dárkového balení se však příliš nehodí a nejlépe si je vyberete v showroomech či kamenných prodejnách, kde si vše můžete osahat a vyzkoušet.

Vybírali jsme především z osvědčených modelů, které jsme měli možnost osobně otestovat a dbali jsme na poměr cena a „výkonu“. Za ten lze u periferií  považovat například minimum kompromisů či kvalitu zpracování.

Myš: Logitech Anywhere Mouse MX

Cena: 1 350 Kč

Logitech patří k tradičním výrobcům příslušenství, který minimálně v kategorii polohovacích zařízení zklame jen zřídka. Model Anywhere Mouse MX je univerzální nejen svojí symetrickou geometrií, kterou ocení praváci i leváci, ale také velikostí.

Nijak přerostlá konstrukce se bude hodit pro použití u desktopu, ale i u notebooku, kde se více dbá na subtilnější rozměry. V tomto případě rozhodně nebude problém s uložením do brašny k laptopu. Pro bezpečný transport navíc Logitech přidává i slušivé pouzdro.

Klepněte pro větší obrázek
Subtilní tělo se hodí především k notebookům, neurazí ale ani u desktopu

Logitech tento model vybavil skrolovacím tlačítkem, kterým ze přepínat mezi dvěma režimy kolečka – tradičním krokovým skrolováním a rychlým setrvačníkovým posunem. Pokud v druhém případě roztočíte kolečko, jednoduše prolistujete i dlouhý web nebo mnohastránkový dokument.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ačkoliv má boční tlačítka, neměl by byýt ani problém s použitím v levé ruce

A nesmíme zapomenout ani na software, který Logitech ke svému hardwaru dodává. Umožní předefinovat funkce tlačítek, což se hodí zejména u těch bočních pod palcem. Mohou například plnit funkci ovládání hlasitosti, nebo třeba Ctrl+C a Ctrl+V.

Klávesnice: Fujitsu KB900

Cena: 649 Kč

Pracovní klávesnice musí kromě bezvadného chodu tlačítek splňovat několik základních požadavků – tradiční rozložení, velký Enter a Backspace, dostatečně oddělené jednotlivé segmenty kláves a ideálně také diodu signalizující aktivní Caps Lock.

Drátová klávesnice Fujitsu KB900 splňuje většinu z těchto vlastností, výjimkou je snad jen lehce zúžený řádek funkčních kláves. Ten je v horní části doplněn o multimediální senzorová tlačítka, která však na klávesnici nepřekáží. Fujitsu u tohoto modelu zvolilo layout se 105 tlačítky, tedy zúženým levým Shiftem, který je doplněn o klávesu s rourou (svislicí) a zpětným lomítkem.

Klepněte pro větší obrázek
Dobré zpracování a tradiční rozložení - obě základní vlastnosti pracovní klávesnice Fujitsu splňuje

Vybrali jsme klávesnici s nízkým profilem, který je stále populárnější i u běžných desktopových klávesnic; zároveň si však zachovává dostatečný zdvih, který má delší chod než u tradičních notebookových klávesnic.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nechybí ani signalizace aktivního Caps Locku, která by neměla chybět žádné klávesnici

Zajímavostí je také voděodolnost, kdy klávesnici neublíží nějaké to převržené kafe nebo minerálka. Tekutina z klávesnice vyteče a případné nečistoty je možné opláchnout. Pokud však chcete pod stromkem překvapit opravdu omyvatelnou klávesnicí, pak můžete zvolit pogumovanou Logitech K310.

Set klávesnice a myši: Microsoft Wireless desktop 800

Cena: 699 Kč

Pokud se rozhodnete pro koupi setu, je bezpodmínečně nutné, aby se vlastnosti klávesnice a myši blížily ideálům ve svých kategoriích. Najít proto vyvážený model, který by obsahoval dobře použitelnou klávesnici i myš není úplně jednoduché. I v případě našeho výběru bezdrátového setu Microsoft Wireless desktop 800 jsme museli odpustit některé nedostatky a smířit se s drobnými kompromisy.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft v rácmi jednoho setu prodává povedeou klávesnici i myš

Ty přišly především u klávesnice, u níž bohužel Microsoft šetřil místem. Proto je středový blok kláves spojen s dvěma okolními a použití Delete nebo klávesy Insert nemusí být úplně nejjistější. Zároveň klávesnice obsahuje úzký Enter a široký levý Shift, což je podle nás o něco horší řešení než v případě předchozího modelu samotné klávesnice. Microsoft také zvolil úzkou řadu funkčních kláves. Ty také obsahují některé multimediální funkce, které se vyvolají se stisknutou klávesou Fn. I přesto je však klávesnice velmi pohodlná a kvalitně zpracovaná.

Klepněte pro větší obrázek
Ačkoliv jsou obě periferie bezdrátové, fungovat by měly minimálně rok bez nabití 

Mnohem méně výhrad máme k myši, která se bude hodit levákům i pravákům a obsahuje jen základní dvojici tlačítek a skrolovacího kolečka. Podobně jako u klávesnice platí perfektní zpracování a velmi pohodlné používání.

Set je bezdrátový a neobejde se tedy bez baterií. Pro myš je určena dvojice AAA, klávesnici pak napájí dvě baterie typu AA. Pozitivní je však dlouhá výdrž, kdy je třeba články vyměnit přibližně po roce.

Témata článku: Hardware, Vánoce, Tipy, Příslušenství, Gamepady, Herní produkt, Herní zařízení, Vybraný model, Speaker, Advantage, Wireless desktop, Multimediální funkce, Hyperx cloud, Nejlevnější televize, Osvědčené řešení, Pravák, Tenda, První nákup, Sluchátka na xbox 360, Herní periferie, Levák, Těžiště, Náplň, Drátová klávesnice, PC s Windows, Nejlevnější pracovní notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 23

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 59Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu